• Western

Muž proti muži (2006)

Syrová westernová road-movie dojede ke svému pohádkovému konci, kde chybí snad už jen perníková chaloupka.

Detektor (2008) (pořad)

Dechberoucí, provokativní, zakázané.

Vítězové a poražení (1999)

Měl jsem možnost si během jednoho týdne střihnout 2 filmy z prostředí amerického fotbalu. Byly to Vítězové a poražení a Nepřemožitelný. U mě se vítězem překvapivě nestal tento film Olivera Stonea, a to nejen proto, že vizuální zpracování hry samotné je zde na horší úrovni. Při sledování tohoto firmu číhá na diváka spousta rušivých elementů, kterými jsou časté střihy mnohdy s kulometnou kadencí či obrazy v obraze za doprovodu zvukového guláše vyrobeného z rapové a metalové muziky. Kladem zůstává pokus o upozornění na zkažené prostředí NFL, což oceňuji, protože se v tomto případě jedná o tzv. "sraní si do vlastního hnízda".

Pahorek (1965)

Jako milovník dlouhých nestřižených záběrů jsem si přišel na své. Charaktery postav jsou bezchybně vykresleny a jsou reálné více, než by se mnohým zdálo. (mohu potvrdit z vlastní, byť "jen" z krátké vojenské zkušenosti ze ZVS) Film jsem shlédl v perfektním českém dabingovém provedení, kterému doslova kraluje Josef Větrovec.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Pečlivou rukou Sidneyho Lumeta natočená dokonalá psychologická rozborka dvanácti různých charakterů.

Výměna (2008)

Silné drama mladé ženy, jejíž skutečný příběh rozhýbal soukolí dějin města andělů. Z filmu je velmi věrohodně cítit na první pohled zdánlivě klidná doba těsně před nastupující hospodářskou krizí, charakterizovaná neprotrhnutelnou sítí špinavých praktik zdejší LAPD. Clint Eastwood má opět jako vždy tah na bránu a nejednou u emočně rozbouřeného diváka skóruje ,ať už pomocí přesvědčivé Angeliny Jolie, či svou hodinářsky přesnou režií.

Hanebný pancharti (2009) odpad!

Lituji ztráty času, který jsem ztratil sledováním tohoto neskutečného paskvilu. Z lůna podivudně choré režisérovy mysli vzešel stejně postižený potomek. Ne, opravdu jsem neměl 3 promile, abych strávil tolik nesmyslných zvráceností, kterými je tento film doslova napěchován. Ani jednu hvězdu neudělím rovněž proto, že zde došlo doslova ke znásilnění a znevážení hudby Ennia Morriconneho, kterou zde exhibující Q.T. použil ke svým perverzním hrátkám.

Magnolia (1999)

Takoví Knoflíkáři po americku. Natočeno přehledně s bravurou za použití tryskajících emocí a padajících žab. Minulost máme sice za sebou, ale přesto si ji vlečeme stále s sebou, tak tak.

Sedm (1995)

Od začátku je naprosto jasné, že kruh sedmi "hříšných" vražd musí být příběhově uzavřen. Tvůrci filmu kážou prostřednictvím svého vykonavatele Johna Doea o zlu, schovaném v nás lidech.

Zimní víla (1999) (TV film)

Tato podceňovaná TV pohádka má určité parametry pohádky filmové, vyjma své krátké stopáže. Tvůrci v čele s Kryštofem Hanzlíkem vyrazilii točit ven do koukatelných exteriérů,.(Křivoklátsko,Jizerské hory). Obsazení Hanky Ševčíkové do hlavní záporné role bylo šťastnou volbou, její totální ztělesnění zla dává příběhu šťávu. Chytlavá titulní píseň, kterou si její autor- pan režisér tak trochu přihřál polívčičku, je v závěru okořeněna pohodovým v ČR doposud málo vídaným titulkovým doprovodem. Pod stromek tuto pohádku rozhodně doporučuji. Nebylo by ovšem fér, srovnávat jí s tradičními a všemi očekávanými staršími peckami, které každoročně vyplňují vánoční program. V své kategorii pohádek 90. let však boduje s přehledem.