Ong-Bak 2 (2005)

Předtím hledal sošku, teď zase slona. Námět je to trochu absurdní, ale i vám bude líto malého slůněte a spolu s Tonnym byste padouchy řezali hlava nehlava . . . avšak ne tak kvalitně jako on. Opět předvádí to nejlepší ze svého umění, možná více láme kosti. Slabinou je vážně příběh, fakt je to blbost. Je to film pro fajnšmekry bojových umění.

Ong-bak (2003)

. . . a Tonny Jaa drtí, láme a bije aneb Muay-thaj jak jste ho ještě neviděli. Ano, něco úžasnějšího jste ještě neviděli. Ong-bak foukl svěží vítr do martial arts filmů. Bez triků, střihů, poctivá asijská mlátička. Nejen, že předvádí velmi drsné a přesné údery thajského boxu, ale vy mu to uvěříte, že tam skutečně loket, koleno i pěst dopadly. Ano, je to filmový boj, výborná scénika, ale tvůrci nechávají diváka akci vychutnat i ze tří úhlů=tří záběrů a pěkně zpomaleně. Příběh je klasický - hrdina musí získat ukradený předmět od padouchů a probít se až k bossovi, kterého zlikviduje. Film je to pro fajnšmekry bojových umění, ale i špetka humoru se tu najde.

10 000 př. n. l. (2008)

Nuda, starý, to umí každej... praví se v jedné reklamě. Není mnoho filmů, který jsou z dob pravěkých. A už vůbec ne těch dobrých (když nebudu počítat vynikající Boj o oheň a naši Cestu do pravěku). Nechci se nikoho dotknout, ale jak tuto blbost mohl Chupacabre ohodnotit za pět?!? Jak píše Pomo, dvouhodinová ztráta času. Odbad to nedostalo jenom proto, že šavlozubý tygr byla pěkná kočička a souboj s tyčemi ušel. Vždyť Emmerich kopíroval Apocalypto. A kdo vymyslel následují do očí bijící kraviny: mamuti stavěli pyramidy . . . horal v poušti ujde více než černý domorodec . . . člověk si ochočí tygříka . . .ani závěrečná velká bitva se nekonala. Ten film byl chodička, kecačka, nic víc.

Ninja Assassin (2009)

Tak ninja nebo assassin? Obě "zaměstnání" souvisí s nájemnou likvidací lidí, to mají společného, ale to je také to jediné. Assassinové byli členové sekty za křížových výprav . . .jiná kultura, myšlení - je vidět, že assassin je oblíbené moderní slovo. Jestli se tvůrci snažili o další Ong-bak, tak málo studovali Tonyho Jaa. Souboje nepřehledné, zkratkovité, střihové. Sice krvavé, ale oko diváka si to příliš neužije. Málo pracují se zpomalenými záběry. Hrdina jen tak švihá se svým nožíkem na drátečku . . .Příbeh je klasický - hrdinu vycvíčí, ten desertuje, mstí se, nakonec všechny pobije. Snaží se o nějaké mystično kolem ninjů, ale to je plácání do prázdna. Ninjové se pohybují rychle jak upíři, téměř okem nezachytitelní. A bitka ninjů a speciálních jednotek . . .no nevím, zda by ty hvězdice neprůstřelnými vestami vůbec prošli . . . Při posledním souboji hlavní ninja-boss se bohybuje jako samuraj, nikoli jako ninja. Takže závěrem: scény s nelogickými návaznostmi, byť příběh se rozehraje docela dobře, neboť ukazuje pátrání po těchto zabijácích (jakoby tvůrci viděli Hitmana) s prostřihy ze života a minulosti našeho hrdiny. Ale nedotáhli to na ***. V jako Vendeta byla lepší.

Avatar (2009)

Avatar - nafouknutá bublina, která rychle splaskne. Ano, takový pro mě Avatar byl – jen na tři hvězdičky (bojím se, zda mě tu pětihvězdičkoví borci neukamenují:o) Nejsem typ člověka, který se nechá zblbnout reklamou, ale ta masáž byla tak velká, že jsem se na něj fakt těšil. Jenže pak přišel jeden trailer, druhý . . . třetí . . . a z nich jsem věděl o čem to bude – ekologická propaganda a love story. A bohužel to je pouhá ekologická love story, silně inspirovaná Pocahontas. Příběh je tak dost fádní, předvídatelný. O světě Pandory se divák něco dozví, o tom, proč jsou tam ti pozemští vykořisťovatelé příliš ne; oni těží nějaký nerost, ale k čemu a proč, to už řečeno není. Víme jak žijí bytosti na Pandoře, ale o základně lidí se také mnoho nedozvíte – jenom jakési střihy, divák z vedlejších záběrů při velkém úsilí něco odkouká. Vůbec si Cameron nepohrál s kontrastem těžební společnosti, devastaci přírody versus krásné krajiny Pandory (to byly také jen takové střihy). Další mínus Camerona je jeho neoriginálnost – všechen um vyčerpal na flóře, ale fauna (nějací dinosauři, to Hvězdné války jsou nápaditější), možná ti pterodaktylové, ale taky slabý. Technika je převzatá z Vetřelců 2 s trochou faceliftu; viz poslední souboj – člověk ve stroji, Avater venku (Weaverová ve stroji, vetřelec venku). Bitevní scény trošku trapné, bez strategie a nápadu, jen ratata bum (ty letecké souboje byly o něco lepší). Ovládání Avataru jako v Matrixu? Co to mělo být? A jak to že ty přístroje fungovaly v té části Pandory, kde žádné vysílání nepracuje? A takových nedomyšleností tam bylo na takový film až příliš. Avatar-Cameron tedy jen přebíral z jiných, žádná vlastní invence. Co tedy rozhodlo pro ty ***? Snad jen, že jsem se tak nenudil, a pochopitelně nová technologie, která vám umožní sledovat film na plátně, jako byste se dívali na svět z okna, do prostoru. To bylo famózní, zejm. při těch leteckých scénách. Ale pane Camerone, film není jen o technice, je to hlavně o kameře (zde by se měl od pana Baye hodně co učit) a příběhu.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008) odpad!

Kozí příběh – největší muka pro diváka. A tato . . . . . . . . (prý se tu nesmí používat sprostá slova) měla být pohádkou pro děti? To je ten nejtrapnější a nejhorší film, jaký jsem viděl! Poprvé v životě jsem chtěl odejít z kina po půl hodině! Ono má být vtipné, když kostra do sebe leje mléko . . . když koza chlastá pivo . . . když si to koza rozdá s ženou . . . když Lucifer hraje karty v hospodě bez maskování . . . když Máša má ohromný kozy a zadnici . . . když 75% dialogů jsou „hmm, aha, jo tak“? Graficky to mělo docela nápad, ta byla pěkná, ale příběhově to zcela zabili. Staré pověsti a legendy pražské mají takový potenciál, z toho by se dalo tolik vytřískat, a oni udělali tohle – Kozí příběh (fakt se tu nesmí mluvit sprostě???). Totální odpad, to zakopejte a styďte se, páni tvůrci. Nebo udělejte něco pořádného (mrkněte na Fimfárum).

Stalker (1979)

Úžasná poezie kamery.

Herkules v New Yorku (1970) odpad!

Není se čemu divit - chtěli velkého a silného borce se samými svaly a s žádným . . . . . . to si Herkules nezasloužil.