Osvícení (1980)

S výjimkou Zelené míle a Vykoupení z věznice Shawshank je s adaptacemi Kingových děl problém - téměř žádný horor se nepodařilo natočit tak, aby byl kvalitativně aspoň po kotníky knižní předloze. Osvícení je samostatný případ, kdy film nechává knižní předlohu daleko za sebou. Kingovi se toto Osvícení vůbec nelíbilo, protože film jen zlehka naťukává Kingovo citlivé téma alkoholismu a jeho vlivu na Jackovu postavu a místo toho nám na plátno pustí Nicholsona, který se bez jakéhokoli vlivu alkoholu či hotelového genia loci tváří jako magor. Kingova kritika je zde však přece jen naivní, protože knižní předloha zdaleka není tak silná a strhující jako Kubrickova volná adaptace. A to díky třem kooperujícím složkám - jednak je to dokonalá, stylizovaná práce kamery (jízda za autíčkem, švenkování dle čepele sekery), za druhé mrazivá avantgardní hudba Krzysztofa Pendereckého, a za třetí perfektní dialogy jako výsledek Kubrickovy invence, jak po stránce textu, tak snímání. Kubrick velmi zajímavě pracuje s dynamikou scén a v dialogových scénách nebo v tichu minimálně využívá střihu. Vyjma amosférických střihovek Dannyho vidin Kubrick nechává obraz a zvuk proplouvat k divákovi doslova s hypnotizujícím účinkem. I díky tomu se Overlook tak silně jeví jako izolované, deprimující místo; krásné na pohled a šílené uvnitř. Snad ani nemůže existovat filmový fanda, který by neznal záběr na krev valící se z výtahu. Osvícení tak sice selhává jako adaptace knihy, avšak jako samostatné výpravné a komplexní dílo může neohroženě kralovat hororovým dramatům. Doporučuji samozřejmě režiserskou verzi. 100%"Wendy! I´m home!"

Mumie se vrací (2001)

Scéna s vycházejícím sluncem je pro mě jeden z největších průšvihů ve filmových dějinách, a to Sommersovi neodpustím, ani kdyby na mě poštval třeba celou starověkou mytologii. Je to strašná škoda, protože zhruba do poloviny (únos Alexe) je film dokonalá jízda. 50% PS: Silvestri kradl motivy ze Sindibáda a tygřích očí.

Mumie (1999)

Hollywoodský biják, který i po dvaceti letech odolává zubu času. A ve srovnání s dnešními velkofilmy je mnohem lépe zvládnutí co do postav, scénáře, akce i základní vnitřní logiky. Plus obsahuje jednu z nejgeniálnějších scén amerického filmu - ano, je to ta, kde Benny ze strachu o svůj život vytasí na mumii hned 4 modlitbičky, pro sichr každou z jiného náboženství. :-)

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Existují filmy, které moc nestojí a jsou velmi dobré, ale přesto se leckdy stává, že na sebe nevydělají ani ten pakatel, za který vznikly. A pak jsou filmy, které jsou sice špatné, ale vůbec nikomu to nevadí, protože stály přes sto milionů a nesou čestný název nějakého úspěšného filmu. Na takové snímky se prostě chodí a jako by to filmaři věděli. Proč tedy se patlat s nějakým scénářem, alespoň trochu originálním příběhem a atmosférou? Už potřetí koukáme prakticky na to samé, ale znovu bez přožitku a dojmu (od přeplácané dvojky ještě umocněno na druhou). Triky, fajn, kochejte se, byť vypadají počítačově až hanba, herci bezpochyby pohoršili (snad až na Frasera, který jakž takž drží svůj standard z minulých dílů), ale Hannah už prostě není co býval a nová představitelka Eve nesahá naší Rachel ani po paty. Až na ni sledujeme víceméně stejnou bandu hlavních hrdinů a hrdinek, kteří se prosekávají nepřáteli s výrazem stejného znudění, jako mývají štamgasti při sledování obzvláště špatného fotbalu. Ani jednou jsem neměl o žádného z hlavních protagonistů strach, byť se o to tvůrci dost snažili. Film je bez atmosféry, dle mého i bez napětí a zcela nepochybně i bez srdce. Ať už si pochybná a hloupá holka na sebe navlékne, co chce (Čína), udělá si plastik kolik chce (triky?) a ověsí se šperky, jakými chce (yettiové? drak? - WTF?!)... když ji nemilujete, nic jí to platné není. Film tak působí jako syfilidou nasáklá, byť velice drahá děvka. 20%

Putování s dinosaury - Balada o Alosaurovi (2000) (TV film)

"Dokument" propojený s příběhem nešikovného Alosaura se povedl na výbornou - konec je až srdceryvný. Nejvíce oceňuji to, že BBC umí své dokumenty obohatit o silnou dávku napětí, což je zde vidět především na dvou scénách: 1. náhon na diplodoky 2. potyčka s alosauří dámou. 90% PS: Jsem rád, že původní nesmyslný text distributora byl nahrazen správným.

Teletubbies (1997) (seriál)

Nehodnotím, protože je to nehodnotitelné. Není v mé kompetenci hodnotit ve dvaceti letech něco, co je určeno pro roční děti. Seriál staví a padá na neustálém opakování, a právě to je základem dětského učení. Je to infantilní - tedy dětinské, protože je to pro děti. Pochybuji, že by seriál negativně ovlivňoval budoucí dětské chování. Zdejší odpady! rozhodně nejsou adekvátní - leda že by vás naštvalo, že Lálá utrhla Dipsímu anténku :-)

Avatar (2009)

Co se dá dělat, když ten film narozdíl od mnoha konkurenčních blockbusterů funguje i po letech. :) 75%

Sedm (1995)

Děsí mě míra nihilismu, s jakou tento film útočí na diváka. A pokud je Se7en skutečně věrným podobenstvím naší civilizace, pak žádný Bůh není. 100%