Abraham Lincoln vs. Zombies (2012) odpad!

Lincoln: zombíkobijec. To byl tak trochu omyl. Původně jsem chtěl Lincolna: upírobijce. Nejprve jsem se podivil, co tam dělá zombie. A když se Abraham rozeběhl na dalšího zombíka se šavlí, ale nakonec si raději vzal něco s ostřím kosy, pochopil jsem, že jsem vedle. A po rychlém průzkumu pomocí tlačítka forward, jsem se podivil, co se lze vůbec natočit. Už vím, proč se tomu říká horror.

Černá hodina (2011)

A VYPLI PROUD. Kdo? No přece mimozemšťani. Tentokrát v americkém filmu napadli Zemi električtí emzáci, pouhým okem těžko viditelní, ale díky jejich elektrickému náboji je prozradí nejen stará dobrá žárovka, když jdou kolem ní. Divák sleduje partu mladíků a mladic v boji o život v Moskvě. Po setkání s ruskými tvrďáky po zuby ozbrojenými se jejich šance na přežití sice zvýší, ale stejně někteří umírají rozprášeni jak ve Válce světů. Podobnost s jinými filmy u jiných komentářů není náhodná, stejně tak nuda: film má podprůměrné triky, akce, bezduché dialogy. To se ale dalo čekat.

Ultraviolet (2006) odpad!

ULTRAHOVADINA. Nebo nepovedená klonáda Matrixu a Rezident Evil? To je jedno. Tupý děj, tupé dialogy, tupé akční scény. Nic víc.

Zrození legendy (2010)

ANEB JAK SE PITÍM VÍNA NAUČÍM KUNG-FU. Příběh asi má diváka poučit o tom, jak vznikl styl „opilého muže“, kdy se bojovník na první pohled opile motá sem a tam, občas někam udeří; ve skutečnosti opilcovy pohyby mají zmást soupeře a údery jsou pak velmi dobře mířené na cíl. Ovšem na rozdíl od starších filmů např. s J. Chanem, hrdina nehledá mistra tohoto stylu, ale vše se naučí sám, jen tak ze svých představ. Objevují se tu všechna nosná témata nejen čínských filmů: záchrana prince, vzdaní se všech poct, hledání klidu a rodinného hnízda, zrada nevlastního bratra, jeho pomsta a smrt otce hrdiny, pomsta hrdiny, hledání sebe sama, samovýcvik v ústraní a v horách, rozpad rodiny, smrt manželky a vítězství v závěrečném turnaji největších drsňáků z Evropy, aby se povzbudilo sebevědomí čínského lidu (asi nejen) v 19. století. Spíše bych to řadil k béčku s prvky fantasy (hlavní záporák ovládá styl pěti jedovatých pěstí, má v sobě jed, který doplňuje tak, že se nechává kousat hady, pavouky, štíry a kdo ví čím dalším). Film postrádá poetiku Hrdiny nebo Tygru a draka, ani souboje nejsou tak precizní. Některé soubojové scény se povedly, ale většina je zrychlená, soupeři do sebe bezhlavě buší; bojuje se kde se dá, dokonce ve studni na stěnách…Nejen závěr připomíná film Yip Man. Tvůrci nacpali do jednoho filmu vše bez ladu a skladu z jiných, aby se vzniklo toto…rozhodně ne legenda.

Skyfall (2012)

MŮJ DŮM, MŮJ HRAD. Závěrečný souboj klaďasů a záporáků se odehrál na bývalém panství Jamese Bonda ve Skotsku. Tato bondovka podle mne nastoluje nový kurz. Otázkou je, zda u něho další díly zůstanou. Tvůrci nám odhalili pár střípků z minulosti Bonda (rodina, byl sirotek atd.), ale také hříchy z minulosti dostihnou M (Denchová), aby ji mohli vyměnit za M (Fiennes). Postavy se tak stávají lidštějšími. Ale hlavně - Craig mluví, dokonce vtipkuje a pronáší hlášky. Je to úplně jiná bondovka než ty dvě předtím. Ano, stále podle mě Craigovi chybí ta určitá šarmantnost, anglické gentlemanství nejen Conneryho. U Craiga převládá síla, militantnost, chladnokrevnost nájemného vraha. Přesto je tu posun. Jenže pak přijde na scénu Javier Bardem alias Silva a všechny zastíní perfektním hereckým výkonem ublíženého pomstychtivého psychopatického hetero-buzíka. Jeho entréem dostane film neuvěřitelnou šťávu. Myslím, že Mendesovo pojetí Bonda mělo být prvním filmem s Craigem. Film se jakoby vrací na začátek, k dílům s Connerym: po návratu do služby Craig dostane také jen pistolku, a vysílačku, chvíli si zajezdí v Aston Martin DB5, na scénu se vrací Moneypenny. Bond se objeví v médiích propírané scéně s lahváčem od Heinekenu, ale v jiném záběru si nechá protřepat "nepojmenované pití"... Jeho dům Skyfall vyhoří, Astona rozstřílí, MI6 dostane jiného šéfa, nový "Q" má podobu vysokoškolského hackera s IQ 200. Bond zůstává, ale doba se kolem něho mění. Ustojí to? I na diváka to působí trochu depresivně. Akční scény jsou povedené, ale nic oslnivého. Osobní souboje dosti střihové, málo přehledné. Zápletka triviální spíše připomínající Smrtonosnou past 4. Děj tedy nepřekračuje obyčejný akční film; mnohde jsou nelogičnosti a nejasnosti. Scénář se detaily příliš nezabývá, je dost povrchní. Ale sečteno a podtrženo: tlustá čára za minulými sériemi, příběh nenudí, rychle ubíhá a skutečně se zasmějete, Craig už není kámen bez emocí a mimiky, skvělá pestrá hudba, nad úvodní písní od Adele a titulkami je zbytečné se rozplývat. Opravdu mě bavily ty malé narážky a odkazy na staré Bondy, které nebyly tak do očí bijící jako v Dnes neumírej. P.S. Jak tady blábolí někteří, kteří si přečetli nějakou recenzi, kde se píše o souvislosti současného Bonda a Batmana (byť Nolanovo velké přání je si Bonda natočit; Nolana mám rád, ale zatím jeho akční scény jsou na 3), vůbec to tak není.

Lorax (2012)

Bursíkovi by se film asi líbil. Je to obyčejný klišovitý animák se silným ekologickým podtextem – mějte rádi přírodu a hlavně nekácejte stromy. Vše je umělé, lidé si musí kupovat kyslík a jeden na tom vydělává. Po vzoru Walta Disney se tam dokonce zpívá. Film obsahuje retrospektivu ze vzpomínek, reálné dění, pěknou hudbu a poučení pro děti. Spíše slabší průměr.

Wing Commander (1999)

První vesmírné lodě, které mají sonar!?! Celkově to tvůrci pojali jako námořnictvo a letectvo ve vesmíru. Lodě mají štíty, střílejí ale torpéda, při zvuku kanónů stíhačů to dělá ratatata (nevím, jestli střílí kulky, ve vesmíru by to nešlo, ale laser by mohl vydávat jiný zvuk). Když se jedna loď schovala před nepřáteli, tak všichni museli být ticho, aby je nepřátelské plavidlo neslyšelo, divák slyšel píp-píp jako sonar, který hledá ponorku…ve vesmíru? To snad ne! Proč raději neokopírovali Star Trek a ne ponorkové filmy; mimochodem interiér jako by ponorkám z oka vypadl. Příběh – klasika – lidi si to rozházeli s mimozemšťany a ti chudáky lidi napadli. A lidi je porazí. Jak televizní film nebo úvodní před seriálem to lze ještě uznat. Ale jako áčkový film nikoli.

Rudý úsvit (1984)

Kluci si hrají na vojáčky. Jinak to nevidím. Film je poplatný své době zniku, hlavně na akčních scénách je to znát. To ho ale neomlouvá. Je tak naivní, místy až hloupoučký. Téma je zajímavé, Rusové napadli Ameriku. Parta kluků vede odboj v horách. Při sledování filmu jsem si vzpomněl na legendární Command a Conquer…A Amíci chystají remake s "Thorem"...hádejte kdo budou útočníci...nějací šikmoocí...že by Korejci?

Ghost Rider 2 (2011)

Přichází Antikrist. Ale Ghost Rider opět zachrání svět. Je tu více efektů, akčních scén, ale to je tak všechno, jak to bývá, děj ustupuje do pozadí. Tvůrci se snaží vytvořit nějakou zápletku o příchodu Antikrista, zapojení tajné sekty, Cage se zbaví svých schopností, aby je vzápětí zpátky nabyl…stále stejné a dokola.

Ghost Rider (2007)

Pozor, přichází hořící Smrť. Fuj. Teď jsem asi Smrtě urazil. Snad se to obejde bez následků. Téma příběhu je faustovské, říznuté s Constantinem. Až na to, že hlavní hrdina je také démon. Ten film měl potencionál na akční horor. Ale je z toho taková holywoodská tuctovka, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Nejsou tam špatné triky, jenže občas vypadají velmi uměle. A co se týče Cage, je to nad jeho síly. Bohužel to končí, že bude hodně dílů, než spasí svou duši.