xXx: Návrat Xandera Cage (2017)

TOPORNÉ, NUDNÉ A UBÍJEJÍCÍ Jaký je rozdíl mezi dvojkou xXx a Rychle a zběsile? Skoro žádný, akorát v xXx je minimum aut. Jaký je rozdíl mezi dvojkou xXx a Expendables? Skoro žádný, akorát xXx není tak vtipný, akční a nemá tak pěkné osobní souboje. Ale mohl by mít. Vždyť jsou tam dvě špičky v martial arts, Donnie Yen a Tony Jaa. Ano, něco malinko předvedli, Donnie dostal více prostoru, ale sklouzávalo to k plácání (to i ve Hvězdných válkách dostal pro svůj um bojových umění lepší prostor). Ale příběh je vo ničom, kecá se vo ničom, všichni xXx bojují za všechny xXx a Vin Diesel se blbě uculuje, opakují to, co už nedávno ve filmech použili. Takže tvůrci promarnili šanci na ultra akčňák.

Iron Fist (2017) (seriál)

VÍCE NEŽ SHAOLIN ALE DOSTÁVÁ DOST DO DRŽKY. DIVNÉ NE? To je mi totiž u hlavního hrdiny fakt záhadou. Po půlce seriálu zatím dvě, tedy nic moc. Rozhodně těží a vychází z Daredevila. Atmosféru od titulků po strukturu děje má velmi podobnou. A to je velký problém. Zde to nefunguje, je to přece jiný příběh, jiná postava. Chápu, že vytváří jako Avengers shodné prostředí pro komiksovou partu z New Yorku, která přijde v podobě Defenders. Jenže stejné „fóry“ nebudou mít efektivitu pro něco či někoho jiného. Iron Fist není tak dobře napsaný ani zahraný. Je dost nudný, děj rozvláčný plný prázdných plků a kecá se i tehdy, kdy by se moc mluvit nemělo, zejména během akce. A ta také šla o několik úrovní dolů. Choreografie soubojů je dost slabá, nezajímavá, skoro na úrovni Walker, Texas Ranger. Do diváka valí spoustu kung-fu póz, postojů, ale skutek utek. Hlavní herec je v nich příšerně toporný. Bohužel není ani přesvědčivý v roli Dannyho. V jednu chvíli se chová jak sluníčkář, jindy jak dement, pak jako velký drsňák a mstitel, kterému se projevují trochu psychické problémy. Jestli má vyobrazit rozpolcenost postavy, mezi Dannym a Iron Fistem, a navíc s morálním dilematem, tak se mu to nedaří. Bez efektu také zůstávají budhistická moudra, které čas od času utrousí. Naštěstí tu máme další postavy v podobě velkých businessmanů, sourozenců Joy a Warda, kteří tomu dávají trochu šťávu a života; protagonista Warda je pěkný hajzl, i když možná tragická postava (ale herec má velmi pěkný hluboký hlas a srozumitelnou angličtinu). Takže jestli se něco zásadního v další půlce první série nezmění, ke druhé už mě nic nepřitáhne. Po shlédnutí: tak se bohužel nezměnilo. Už vím, co mi jeho kung-fu připomíná - filmy ze 70. let třeba s Jackiem Chanem...ale jeho kung-fu je o hodně na jiné úrovni.

Daredevil - Season 2 (2016) (série)

DALŠÍ DVA BUDOU BÍT PADOUCHY. Druhá série si udržuje stejnou atmosféru, určitě úroveň, jen je děj více dynamičtější, akčnější, ale trochu se tříští. Přibyly totiž dvě postavy, které potřebují krátce také představit - kdo, co a proč. A jelikož se blíží finále, u Matta narůstá stres, některá tajemství se provalí, jiná se objeví. A s Punishrem přichází i dost střelných zbraní.

Daredevil (2015) (seriál)

SNÍLEK Z HVĚZDNÉHO PRACHU ZDRSNĚL. Ale ve svém pohledu a jednání je to stále idealista, dokud nenasadí masku a nevyrazí do ulic spravedlnost vymáhat pěstmi. Výborný scénář, skvělé dialogy, stylový hlavní padouch, propracovaná choreografie soubojů a samozřejmě špičkové herecké výkony. Budete trnout napětím, usmívat se u lehkých vtípků a hltat jeden díl za druhým (více u každé série).

Daredevil - Season 1 (2015) (série)

SNÍLEK Z HVĚZDNÉHO PRACHU ZDRSNĚL. Ale ve svém pohledu a jednání je to stále idealista, dokud nenasadí masku a nevyrazí do ulic spravedlnost vymáhat pěstmi. Výborný scénář, skvělé dialogy, stylový hlavní padouch, propracovaná choreografie soubojů a samozřejmě špičkové herecké výkony. A to dělá ze seriálu zajímavou podívanou, u které se rozhodně nebudete nudit a budete hltat jeden díl za druhým. Má to chvílemi trochu rozvláčnější děj, ale právě výše zmíněné klady to rozhodně vyváží a ta rozvleklost vůbec není na škodu. Protože právě herci své postavy, situace, emoce výborně zvládli; a to se většina dílů odehrává de facto mezi čtyřmi stěnami. Scénáristi si s dialogy dali vážně práci, takže se velmi zřídka zbytečně plká; stejně dobře jsou natočeny souboje, které jsou občas velmi drsné. Divák je svědkem také brutality kriminálního světa. Hlavní hrdina je velmi lidský a citlivý - v sobě řeší morální dilema: na jedné straně právník, na druhé maskovaný bojovník, který mnohdy dosáhne lepších výsledků než zákon, ale bez násilí se to neobejde, a navíc, každá akce může spustit neočekávanou reakci a události, které nelze zastavit. Takže závěrem: seriál má svou osobitou atmosféru.

Duch ve stroji (2017)

NENÍ DUCH JAKO DUCH, ALE NUDA JE VŽDY STEJNÁ Hned na úvod je třeba říct, že komiks jsem nečetl, takže nemám srovnání a hodnotím snímek jako samostatný film. A lze ho vyjádřit jedním slovem: NUDA. Tento film má jednu nepříjemnou vlastnost – neumí vtáhnout diváka, neosloví ho. Sice má jasný příběh, docela přímočarý, ale mě zaujaly pouze dvě scény – první přímý rozhovor hlavního „padoucha“ a hrdinky, kdy dialogy konečně dostaly nějaké emoce, napětí, život; a pak nástup pavoučího tanku (to byla spíš taková legrace). Chápu, že příběh kritizuje přetechnizování lidského života, kdy technika se stává součástí našeho fyzična, jakékoliv části těla lze vyměnit, a s tím spojená rizika. Ale hlavní hrdinka je spojením mozku a umělého těla v příběhu něco unikátního. A tvůrci toto nedokázali prodat. Johansonová maximálně předvedla prapodivnou neženskou robochůzi, která připomíná spíše opruzenýho vidkláka, a tím její herectví končí. Její výraz je neosobní, de facto nijaký. Už tím tvůrci popřeli myšlenku díla. O jejím super tělu se také moc nedozvíme. Bojové choreografie neoslní, bitky jsou zabírány příliš zblízka a jsou dost střihové. Prostředí je hyper sci-fi, ale není jednotné –chvílemi hyper –sci-fi, chvílemi minimalistické, jednoduché kompozice, linie, pomalá kamera. A pak jindy dost rychlé záběry. Když to srovnám s Příchozími, tam je prostředí s kamerou shodné. Hudba moc neladí. A je tam příliš mnoho klišé a podobností s jinými filmy. Tedy opět tvůrci se raději drží jistot toho, co už jinde fungovalo. Jenže je to už okoukané, např. jak hrdinka v podřepu sedí na okraji budovy, sleduje okolí a pak samozřejmě skočí dolů…Závěrem: Ghost in the shell ze stínu Matrixu nevystoupil, naopak se do něj spíše propadl.

Deadpool (2016)

DEADPOOL – VŠE NAPŮL Koukám, že se blíží dvojka a k jednotce jsem zapomněl něco vyžvejknout. Tak předně, toto je další snímek, jako Šílený max, který je na ČSDF výrazně nadhodnocen. Sorry jako, ale ten na 81% fakt nemá!!! Vždyť je to totální krávovina, dělaná pro americké obtloustlé teenagery! A kdo to srovnává s Kick-Ass, tak ho uráží!!! Protože Kick-Ass měl nápad, vtip, skvělou akci i hudbu. Deadpool ani jedno nemá. Psalo se, že to bude řežba - akční scény obyčejné bez pořádné choreografie, možná trochu krvavější, ale nic, co by se vymykalo běžnému Hollywoodu. Navíc akční scény degradují rádoby vtipné komentáře či situace. Příběh příliš nezapadá do x-meního univerza (jako vznik Deadpoola apod.). Fórky se povedly pouze tehdy, kdy hlásí na x-meny; narážky na původní i nové série x-menů, jednotlivé postavy. Občas je také vtipné, když vystupuje z role k divákovi. Jenže takových vtípků je tam pár. Většina rádoby humoru je typicky americký nucený, tedy trapný. Navíc postava Deadpoola není konzistentní – chvíli hlásí, chvíli ne, když si vezme kostým, jako by mu ruplo v bedně, ale bez kostýmu není sarkastický a ironický a smrtelně vážný. (viděno 2D titulky)

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

ŠÍLENÝ NENÍ MAX, ALE FILM Viděl jsem všechny Maxíky s Melem. A čekal jsem bezva biják – nejen pod vlivem reklamy, ale i proto, že to točí jejich režisér. Musím uznat, že to vzal od podlahy, není to kopírování původních. ALE: Příběh? Nuda. Děj? To snad ani nemá. Drama? Občas. Herci? Theron něco hraje, Hardy vůbec nic. Ono to ani není o Maxovi, ten je tam spíše jen tak mimochodem, že tam je, protože se to jmenuje Šílený Max. Hlavními hrdinkami jsou prchající otrokyně. Básní se tady o akčních scénách – tak na to se dá koukat, ale exhibice to nijak závratná není, protože to už vidíte v traileru. A některé scény jsou nepochopitelně zrychlené jak u béčkových filmů. Jedině vizuální stránka je originální a hudba má grády; třeba scéna, kdy kytaristovi na náklaďáku při hře srší plamen z kytary…ale podobné ňamky jsou jen pozlátkem na celé té blamáži. Takže pozor - na ČSDF to je až příliš nadhodnocené. (viděno 2D s titulky).

Logan: Wolverine (2017)

XAVIER ZEMŘEL….ZASE. Jedním slovem: SKVĚLÉ!!! Na jednu stranu jsem sice něco z děje zásadního prozradil hned v titulku, ale ono to až tak překvapivé není, když se říká, že toto je poslední Wolverin, alespoň s Jackmanem. A Xavier nezemřel poprvé, aby se pak v jiném filmu o X-menech znovu nějak neobjevil, že? Ale zpátky k filmu: opravdu výborně natočené, od kamery, zvuku, hudby, hereckých výkonů – a ty jsou bravurní. Vidíme toho protivného, vyhořelého, snad stále nasraného Wolverina. Jakcman divákovi prodá každou emoci, v jakékoli situaci je neuvěřitelně přirozený, stejně jako Stewart, který vystřihl senilního a skleslého dědu. Překvapivě i „vlče“ svou roli zvládlo. Emoce jsou ústřední linií filmu, ale pozoruhodné je, že to nikdy nesklouzne k patosu. Režisér přesně ví, kde je hranice a dál to nepustí. Je to i díky právě postavě Wolverina, který scénám a dialogům, byť emočně vypjatým, dává jistý odstup právě ze svého postoje rezignace ve stylu „no tak se to stalo, sorry, ale jdeme dál“. Celý film se trochu vymyká přeefektovaným dnešním snímkům. Bombastické triky tam nejsou. Příběh je velmi zcivilněn a zlidštěn, důraz se klade na psychologii postav. Bojové scény jsou drsné, byť některé záběry s malou vlčicí jsou trochu rychlejší, sestříhanější, jemnější. Hudba je dosti minimalistická, slouží opravdu jen k dokreslení odehrávané scény. Jasně, jsou tam některé pasáže, u kterých se logika trochu skřípe, ale ty neruší a do očí nebijí. Takže na závěr stačí říct: a pak že to nejde natočit jinak a ne podle šablony všech dnešních komiksáren. (viděno 2D s titulky).

Underworld: Krvavé války (2016)

SELENE DOSÁHNE UPÍRSKÉHO OSVÍCENÍ. Tak to je ještě větší dějová blamáž než ve IV. Autoři se diváka snaží šokovat nečekanými zvraty, jenže jsou z toho spíše zvratky hodící se do telenovel typu – syn nevěda o své matce, která byla nejvyšší upírkou, má zdědit právo vůdce…. A to ještě je divák překvapen upírskými shaoliny…Nevěříte? Sami se podívejte. A to ani nemluvím, jak do očí bije snaha nějak zakončit Underworld. Akční sekvence se oproti IV. zlepšily, dále je pozitivní, že většina herců jsou Britové, takže v originále zní pěkná angličtina. Ale tím jsem asi pozitiva vyčerpal.