Hombre (1967)

Sarkastický (h)ombré v kultovom českom dabingu vie potešiť aj po štyridsiatich rokoch a radí sa na vrchol žánra. Darmo...

Nesmiřitelní (1992)

Kvalitný a hlavne realistický western - zabíjať nie je iba pif-paf!

Údolí květů (2006)

Občas sa vo filme ukáže zaujímavá scéna, pozoruhodný námet a o chvíľu sa dostane film do úplne iných dimenzií. Ak pochopím, o čo režisérovi išlo tak mu aj pridám hodnotenie. Nie je to zlý film. Ale ani dobrý nie je.

Šanghajské sny (2005)

Za scénu z diskotéky hodnotím o dosť viac tento vážny príbeh zo súčasnej histórie Číny, kedy sa ešte štát snažiť predísť obrovskej migrácii do miest udržiavaním obyvateľstva na vidieku podľa hu kou matky. Wangove filmy majú svojské ťažké tempo, predpokladajú znalosť čínskych reálií, ktoré odhalia kriticky poukázané negatívne spoločenské javy. Film je čiastočne autobiografický, režisér ho venoval svojim rodičom.

Vůně zelené papáje (1993)

Tento príbeh popolušky mi pripomínal francúzsky zidealizovaný sen, ktorý opája voňavou náladou, ale chuť skutočného Vietnamu v ňom necítiť. Nevyvážená je najmä druhá časť príbehu, v ktorej tvorcovia nevyužili načrtnuté charaktery postáv a príbeh sa nepresvedčivo dokrúti iba okolo hlavnej hrdinky. Keď prezradím, že nakoniec uloví princa, tak už môžete film pozerať ako stopu v pozadí a nemusíte sa dejom vôbec zaoberať. IMHO značne nadhodnotený film, hviezdičku si zaslúži iba za lyriku - farby a hudbu.

Wang Jiao ka men (1988)

Určite stojí za to vidieť mladého Andy Lau i peknučkú Maggie Cheung v ľahkom mafiálskom filme pre fotelku. Dielko v čistom štýle 80. rokov je plné mafiánskych ruvačiek, zlostných čínskych mladíkov, kantonského jedla, džínsov, okuliarov, syntetizátorov a veľmi peknej atmosféry Kowloonu a Lantau. Prvotina režiséra Wong Kar-wai ešte nemá toľko umeleckých lyrických pasáží ako v jeho neskoršej tvorbe, čo však zároveň umožňuje sledovanie jednoduchej dejovej línie :)

Yi ban hai shui, yi ban huo yan (2008)

Trošku sadisticky poňatá tematika Rómea a Júlie v hongkongskej produkcii zaujme vynikajúcou atmosférou hongkongských pláží i pôsobivých zákutí mesta. Príbeh však neuchváti nikoho, kto si neobľúbil ázijské formy chladného psychického týrania či otvorenú surovosť ako prejav lásky.

Jumper (2008)

Jedine co v tom za nieco stoji je Jamie Bell.

Založení republiky (2009)

Pozrieť si tento film tesne pred oslavami 60. výročia založenia ČĽR v Pekingu som si rozhodne nemohol nechať újsť. Film by mohol slúžiť ako materiál na opakovanie pre študentov sinológie, avšak divák bez hlbších poznatkov udalostí bude mať v deji dosť veľký vietor, pretože sa tam bez hlbšieho predstavenia mihnú všetky významnejšie osobnosti. Popravde som čakal ešte väčšiu propagandu a národno-buditeľské ovácie, ale film je verným vzorom moderného čínskeho vyučovania k patriotizmu. Otec národa Mao C'Tung je vykreslený ako sympatický rozvážny ujo, ktorý si každého vypočuje. Čankajšek pôsobí zas ako starnúci zlomený muž, odchádzajúci dožiť svoj život na opustený ostrov. Najsmiešnejšia mi prišla snaha dosadiť hádam všetky čínske herecké hviezdy, hoci aj na nedôležitý štek ( Jackie Chan, Ziyi Zhang, Andy Lau...) a to len aby sa film lepšie predával.