• Krátkometrážní

Vikingové (2013) (seriál)

Stejně jako Tudorovce, tak ani Vikingy nebudu moc kritizovat za občasné historické nepřesnosti, kterým se snad žádný film ani seriál dosud stoprocentně nevyhnul. A možná je to i dobře, protože kdyby mělo jít o 100% autentické dílo, tak by se divácká základna nejspíš o dost zmenšila. A za co Vikingy pochválit? Především je to skvělá a očividně nákladná výprava, která působí dostatečně uvěřitelně. Pak to jsou neokoukaní a vhodně vybraní herci (Katheryn Winnick <3) a v neposlední řadě je to i příběh, který zbytečně nezachází do historických podrobností a je tak pro diváka dostatečně atraktivním. Díky tomu a i díky velmi podařené a napínavé druhé sérii jsem se nakonec rozhodl dát Vikingům 5*. Zaslouží si je a myslím si, že není fér brát tento seriál jako chudou verzi Game of Thrones, kterou člověk zabíjí čas při čekání mezi sériemi.

Robocop (2014)

Další den, další Remake... V případě Robocopa jsem měl ale pocit, že tohle přepracování bude jedno z těch lepších...alespoň v průběhu první poloviny filmu. Ta je totiž oproti Verhoenově klasice docela odlišná. Zatímco se originál prakticky ihned zaměří na Marphyho pomstu, tak zde se film více zabývá aspekty samotné přeměny člověka na stroj a s tím spojené morální a psychologické problémy. Musím říct, že tato část se mi moc líbila. Přesto, že dějová linka s Alexovou rodinou byla trochu vágní a nevyužitá, tak propracovaný vědecký podklad a rozpravy doktora Oldmana mi to plně vynahradily. Bohužel celkem bez varování sklouzne film ve druhé polovině k průměrnému akčnímu béčku. Sice se skvělými efekty, jak se v dnešní době sluší, ale oproti klasice bez atmosféry. Každopádně celkově se pořád jedná o nadprůměrný film, o kterém bych neřekl, že byl zbytečný. Dávám lepší 3*

Divergence (2014)

Jak lépe oslavit První máj, než zhlédnutím tohoto filmu? Ironii stranou - našlo by se toho hodně, ale když už jsem měl tu čest, tak tedy napíšu pár slov o Divergenci. Zprvu jsem se na něj docela těšil. Ale s přibývajícími ohlasy a dojmy prvních diváků můj zájem postupně opadl. Na první pohled sice vypadá námět celého filmu jako zajímavý a plný potenciálu, ovšem ve výsledku se jedná o celkem neoriginální a ničím nevyčnívající myšmaš. Knižní předlohu jsem nečetl, takže nevím, nakolik mám vinit samotné filmaře, ale tak či onak - výsledek je stejný. Stejně jako se hlavní postavy - divergenti - ve filmu nemohou pořádně rozhodnout pro jednu z pěti frakcí, protože mají z každé něco, tak i s filmem samotným je to něco podobného. Přišel mi totiž jako kombinace nápadů přejatých z pěti filmů - Twilight, The Host, Eqilibrium, Oblivion a Hunger Games, halabala daných dohromady. Překvapivě to docela funguje, nicméně průměrnost a neoriginalita z toho přímo čiší. Moc tomu nepomáhá ani průměrné technické zpracování, nebo tuctová představitelka hlavní role, kterou nevyvážili ani dvojník Paula Walkera a Kate Winslet. Každopádně ale není Divergence špatným filmem, jen to zkrátka není nic extra a na svůj obsah to bylo zbytečně dlouhé. Mě teď také čeká volba, a to mezi pěti hvězdičkami. A já volím 3.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Dá se označit sequel zbytečného remaku Spider-Mana také jako zbytečný film? Těžko říct. V několika ohledech je "úžasný" Spider-Man 2 lepší než jeho předchůdce. Hlavně po stránce akce a vizuálního zpracování. Je to skutečně velkolepá podívaná a i to 3D se velmi povedlo. Vše je navíc umocněné Zimmerovou hudbou, lehce laděnou dubstepem, což se k charakteru záporné postavy celkem hodilo. Ovšem scenaristicky a dějově se jedná ještě o hloupější film, než byla jednička. Místy to spíš působilo jako parodie na Spider-Mana. Ale alespoň se člověk nenudil. Za mě opět lepší 3*. Trochu se ale bojím, jak budou vypadat další 2 plánovaná pokračování...

Amazing Spider-Man (2012)

Poslední dobou se nějak roztrhl pytel s remaky. Což o to, vdechnutí nového života několika desítek let starým klasikám nemusí být špatné, ale předělávka necelých 10 let starého Spider-Mana, navíc když se jednalo o povedený film? To bylo opravdu zbytečné. Ale co na plat. Tak tedy The Amazing Spider-Man není zas až tak "amazing", ale spíš průměrný. Snaha o pojetí trochu z jiného úhlu se povedla tak z půlky a nepomohlo tomu ani příhodné jméno nového režiséra :D. Herec v hlavní roli mi moc nesedí, ale aspoň zbytek obsazení celkem ušel. To samé se dá říct i o vizuálním zpracování, které rozhodně nedělá žádnou ostudu svým blockbusterovým vrstevníkům. Celkově se jedná o lehce nadprůměrný, by'ť naprosto zbytečný reboot. Lepší 3*

Kostičky (1994) (pořad)

Jeden ze seriálů, na který jsem jako prcek čuměl skoro furt. Ale už tehdy mi to přišlo hrozně trapný a z René Krupanského jsem měl akorát prdel :D. Ovšem i to se cení. Dávám nostalgické 3*

Nelítostný Parker (2013)

Další z řady béčkových akčňáků se Stathamem. Jako obvykle se dočkáme slušné akce (především soubojů na blízko, což Jasonovi jde), dobrých hereckých výkonů a relativně zábavného děje, který sice není nic extra, ale člověk se při sledování alespoň moc nenudí a i ty dvě hodiny rychle utečou. 3*

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Z první várky samostatných filmů o marvelovských superhrdinech jsem vždy považoval Kapitána Ameriku za ten nejslabší. Ovšem zdá se, že tvůrce "nakopl" předloňský obrovský (a zasloužený) úspěch Avengers a tak šly nové příspěvky do jejich universa s kvalitou o poznání nahoru. Bylo to znát na pokračování Thora a je tomu tak i zde. Strategie "více akce, méně keců" prostě funguje a jelikož zde jediná postava, kterou je zábavné poslouchat (Iron Man), chybí, tak jsem ji celkem i uvítal. Nebudu chodit kolem horké kaše, bratři Russové se s vidinou jistého výdělku nebáli sáhnout hluboko do kapsy a na filmu je to vidět. Kromě Avengers, kde je to vzhledem k většímu počtu superhrdinů pochopitelné, je druhý Kapitán America bezpochyby největším audiovizuálním nářezem ze všech filmů od Marvela. Navíc nepůsobí až tak moc komiksově (a komicky) jako první díl. Oproti němu Steve očividně dospěl, i když ne o moc, jelikož ač se scénář snaží tvářit jakkoliv chytře, tak je to pořád relativně snadno předvídatelná variace na Minority Report s příchutí současné kontroverze kolem Snowdena a NSA. Ale to je mi jedno, protože já se jsem se bavil. A pokud by vás ani ta akce a superhrdinské záležitosti nezajímaly, tak vězte, že tu jsou minimálně další dva důvody, proč se jít na tento film podívat (a oba se nacházejí na Scarlett Johansson :D ). 4*

300: Vzestup říše (2014)

Sequel, nebo spíš "paralelní pokračování" původní Třístovky není špatné, ovšem řekl bych, že na rozdíl od svého předchůdce už ničím neoslní. Což o to, epický vizuál naplněný hektolitry virtuální krve a slow-motion záběry zůstal, ale změna na postu režiséra je znát a oproti Snyderově práci zde nenajdeme tolik ikonických momentů, ačkoliv se o ně film očividně snaží. Malou výtku bych měl i k hereckému obsazení. Někteří navrátivší herci z Bitvy u Thermopyl sice potěšili, stejně tak jako sexy záporačka Eva Green. Nicméně obsazení Sullivana Stapletona do hlavní role nebyl nejlepší nápad. Butlerovi se nevyrovná ani svaly, ani charizmatem. A říkám to velmi nerad, protože po jeho roli v seriálu Strike Back jsem si ho celkem oblíbil a účinkování v nějakém hollywoodském blockbusteru jsem mu moc přál. Sečteno podtrženo, jako důstojné pokračování a popcornová zábava skvělé, ale oproti jedničce ničím nevyčnívající. 3*

Noe (2014)

Debatě o tom, jestli by měl tento film ve společnosti, kde není 90% lidí ateistů, vyšší hodnocení, se raději vyhnu. Ostatně máme zde příklady jiných, biblickou tématikou se zabývajících snímků, které se tu pyšní rudými čísly. Takže kde se stala chyba? V Aronofskyho přechodu do světa blockbusterů to myslím nebude. Tvůrci se s nekřesťansky vysokým rozpočtem vypořádali dobře a na filmu je to vidět. Nejen u hojně použitého (a dobře vypadajícího) CGI, ale i u ostatních produkčních hodnot, včetně epické Mansellovy hudby. Snad jen více známých tváří se mohlo zaplatit, ovšem Crowe s Hopkinsem a přehrávající Jennifer Connelly bohatě stačí. Co mi na filmu asi nejvíc vadilo, je něco, co bych popsal jako strach tvůrců z toho, že držení se pouze své biblické předlohy nebude filmu stačit. A tak se rozhodli přidat pár věcí, které bohužel z velké části do filmu nesedly a působily trochu divně. Ať už se jedná o dvanáct obrů-golemů-strážců, namixovanou Darwinovu evoluci do šestidenního tvoření světa, nebo nadbytečnou dějovou linku na lodi ke konci filmu. I já, jakožto nevěřící, jsem občas kroutil hlavou, co to ten Aronofsky sakra dělá. Ale i přes to všechno to byla alespoň vizuálně potěšující podívaná, která i přes svých úctyhodných 138 minut moc nenudila. Dávám 3*