Pokušení (2000)

Romantická dráma so sympatickou Rebeccou De Mornay v hlavnej úlohe.

Top Gun (1986)

Predpokladám, že keby som sa viac vyznal do letectva, búchal by som si hlavu o stenu, alebo by som sa smial. Aj keď odborníkom nie som, viem, že letecká havária sa vyšetruje týždne až mesiace a nie hodiny. To však autori vedome obišli, aby zachovali spád deja. Podarilo sa im tak vytvoriť priemerný akčno-romantický film nabitý mladými nastupujúcimi hviezdami. Horúce strely sú však zaujímavejšie, lepšie a výstižnejšie.

Blázinec (1999) (TV film)

Priemerný hallmarkovský film, ktorý pravdepodobne nijako výrazne nezasiahne do vášho života. Neviem ako to znelo v origináli, ale český dabing bol slabý. Výrazne zaostávala hlavne mentálne retardovaná spolubývajúca Cassandra 'Cass'.

Tarzan (1999)

Pre deti príliš akčné a agresívne. Hudba je nevýrazná. Neviem, čo a aký zážitok si z toho deti majú odniesť. Žeby návyk na akciu?

Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979)

Filmu, z ktorého ma na konci bolí hlava, nemôžem dať viac ako dve hviezdičky. Prehnane veľa vnemov spolu s psychedelickou hudbou síce vytvára požadovanú depresívnu náladu, ale film, ktorý ma otrávi si už druhýkrát nepozriem. Každý, kto sa za socializmu nasťahoval na nové sídlisko však spoznáva každodennú absurditu. Výťah fungujúci až niekoľko týždňov po nasťahovaní, žiadne služby, či obchody, autobusová zastávka pol kilometra ďaleko, ešte niekoľko rokov neexistujúce chodníky a cesty. Do toho všadeprítomné blato, žeriavy, tatrovky, buldozéry, stavbári a pomocná sila - väzni, voľne pohodené panely a kusy železa. Film ukazuje aj to, čo nie je len "výdobytkom" socializmu: anonymitu, nezáujem, pokrytectvo a špina. Buď to v nás je alebo nie je. Bez ohľadu na zriadenie. Sídlisko tomu len napomáha. Vytvára živnú pôdu železobetónových medziľudských vzťahov.

Kandidáti (2000)

Výborné herecké výkony a zaujímavý scenár s niekoľkými prekvapivými zvratmi. Možno by si to zaslúžilo len tri hviezdičky, ale štvrtá je za to, že film nie je prešpikovanými americkými pseudoheslami o slobode a demokracii, aj keď z času na čas sa tam objavia, ale sú (na to, že je to o americkom kongrese, senátoroch, prezidentovi a hlavne viceprezidentovi) v znesiteľnom množstve a forme.

11. září 2001: Čas krize (2003) (TV film)

Tak za takýto propagandistický hnus by sa nemuseli hanbiť ani komunisti v časoch svojej najväčšej moci. Ak si chcete tento film pozrieť, pripravte sa na nabubrené prázdne kecy (bullshity), absolútne nepresvedčivý scenár a veľmi biedne herecké výkony. Herci sú takí nepresvedčiví, že im uverí mimo jú-es-ej, jú-es-ej, jú-es-ej, jú-es-ej, jú-es-ej, jú-es-ej, jú-es-ej (ospravedlňujem sa, ale kto videl pochopí) niekto len veľmi ťažko. Jediné zábery, ktoré mali v sebe skutočnú vypovedaciu hodnotu, skutočnú silu a život, boli reálne zábery z rôznych televízií z osudných dní. Tieto scény sú veľmi ľahko identifikovateľné aj zhoršenou kvalitou obrazu. Snímka, ktorá zachytáva prvé hodiny a dni po útoku na Dvojičky (11.9. – 20.9.) má svetu ukázať Georgea W. Busha ako rozhodného skvelého človeka, ktorý každé ráno cvičí, správa sa milo k deťom a zvieratám a všetok svoj voľný čas číta Bibliu, alebo sa modlí. Ako sám povedal „Som milujúci človek ...“ =8-0 Áno. Scénky z nemocnice a zábery na pána prezidenta s manželkou veľmi výrazne pripomínajú obrázky z jehovistických knižiek a časopisov. Nádherné a bezproblémové súžitie. George je už jednoducho taký. Je najrozhodnejší, rýchly, odvážny, hrdinský, neohrozený a bezchybný. Zo srdca mu prajem, aby to tak naozaj bolo. Všetko v podstate rozhodoval, riešil a robil sám. Ostatní spolupracovníci boli len do počtu a preto, aby mohli pánovi prezidentovi pritakávať a zaslúžene aplaudovať. A samozrejme miluje Američanov, Američanov, Američanov, Američanov, Američanov, Američanov a všetko robí pre nich. Veď „vyhrali studenú vojnu“ a „sú jedinou veľmocou na svete“. Briti sú skvelí, vždy sú na jeho strane. Obyčajných Európanov však treba presviedčať. Nepripadá vám to trápne? Filmári sa zámerne vyhli sporným výpovediam a vyfabrikovaným lžiam uverejňovaným v prvých dňoch. Keďže propagandistický autori mysleli i do budúcnosti, nezabudli okrem Bin Ladina a Afganistanu spomenúť vo výraznej miere ani Saddama Husseina, Pakistan, Irán a Sýriu. Afganistan a Irak sú už vybombardovaní... Ja som tak trochu masochista a tak som so sebazaprením vydržal až do konca. Ak čakáte film ako pietnu spomienku na obete týchto útokov, uberte si ešte tri hviezdičky :o|

Pocahontas (1995)

Romantický kreslený film pre celú rodinu, ktorý sa len okrajovo pridržiava skutočnej historickej udalosti. Vo filme možno nájsť okrem výbornej animácie, štipky humoru a drámy aj niekoľko výchovných myšlienok nielen pre najmladšie publikum. Tvorcom sa darí zobrazovať vnútorné pohnútky postáv a city vetrom a farbami lístkov (niečo ako viditeľná aura). Čo je však asi najkrajšie na filme nie je vidieť, ale počuť. Je to hudba Alana Menkena. Film som videl aj v angličtine aj v slovenčine a môžem povedať, že tentoraz slovenský dabing prekonal originál a pesničky sú prebásnené a naspievané nádherne.

Perný den (1964)

Mladí Beatles v časoch najväčšej slávy, ktorá sa míňa len veľmi veľmi pomaly. Prišli s novou hudbou a novými účesmi a vyvolali šialenstvo. To im nezávidím. Vo filme, kde ťažko povedať ako veľmi vystihol ich samých a ich život a nakoľko bol imidžotvorným vidno dostatočne veľa humoru a počuť dostatočne veľa ich hudby. Tak takí boli (?) The Beatles.

Příště budeme chytřejší, staroušku! (1982)

Dvaja smoliari vo svete paradoxov a hyen. Film možno považovať za komunistami povolenú satiru, keď síce triafala do čierneho, ale zaoberala sa témami, ktoré boli bezpečné. Veď jedným z najväčších kriminálnych činov proti socializmu bolo manko alebo inak "maňas". Zaujímavé je, že kritika je v podstate nadčasová, pretože aj dnes 14 rokov po "zmene" zriadenia sa môžeme čudovať nad tými istými vecami.