Ip Man (2008)

Celkom pekne natoceny snímok o skutocnej postave s kvalitnymi bojovymi scenami. Atmosfera stareho mesta, so vsetkymi postavickami, spravanim na mna posobila celkom vierohodne. Je prijemne, ze je film natoceny v kantoncine ale partia zlych bitkarov zo severu hovori po mandarinsky. aj ked ma prekvapuje ze si rozumeli kazde slovo :). Film tiez napadne pripomina Jet Lee-ho "Fearless", ale je vo viacerych ohladoch lepsi. Avsak, po precitani strucneho zivotopisu na http://en.wikipedia.org/wiki/Yip_Man som vsak prekvapene zistil, ze Yip Man pocas okupacie odisiel z mesta Foshan a vratil sa az po vojne. A nespomina sa ani, ze bol postreleny zlym Japoncom. To cele mi nejako dava tusit, ze film historicku postavu a cely pribeh idealizuje. Co sa mi skutocne nepacilo bolo, ze sa tvorcovia nesnazili obchadzat stereotypy (napr. v zobrazovani Japoncov) a film stylizuju silne pro-nacionalisticky. V podstate trochu ako pribeh o gerojovi a dave kriciacom Urrrrrrrrrrrrrrrra! 3* a nie viac, sori.

Idegölő (2006) odpad!

Komédia, ktorá pripomína seriál Vražedné pobrežie. Kvalita natočenia je na úrovni filmov z 90tych rokov typu Trhala fialky dynamitem...

Confucius (2010)

Tvorcovia sa zrejme nevedeli rozhodnúť, či natočia veľkofilm, alebo komorný príbeh, výsledok by som nazval veľkolepo natočenou inscenáciou. Akčné bitky s veľkými armádami v príbehu pôsobia samoúčelne, rovnako aj s veľkou nadsádzkou povedané - 10 minút vystúpenia Zhou Xun s erotickým podtónom. Číňania sa opäť raz nevyhli stereotypom a klišé komerčných filmov z poslednej dekády, neboli schopní vložiť do príbehu nič originálne a teda 2 hodiny zachraňuje reputáciu hádam iba výkon Chow Yun-Fat ako Konfucia.

Suzhou he (2000)

V prvom rade sa mali tvorcovia zamyslieť, či takyto film je vôbec potrebné natočiť a nudiť divákov plných očakávania. Farebnosť obrazu a vôbec štýl, ktorý odlišuje od iných čínskych filmov toho obdobia je bez diskusie jednoducho kópiou práce režiséra Wong Kar-Wai. Čínska kópia je však rozriedená a jej odlišnosti netkvejú v ničom prebornom. Postava Meimei (Zhou Xun) pracuje ako morská panna podniku "pre dospelých", avšak undergroundový snímok si netrúfol autenticky ukázať ani jednu bradavku. Každopádne Zhou je vo filme jedinou zásadnou herečkou. Hlavný hrdina Mardar (neviem kde sa vzalo toto meno, keďže v čínštine sa volá Ma-ta) pôsobi ako drsňák veľmi nepresvedčivo, skôr je to taký poďobaný čínsky ťuťko čo jazdí rýchlo na motorke. Ešte poľská vodka pobaví, ale už "tajomný pán" majiteľ bordelu je úplne nedotiahnutá a možno aj zbytočná postava. Rozprávač - áno, tvorivý prvok, avšak opäť nápadne pripomína wongovský štýl... darmo, Čína kopíruje, kopíruje... Pribeh patri vôbec k najslabšej časti spracovania, divák stále čaká, že sa niečo zásadné stane. V princípe by dej vystačil na jeden videoklip a zvyšok času môžu diváci ísť na prechádzku. Konštatujem, že rieka Suzhou bola možno výstredným čínskym filmom v roku 2000, ale dnes už nie je ničím preborným, asi by ju ani nebolo treba točiť načierno. Film postráda autentickosť a uveriteľnosť, škoda že aspoň nie je natočený v šanghajskom dialekte.

17 sui de tian kong (2004)

Ako komédia veľmi zábavné, myslím že som sa smial aj na scénach, ktoré tvorcovia neplánovali ako žart... P.S. uživateľ BUD-SFIS si zrejme mýli Thajsko s Taiwanom...

About Love (2005)

Asi nie som dievka v puberte, tak neocením tento film. Prvý príbeh bol celkom milý a zaujímavý, druhý bol divný a postihnutý taiwanskými seriálmi. Tretí príbeh bol tak katastrofálny prepadák, že s čistým svedomím môžem odporučiť prestať pozerať film už po druhom dejstve.

Muzika (2007)

Tie neautentické oholené podpazušia patria už k stereotypom dnešného zobrazovania minulosti, ale mimo toho IMHO jeden z najlepších nielen slovenských, ale aj ČS filmov uplynulej dekády. Inak J.Budař mohol vo filme hrať Čecha, jeho slovenčina trhala uši.

Stopy ve sněhu (1997)

Film má zvláštnu atmosféru, ale s protagonistami J. Ormond a G. Byrne dostáva úplne iný rozmer ako sa píše v knižnej predlohe. Kniha a film sú samozrejme úplne iné vyjadrovacie prostriedky a ťažko ich porovnávať, ale ja to napíšem - papier prináša mrazivú, temnú a zároveň čarovnú eskimácku príchuť. Po prečítaní knihy, je film už iba zaujímavý americký thriller so sympatickou hlavnou hrdinkou, ktorý spríjemní ležanie na fotelke, keď sa vám nechce v noci spať alebo chodiť po krčmách. V princípe by som film hodnotil ako to lepšie čo prináša bežný večerný televízny program (7/10).

Tulpan (2008)

Podľa mňa je tento film ohodnocovaný iba preto, že sa točí málo filmov z prostredia stepí. V porovnaní s filmami z podobného prostredia ako je kultová Urga, alebo Luna papa nemá Tulpan spracovaný príbeh, nemá ani humor, je jednoducho nudný a nič sa v ňom nestane a vlastne ani nemá moc čo povedať. Hodnotím ho napriek tomu vyššie, aby som podporil mimozápadné a neanglofónne filmy :D

Výplata (2003) odpad!

Ku koncu filmu som ziskaval pocit, ze reziser predlohu od Philipa K. Dicka necital, alebo ju nepochopil.