• Krátkometrážní

NON-STOP (2014)

V pořadí již druhá spolupráce Serra-Neeson dokazuje, že tahle kombinace funguje a jejím výsledkem je opět film, který má grády. Nevím, čím to je, ale tyhle role "bad-ass fotra" (ať už se jedná o snímky Non-stop, Neznámý, nebo sérii Taken) sedí Neesonovi jako ulité a i napříč tomu, že už překročil šedesátku, mu každou akční scénu věříte. Nebudu zastírat, že právě Liam je tu hlavním tahákem filmu, ale i bez něj se jedná o velmi solidní a napínavé drama, které dokonale zvládá přenášet napětí a pocit paranoii na diváka. Za mě 4* a těším se na další společní počin.

Vampire Academy (2014)

Další z řady "me too" počinů na upíří teenage téma, které se vyrojily po kasovních úspěších Twilight. Proti tomu bych ještě nic neměl, ovšem když ve filmu několikrát zazní posměvačná narážka právě na tolik milovanou a zároveň nesnášenou ságu, tak bych očekával, že mi pak dokáže nabídnout něco víc. Opak je ale pravdou a já si jsem celkem jistý, že tohle je ještě horší, než Stmívání. Dost dlouho už se mi nestalo, že bych se díval na film a po celou jeho dobu se snažil přijít na to, co se tam ksakru vlastně děje. Scénář skutečně vypadá, jako by ho sepsala nějaká vlhká teenagerka při polední pauze ve Starbucksu. Dialogy jsou někdy úplně náhodné a ve spojení s podprůměrnými výkony herců a hereček, o kterých jsem snad nikdy neslyšel (až na představitelku královny Jane v Tudorovcích), to všechno působí trochu jako nějaká parodie. Bohužel, film se skutečně bere vážně, a to je na tom to nejhorší. No... alespoň bylo na co (nebo spíš na koho) koukat. Za mě lepší 1*

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Jestli jsem byl u X-Men: První tříde na vážkách, jestli dát 4 nebo 5 hvězdiček, tak Budoucí minulosti těch pět s klidem udělím. Marvel je tenhle rok na vlně skvělých sequelů (snad až na Spider-Mana) a noví X-Meni nejsou výjimkou. Velkým lákadlem už od první zmínky o tomhle filmu byla pochopitelně myšlenka cestování v čase a z toho vyplývající konfrontace starých a "staronových" X-Manů. Ta se celkem povedla, i když trochu větší dějová přehlednost a více prostoru starým postavám na plátně by rozhodně neuškodilo. Samozřejmostí je opět výtečné technické zpracování. Na akční sekvence je radost se dívat a díky dynamickému Ottmanovu soundtracku se šimravého pohlazení dočkají i vaše uši. Zkrátka Singer opět dokázal, že tahle parta funguje nejlépe pod jeho režisérskou rukou a ani mě i přes má vysoká očekávání nezklamal. 5*.

Jack Ryan: V utajení (2014)

Průměrný akčňák postaven na scénáři inspirovaným příběhy Toma Clancyho (budiž mu země lehká). Solidní technické zpracování a příjemné herecké obsazení. Škoda té nevyváženosti a hluchých míst. Příchuť Jasona Bourna je tu hodně znát, ale na něj tento film zdaleka nemá. I tak ale 3*.

Já, Frankenstein (2014)

Pominu-li fakt, že je film i přes svůj název především o Frankensteinově monstru, a další drobnosti, které trochu znásilňují původní knižní předlohu, tak není "I, Frankenstein" nic víc, než další, lehce podprůměrné béčko alá Van Helsing a Underworld. Na rozdíl od nich mu ale chybí šmrnc a také sexy protagonistka. Což o to, vizuál není špatný a potěšil o Bill Nighy opět v roli záporáka. Ale ten scénář... Oddychovka na jedno zhlédnutí, nic víc. Za mě lepší 2*

Pompeje (2014)

You know nothing, Jon Sn... Celt. Paul W.S. Anderson si na chvíli odskočil od dojení Resident Evila, aby nám ukázal svou klišé prošpikovanou vizi zničení Pompejí. Jako největší slabinu filmu opět vidím ve scénáři, což je s podivem, protože tentokrát s ním režisér neměl nic společného. Film ve víceméně o ničem. Na druhou stranu alespoň všichni víme, jak to skončí, a tak se s vidinou grandiózního finále těch 80 minut nudy dá překonat. Efekty jsou dobré. Možná ne tak dobré, jak byste čekali, ale podívaná to byla i tak dobrá. To samé se dá říci i o soubojích a choreografii. Anderson si trochu odpočinul od všudypřítomných zpomalovaček a akci to jen prospělo. Herecké výkony jsou takový průměr. Kiefer Sutherland na mě působil, jako by už to chtěl mít za sebou a nováček z Game of Thrones zase moc amatérsky. Z trojice hlavních postav nakonec nejlépe dopadla Emily Browning. Sečteno podtrženo - efektní jednohubka, ale ničím výjimečná. Za mě lepší 2*.

Grindhouse: Planeta Teror (2007)

Robertu Rodriguezovi jde tenhle žánr od ruky a Planeta Teroru to jen dokazuje. Opět se dočkáme totálně over-the-top scén, známých tváří a poctivých gore efektů Toma Saviniho. To vše navíc oblečené do stylového audiovizuálního kabátku. Slabé 4*

Hra (1997)

Jaký dárek věnovat investičnímu bankéři k 48. narozeninám, když má zdánlivě všechno na světě? "Mindfucky" jdou Fincherovi od ruky a Hra není výjimkou. Tak skvěle natočený a zahraný film jsem již dlouho neviděl. Z obrovské části za to můžu vděčit scénáři, který je na to, že se jedná o originální tvorbu, téměř bezchybný. Až na lehce přestřelený konec do sebe vše dobře zapadá a film si až do posledních minut drží svou mysteriózní atmosféru a napětí. Třešničkou na dortu je pak temný soundtrack od Howarda Shora, který celý snímek podtrhuje. 5*

Sedm (1995)

Skvěle zrežírovaný pochmurný krimi thriller, ostatně jak je Fincherovi blízké. Herecké výkony bezchybné, temná atmosféra, napětí a drsný konec. Co víc si přát. 5*

Klub rváčů (1999)

Dnes již kultovní Fincherův mindfuck s nezapomenutelným Bradem Pittem v hlavní roli. Nejsem z něho sice tolik nadšený, jak většina uživatelů zde, ale na ty solidní 4* to má. A s ohledem k prvním dvěma pravidlům fight clubu už toho víc neřeknu. :D