• Krátkometrážní

Superbad (2007)

Klasický příspěvek do žánru teenage komedií, ve kterém patří Superbad k tomu lepšímu. Jonah Hill se prostě na role pubertálních looserů dokonale hodí a tady předvedl skvělý výkon. Celkově to ovšem mohlo být lepší, takže nakonec 3*.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Lehce netradičně pojatá pohádka o šípkové Růžence s krásným vizuálním zpracováním, dobrým obsazením a na poměry pohádek plně odpovídajícím příběhem s dobrým koncem. Mě se to líbilo. Slabší 4*.

Dlouhá cesta dolů (2014)

Až překvapivě pozitivní nádech má tenhle film o čtyřech sebevrazích. Neobvyklý a místy dost neuvěřitelný příběh sice trochu kazí na věrohodnosti hereckých výkonů, ale pohodová "feel good" chemie mezi nimi mi to celkem vynahradila. Bylo pěkné opět vidět na plátně Pierce Brosnana a Sama Neila a roztomilá hvězdička Imogen Poots jen potvrdila své místo mezi mými nejoblíbenějšími herečkami. Za mě lepší 3*

Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil (2014)

Dlouho očekávané pokračování kultovního Sin City je v mnoha ohledech přesně takové, jaké byste čekali. Opět můžeme obdivovat nezaměnitelně stylizované audiovizuální zpracování a osobitý mix noir a grindhouse atmosféry. Fanouškovské guilty pleasures by tedy měly být uspokojeny. Přesto mám ale z filmu takový dojem, že mu trochu něco chybí. Bohužel nedokážu říct přesně co. Herecké obsazení se sice trochu obměnilo, avšak jádro zůstalo stejné a nové role se mi celkem líbily - především svůdná mrška Eva Green a Joseph Gordon-Levitt coby ambiciózní karbaník. Možná to bude odchodem Quentina Tarantina z původní režisérské trojice. Každopádně celkově mi přišly film a jednotlivé jeho epizody trochu bez "šmrncu" v porovnání s dílem předchozím. Ovšem i tak se stále jedná o skvělou a zábavnou podívanou, která by klidně mohla být o půl hodiny delší, a kterou rozhodně doporučuji vidět, a to nejen fanouškům prvního dílu. Dávám 4*

Lucy (2014)

Lucy, Lucy, Lucy, co mám s tebou dělat... Na tenhle film jsem se dost těšil, a to nejen kvůli Scarlett a Morganovi v hlavních rolích, ale hlavně i díky tomu, že má Luc Besson za sebou mnoho skvělých filmů a tento se navíc na první pohled zdál velmi podobný snímku "Limitless", který se mi velmi líbil. Jenže Lucy nakonec byla trochu jiná, než jsem čekal. Místo odvázané akce s prvky sci-fi, jsem se v prvních dvou třetinách dočkal spíše ekologické agitky, no a zbytek byl na druhou stranu tolik over-the-top, že ani nevím, jestli to mám brát pozitivně, či naopak. Každopádně jsem se u filmu nenudil a jako Scarlettin fanda jsem si její scénky užil. Takže ačkoliv bych tento snímek zařadil mezi lehká zklamání, i tak ode mě dostane tři hvězdičky.

(Ne)zadaní (2013)

Překvapivě pohodová romantická komedie, což je jako režijní i scenáristický debut pro Toma Gormicana velmi dobré. Zápletka sice není dvakrát originální a najdou se i hluchá místa. Ovšem dívá se na to dobře a chemie mezi herci tomu dodává šmrnc. Zack Efron se snaží zbavit nechvalné "muzikálové pověsti" a docela mu to jde. Ovšem stejně jako v Need for Speed mě i zde mile překvapila roztomilá Imogen Poots. Nemůžu si pomoct, ale v něčem mi připomíná Scarlett Johannson. Takže? Za mě lepší 3*

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Do třetice všeho dobrého u Expendables bohužel neplatí. Těžko říct, zda-li za to může další změna režiséra, či fakt, že tentokrát se na scénáři podílel Sly jen z části. A nebo že by drsňákům 80. a 90. let už jednoduše došel dech? Kdo ví. Ale já si troufám tvrdit, že poslední zmíněné není ten případ. Kdyby se totiž třetí pokračování drželo osvědčeného receptu prvních dvou dílů, tak to mohlo dopadnou o dost lépe. Stačilo se místo snahy o jakousi renesanci více soustředit na old-school akci. Koho zajímá sebranka nových mladých tváří, když je to pak na úkor starého dobrého týmu a legendárních hlášek? Nechci tím říct, že se jich nedočkáte, ale zkrátka ne v takovém množství a kvalitě jako v prvním dílu. A i když jsou akční chvilky docela zábavné, velmi je kazí očividné a místy zbytečné CGI. Paradoxně asi nejlepším na celém filmu byl Mel Gibson v roli záporáka. Škoda, že nedostal více prostoru. Shrnuto - bavil jsem se, ale propad oproti prvním dvěma dílům je znatelný. Jsem zvědavý na čtyřku, pokud se ji vůbec dočkáme. Třetí díl má ode mě tři hvězdičky.

Strážci Galaxie (2014)

Blockbuster léta? Rozhodně! Film roku? To ani náhodou, i když by se to na první pohled díky přehypovanému hodnocení na čsfd mohlo zdát. Stejně jako kdysi u Avangers, tak i zde vsadil Marvel na jistotu tučného profitu, tudíž na nekončící týmovou akci často prokládanou doslova "hilarious" scénkami. Strážci Galaxie jsou zkrátka odvaz a kdo se je bude snažit brát vážně, tak bude zklamaný. Já si s tímhle právě první polovinu filmu nebyl úplně jistý a tak trochu jsem nevěděl, co si o něm mám myslet. Ovšem Star Lord a jeho pestrá sebranka mě rychle přesvědčili o tom, že bych měl vypnout a prostě si užívat tu jízdu humoru a akce. Pokud to dodržíte i vy, budete na výsost spokojeni. Zkrátka další marvelovský útok na vaši bránici a peněženku a ideální snímek na letní odreagování s přáteli. Za mě lepší 4*.

V oku tornáda (2014)

Přes nevalná očekávání (nebo možná díky nim) příjemné překvapení! Po prvním traileru jsem očekával obyčejné katastrofické Céčko s nulovým dějem, které spoléhá na cool efekty - něco ve stylu Sharknado. Ovšem má negativní očekávání se naplnila jen z části. Začnu tím horším - příběh a vůbec scénář celkově je skutečně nic moc. Postavy nám v průběhu filmu nahodile sdělují své osobní strasti, snažící se vyvolat v divákovi zájem, ovšem vůbec to nefunguje. Stejně tak jako celá "zápletka" a děj filmu jsou přinejmenším... velmi triviální. Herecké výkony také nic moc, až se divím, jak se do filmu dostali pro mě alespoň trochu známí herci - Richard Armitage a Sarah Wayne Callies. Na druhou stranu je skutečně "na co se dívat". Dvojice trapných uvaděčů před začátkem měla pravdu - tady jde hlavně o ty efekty a vizuální (a díky Dolby Atmos i audio) zážitek. A ten byl skvělý. Kamera, průběžné střídající cinematické záběry s POV a záběry ručními, fungovala překvapivě dobře a to i včetně zoomování, umocňující jednotlivé detaily. No a CGI samo o sobě taky perfektní a zajisté bylo tou nejdražší věcí na tomto filmu. Celkově se dle mého názoru jedná sice o plochou, ale napínavou zábavu. Dávám slabší 3*.

Kouzlo měsíčního svitu (2014)

S železnou pravidelností jsme se i letos opět dočkali dalšího filmu z režisérských ručiček Woodyho Allena. A jako obvykle, tak i tentokrát snímek svého tvůrce rozhodně nezapřel. Osobitá, lehce melancholická atmosféra, štiplavé dialogy a pozitivní aura. To vše doplněno líbivou audiovizuální stylizací do konce dvacátých let a perfektně zahráno nejen ústřední hereckou dvojicí Emmou Stone a Colinem Firthem. Obdivuji Woodyho za to, že dokáže každý rok přijít do kin s novým filmem kompletně vlastní tvorby, pokaždé se zajímavým obsazením, a že to zatím nikdy nebyl vyloženě "průser". Jednoho dne bude stříbrnému plátnu velmi chybět... 4*