• Krátkometrážní

Očista: Anarchie (2014)

Jelikož se jedná o sequel, už zde nelze tolik chválit původně celkem originální nápad o podstatě "Očisty". Bohužel Anarchie kromě lacinějšího hereckého obsazení ( :D ) nepřináší nic moc nového a jako hororový film moc nefunguje. Ano, dočkáme se pár lekaček a profláknutých klišé, ale to je tak všechno. Mnohem více se spíš jedná o obyčejný akčňák, odehrávající se v noci. A v tomto ohledu to zas tak špatné není. Dávám slabší 3* a další pokračování je podle mě zbytečné.

22 Jump Street (2014)

(Dvacet)Jednička mě mile překvapila, takže když jsem slyšel, že jsou ohlasy na její pokračování ještě více pozitivní, rozhodl jsem se na dvaadvacítku zajít do kina, což obvykle u amerických komedií nedělám. No a ejhle - vůbec toho nelituji! Jump street "na vejšce" dospěl, ovšem rozhodně to neznamená, že by jakkoliv zvážněl - ba naopak. Vtípky a všudypřítomné narážky jsou stejně praštěné a promyšlené, jako minule a i když se bohužel ani zde nevyhneme pár trapným momentům, tak celkově naštěstí převládají ty skutečně vtipné. Některé situace jsou ve filmu využity opravdu dokonale a například u dějové linky kolem Ice Cubea alá zodpovědného otce jsem se dost nasmál. Prostě odvaz a ideální akční komedie na léto. Dávám 4*.

Transcendence (2014)

Poměrně zajímavý nápad kazí jinak po všech stránkách průměrné provedení tohoto filmu. Ať už se jedná o díry ve scénáři, které asi zamrzí nejvíc, nebo herecké výkony, které ani Freeman s Deppem nedokáží zachránit. Zkrátka nevyužitý potenciál a velká škoda. Každopádně i tak bez problému koukatelné. Na 3 hvězdičky.

Holubice (1960)

Hodnotit Holubici z pozice průměrného konzumního diváka by asi nebylo úplně fér. Takovému publiku prostě není tento film určen a kdyby byl, těžko by zde dřímal v červených barvách. Na druhou stranu ho není jednoduché hodnotit ani jako umělecké dílo, protože na to jsem ho, přiznám, tak úplně nepochopil. Samozřejmě nějakou symboliku a metafory tam člověk vidí, ovšem jestli na těch správných místech, to už se sám nedozví. Pořád ale můžete ohodnotit takové ty klasičtější filmové parametry, jako jsou kamera, zvuk, atd. Příběh je velmi prostý a scénář téměř beze slova. Důležité jsou zde audiovizuální a emocionální vjemy. Docela mě vzhledem k době vzniku tohoto snímku překvapila invenční kamera a chytré hrátky se světlem v některých scénách. Liškův hudební doprovod o sobě dává také důrazně vědět a dotváří atmosféru. Jako umělecké dílko za 4*, jako divácký zážitek za slabší 2*. Z úcty k přes půlku století staré památce české kinematografie dávám 3*.

Need for Speed (2014)

Filmové adaptace videoherních sérií většinou nedopadají nijak extra dobře. Naštěstí Need for Speed není ten případ. Ačkoliv několik symptomů bychom u něj najít mohli. Především se jedná o celkem prostý a předvídatelný příběh a místy skutečně přihlouplý scénář. Ovšem největší skupinu diváků zajisté tvoří hráči a automobiloví nadšenci a těm se podle mě film více než zavděčí. Technická stránka závodů je zmáknutá na jedničku a rovná se (a místy i převyšuje) i samotné Fast & Furious. A fakt, že při natáčení byla použita skutečná auta a ne CGI, už je jen třešničkou na dortu. Zkrátka na film se dobře kouká, nenudí a krom benzínu z něj je cítit i takový ten "feel good" nádech. Jen v jednom se pořád nemůžu rozhodnout. Byla krásnější ta auta, nebo očiska Imogen Poots?... Za mě lepší 3*.

Muž proti muži (2006)

Naháněčka Brosnana a Neesona zasazená do divokého západu zní skvěle, že? Bohužel Seraphim Falls se možná až moc zaměřují pouze na dané protagonisty a tak si divák ani nestačí uvědomit, že se jedná o western. To by samo o sobě nevadilo, ale na to, jak moc se snímek zabývá samotným pronásledováním "kočky a myši", jsou postavy hlavních postav málo prokreslené a samotný závěr může v tomto ohledu působit nedostačujícím a nenaplňujícím dojmem. Ovšem i tak se jedná o dobrý snímek, který ústřední herecká dvojice jednoznačně tahá. Bez nich bych se na něj asi nepodíval. Za mě 3*.

Ranhojič (2013)

Velké překvapení! Kdo by čekal, že se (relativně) tak produkčně nenáročný film bude moci téměř po všech stránkách rovnat i takovým blockbusterům, jakým je třeba Scottovo Království nebeské? Já tedy ne. A zásluhu na tom nemá pouze opět výborný Ben Kingsley, ale vlastně celý herecký ansámbl (<3 Emma Rigby), vzhledem k rozpočtu nádherné audiovizuální zpracování a v neposlední řadě i velmi zajímavý příběh. U něho by se sice dalo spekulovat, na kolik je reálný vzhledem k době, kdy se odehrává, ovšem to už bychom byli velkými puntičkáři. Je obecně známé, že v této době bylo lékařství v některých zemích na vysoké úrovni a fakt, že i v současnosti na tom někde nejsou o moc lépe, dokazuje jen to, na kolik bylo rozšíření tolerantního a pokrokového islámu přínosem. Ale to už bychom zabíhali někam jinam... Celkově se jedná o vskutku vydařený film, který ani přes svou dlouhou stopáž nenudí. Dávám slabších 5*.

Úsvit planety opic (2014)

Solidní pokračování překvapivě dobrého rebootu populární filmové série. Tentokrát se zde dočkáme ještě více opic. Jim je totiž věnovaná převážná část stopáže a lidé jsou tu trochu v ústraní. Nemůžu říci, že bych byl z této části nějak nadšený, i když dějová linka není špatná, vizuální zpracování je velmi dobré (i když 3D efekt zde spíš nebyl, než-li naopak) a stejně tak i mistr zelených obleků Andy Serkis svou roli opět zvládl na výbornou. Spíš celkově toto CGI podání nepůsobí tak (hlavně emočně) věrohodně, aby člověka skutečně vtáhlo. Zkrátka kromě pár animáků a Avatara se toto zatím žádnému filmu nepovedlo, alespoň podle mě. Bohužel lidská strana filmu také doznala negativních změn a to nejen v přítomnosti na plátně, ale i v přítomnosti herců. Odchod, i když logický, Jamese Franca je hodně znát a i když se Jason Clarke hodně snažil, ve hlavní roli na něj prostě nemá. A jinak skvělý Gary Oldman zde dostal příliš málo prostoru na to, aby to nějak zachránil. Takže za mě celkově trochu horší než jednička, ale stále velmi dobrý film. Dávám 4*

Sabotáž (2014)

Na tenhle film jsem se hodně těšil. Po zhlédnutí skvělého End of Watch a zjištění, že v Ayerově novém snímku bude hrát starý dobrý Arnie, vystřelila má očekávání dost vysoko. Bohužel se dostavilo zklamání. Není to tím, že by snad Ayer neuměl točit akční filmy s policajty, to vůbec ne. Ani Scharzenegger ještě není natolik starý, aby mu to s pořádnou bouchačkou neseklo. V čem tenhle film selhává je podle mého názoru scénář. Nezajímavý, nekonzistentní, místy celkem hloupý. Zkrátka jsem si připadal, jako bych sledoval počin nějakého ochotnického divadla. Oproti Ayerově předešlému filmu je to velký skok dolů, a to je škoda. Ovšem pořád se na to koukalo dobře, akční scény byly dost drsné a technicky zmáknuté a závěrečná scénka taky stojí za zmínku. Za mě lepší 3*.

Naléhavé rytmy (2013)

Women...how do they work? S temperamentní Francouzskou není radno si zahrávat, natož s vášnivou umělkyní. Na Cadences obstinées je poznat, že se jedná o "festivalový snímek", který by nejradši svou myšlenku sdělil divákovi hned a na rovinu, ale protože by to pak působilo až příliš stroze, tak k tomu dohodí nějaký příběh, který je ovšem sám o sobě dost podprůměrný. Renovace hotelu opravdu nebyla nijak zajímavá a kdyby díky ní Furio nezanedbával svou milou, tak by neměla ani žádný dějový smysl. Alespoň že herecké výkony jsou jakž tak solidní. Kromě tří neznámých pánů a jedné pohledné Italky, kterou vůbec neznám, se ve filmu objevily i povědomější tváře - Franco Nero a Gérard Depardieu, který už se tak zakulatil, že by v novém Asterixovi ani nepotřeboval vycpávky. Celkově je to podle mě spíše průměrný film. Ničím nenadchne, ničím nepřekvapí, ale zároveň ani nijak moc nenudí. Za mě slabé 3*. Viděno na 49. KVIFF