Nesnesitelná krutost (2003)

Miluji coenovské kriminálky, ale jejich komediální tvorba mi jde vyloženě proti srsti. Oni mají prostě tak zvláštní smysl pro humor, že já, obyčejný fanoušek, ho asi vůbec nemám šanci pochopit. George Clooney je jako úspěšný a nenasytný právník fajn a na Catherine se mi vždycky strašně krásně kouká, ale jejich milostné eskapády mě většinou spíše nudily, než "hodily do pohody". Alespoň to na chvíli zachraňuje Billy Bob Thornton, který zase exceluje a v mém hereckém žebříčku šplhá, narozdíl od téhle romantické komedie, stále výš a výš.60%

Kurs sebeovládání (2003)

Jako pohodový zábavný relax ok, ale vzhledem k hvězdnému obsazení i jinak schopnému Peteru Segalovi jedno velké zklamání. Sandlera mám hodně rád a považuji ho za dobrého herce, pokud ho někdo přinutí hrát, Nicholsona zbožňuji a je pro mě nejlepším hercem vůbec, ale tady se věci jaksi nesešly. Oba sice mají hrát svůj standard a také ho předvádí, ale dementní scénář včetně strašidelné pointy sráží jejich zábavný projev do sféry nepříjemné sebeparodie (především tedy v případě Nicholsona). A navíc absentuje nápaditý dialogový humor, který je vytlačen přiblblými emocionálními výlevy nebo lacinější fyzickou srandou, jakkoli je například bitka s pobožným J.C. Reillym výborná. Na jedno zhlédnutí za slušné 3*.

Next (2007)

Námět rozhodně stojí za povšimnutí, stejně jako Nicolas Cage se svým účesem alá Robert Langdon, svůdná Jessica Biel a nemalá porce technicky brilantně zvládnutých a dobře promyšlených akčních scén. Ovšem přesto se nemohu zbavit pocitu, že se z toho dalo vymáčknout ještě více, že záporáci za moc nestáli a že poslední dvě minuty měly být ze scénáře raději úplně vymazány. Ale to už bych chtěl vzhledem ke Cageově "formě" v posledních letech asi trochu moc.. 3,5*

Fotbal za mřížemi (2001)

Komedie? Drama?..Těžko říci, protože Fotbal za mřížemi se celou dobu absolutně nedokáže rozhodnout, jakým směrem se chce vydat. Jestli být komorní drama protknuté silným fotbalovým nádechem, nebo prostě zábavná nenáročná oddechovka, kterou v cestě za skórováním nepřibrzdí žádní chladnokrevní dozorci a zkorumpovaní ředitelé. Nakonec z toho vyšlo něco mezi- ani ne moc zábavné, aby to diváka řádně rozhicovalo a připravilo na závěrečný zápas, a ani dostatečně nápadité, abych si to někdy třeba pustil znovu a aby byl skvělý casting dostatečně využit. Jediné, co film opravdu zdobí, je samotný fotbal v celé své amaterské kráse, a totální magor Jason Statham, jehož brankářské umění a odvahu by jistě ocenil i legendární Lev Jašin. Segalova Trestná lavice je jinak ve všech ohledech o pár úrovní výše..

Mlha (1980)

Přesně ten typ hororové podívané, jakou vždy rád uvítám. Napětí husté, že by se dalo krájet, tajemné postavy zjevující se v neproniknutelné a nezastavitelné mlze a k tomu všemu skvěle zvolená a gradovaná hudba-prostě John Carpenter na vrcholu svých sil, který si dal před legendární Věcí skutečně poctivou a vydatnou rozcvičku. Příběh sice nic moc nepřinese, ale to znepokojivé aroma postupující společně s tím děsivým mlžným oblakem vše několikanásobně vynahradí:-) Hororová klasika, která si patřičnou úctu rozhodně zaslouží...

Černá kočka, bílý kocour (1998)

Těžké hodnotit, protože k plnému docenění tohoto atipického dílka je asi třeba alespoň částečně porozumět životním postojům a zvláštnímu myšlení hrdého cikánského národa. A jak jsem tak film sledoval a zoufale se snažil orientovat ve zběsilém střihu a svérázných dialozích, čím dál více mi docházelo, že já pro jejich náturu asi nikdy mít pochopení nebudu. Zajímavý námět, fajn herci a skutečně výborný hudební doprovod, ale jestli chtěl Emir Kusturica touto groteskou něco určitého naznačit, k mým uším a očím to bohužel nedospělo. 60%

Psycho (1960)

Hitchcock byl zvláštní a jedinečná osobnost, jaká se již zřejmě nikdy nenarodí. Jeho PSYCHO je úkazem dokonalé symbiózy mezi režií, kamerou a hudbou, která ve výsledku zanechá tak silný a hluboký dojem, že ještě dlouho po skončení je divák nucen si celý příběh znovu a znovu přehrávat. A co se mu vybaví, není snad ani třeba opakovat-za prvé mrazivá a znepokojivá atmosféra, která se táhne snímkem jako ranní mlha nad poklidným rybníkem. Za druhé legendární hudba od Bernarda Herrmanna, která snad ani nemohla být lepší a především díky ní se slavná koupelnová scéna stále předkládá jako symbol bezchybné hororové práce. No a nakonec skutečně šílený Anthony Perkins a zmíněná kamera, jejíž zásluhou způsobuje i pohled na osamělý temný dům nepříjemné mrazení v zádech. Přesto si ale neodvažuji dát plné hodnocení. Zub času už se totiž přeci jen trochu podepsal a hlavně onen Hitchcockův rukopis, jakkoli obdivuhodný a vytříbený, nikdy nebude představovat můj ne jen filmový, ale vlastně i hororový, ideál..

Hotel Transylvánie (2012)

Říkal jsem to sice už mnohokrát, ale klidně to ještě několikrát zopakuji- takovýchto pohodových, svěžích a zábavných animáků prostě není nikdy dost a doufám, že nenastane den, kdy se mi přestanou líbit. Hotel Transylvánie je skutečně špička nejen co se týče komfortu připraveného pro všechny upíry, vlkodlaky, mumie a Steiny z celého světa, ale především dokáže chytit za srdce jako roztomilá podívaná plná ještě roztomilejších postav, jejichž životním postojům se hlasitě smál celý nabitý sál(cca 13 lidí). Rozhodně nelituji vyhozených peněz za návštěvu kinosálu, naopak jsem velmi rád, že náměty pro kvalitní animák se zase trochu rozšířili a tvůrci ukázali, že směrem do příštích let se v tomto směru určitě nemáme čeho obávat. 80%

Tohle je Sparta! (2008)

Další z řady moderních, rádoby vtipných parodií, jejichž dementní humor leckdy předčí i ta nejhorší a nejšílenější očekávání. Snyderovo 300 se mi vůbec nelíbilo, Tohle je Sparta má alespoň svůdnou Carmen Electru, několik trochu povedenějších odkazů a skutečně ďábelského Xerxa. Jinak děs, bída a stupidita každým coulem...

Drákuloviny (1995)

Jako na houpačce. Některé pasáže mi přijdou i po opakovaném zhlédnutí geniální a herecké obsazení včetně Brookse nemá chybu, ale pořád se nejde zbavit pocitu, že z dané látky šlo vysát mnohem, mnohem více šťavnatější krve. Ale to je celý Brooks, má komediální talent od Boha, ale často jakoby si po něm šlapal a stavěl se zbytečně do pozice pouhého lascivního nesoudného provokatéra. Pořád ale vtipnější a vkusnější než nepochopitelně zkultovnělá Ohnivá sedla...