• Krátkometrážní

Titanic (1997)

Cameron je mým oblíbeným režisérem už od dob Terminátorů a tímhle filmem to jen potvrdil. Sice se nejdná o akční sci-fi, jak byste asi nečekali :), ale i tak musím uznat, že jde o zatím nejlepší filmové zpracování této události a dokonce si troufnu tvrdit, že už by Titanic nikdo jiný nedokázal natočit lépe, protože to dost dobře ani není možné. Upřímě nemám tomu filmu co vytknout. Zpracování je skvělé, postavěné modely Titanicu velmi věrné a počítačové efekty nevyrušují a ani nejsou moc vidět. Skvělou atmosféru tomu všemu dodává opravdu nádherná hudba Jamese Hornera, kterou si velmi rád pustím i samostatně. Někteří říkají o Titanicu, že to je sladký doják s přehnaným lovestory a že je předvídatelný (SPOILER: Titanic se potopí :D). Ano, z části mají pravdu, ale kdyby tam Rose s Jackem nebyli, jednalo by se prakticky o dokument a to by nebylo ono.

Počátek (2010)

Po zhlédnutí Avatara jsem si říkal, že už mě tenhle rok nemůže potkat nic lepšího, spletl jsem se. Inception už podle popisu vypadal zajímavě a cítil jsem, že to bude opravdu něco jiného, nového. Po prvním shlédnutí mi film doslova vyrazil dech. Nolan je vskutku detailista a ačkoli jeho batmanovky beru "pouze" jako kvalitní filmy, jeho film o využívání lucidního snění spolu s možností sdílení snů k dostání se k důležitým informacím a následně jejich krádeže, mě skutečně dostal. Velkou zásluhu na tom mají samozřejmě skvělé herecké výkony Leonarda DiCapria (za tohle měl být oscar, kruci) a Marion Cotillard a samozřejmě epická hudba Hanse Zimmera (také třešnička na dortu ve spojitosti s Edith Piaf ;)). Na filmu jsem byl 2x, poprvé jsem seděl s pusou otevřenou a užíval si to. Bohužel jsem dodatečně zjistil, že to nestačilo k tomu, abych si na film udělal celkový názor a pochopil ho, takže jsem šel po druhé a všímal jsi detailů. O konci už mám jasno, ale názor ať si na něj každý udělá sám, proč nevyužít tu možnost volby, kterou nám Nolan poskytl. Pro mě plných 5 hvězdiček.

Osmdesát dopisů (2010)

Musím říct, že tenhle film mi tak trochu zkazil den na Febiu a dobrý zážitek z předchozího Get Low. Tak nudný, nicneříkající a zdlouhavý snímek jsem opravu neviděl. Hned začátek mě dostal: Kluk leží v posteli, probudí se a sedne si. (5 minutový záběr, kluk se nehýbá, kamera taky ne), pak zavolá "Mami"... a zase 5 minut nic, pak zavolá znovu "Mami" a pak opět 5 min nic. Prostě hrozná nuda. Když si k tomu přičtu opravdu podivnou kameru a naprosto nedůvěryhodné herecké výkony bez emocí, prázdné dialogy a podivný konec, rozhodl jsem se pro jasný odpad. Jednu hvězdičku dávám jen kvůli tomu, že na následující diskusi s produkcí dokázal režisér svým způsobem vysvětlit svůj záměr a to, proč je film tak špatný, jaký je. To ale nic nemění na tom, že ten film se mi vůbec nelíbil.