Fantomas (1964)

Fantomas je legenda v tom pravém slova smyslu. Ať už mám na mysli celou třídilnou sérii, která je úžasně zábavná, nápaditá a skvěle zahraná, nebo samotnou postavu nepolapitelného padoucha, kterou jsem v mládí vždy bezmezně obdivoval za všechny ty super převleky, plány a vynálezy. Jen je mi pokaždé líto chudáka komisaře Juvea, jenž se může přetrhnout a vyvztekat, ale na Fantomase mu vždy ten jeden krůček chybí.)) P.S. Díky moc, pane Filipovský...

Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995)

Neuvěřitelný Jim Carrey - je na vás, jak si to přeberete, protože přesně tohle je ten snímek, kde bude jeho herectví a s ním spojený úchylný humor fanoušky navěky rozdělovat na dva znepřátelené tábory. Mně ten magor nevadil, naopak smekám před jeho neúnavnou kreací, ale vše okolo už mi bohužel trochu vadilo. I celovečerní mimická one man show hold potřebuje pořádný a smysluplný příběh, nedá se svítit... 55%

Zběsilý útěk (2006)

Chvíli jsem přemýšlel i o plném hodnocení, ale to by vzhledem k jiným, příběhově bohatším a pestřejším, kriminálkám tak úplně neodpovídalo. Zběsilý útěk rozhodně dělá čest svému názvu, nechybí mu dravost, náboj, syrovost a bleskově rozehraná zápletka, v níž se to napětím a slovíčkem "fuck" jen hemží. Velké pozitivum jsou i herci v čele s "rychlým a zběsilým" Walkerem a samozřejmě pošahaným uctívačem Johna Waynea Karlem Rodenem, jenž to zase rozbalil ve velkém a svou roli si evidentně užívá. Škoda jen, že režisér Kramer nechal v závěru až moc prostoru emocím a střelným zbraním a až moc se soustředil na zevnějšek, než aby si pohrál se samotným příběhem, a celé mi to přišlo trochu přeplácané a přehnané. Jinak ale skvělý a originální thriller, za jaký by se nemusel stydět ani mistr David Fincher..

Silverado (1985)

Rozhodně nemohu říci, že bych se nebavil, ale že by mě Silverado nějak výrazně oslovilo a odzbrojilo, to zrovna také ne. Je to prostě taková příjemná westernová podívaná se vším, co fanoušek žánru od takového filmu očekává. Tím myslím skvělí herci, kteří nejdou pro výstřel daleko a kamenný pohled jim jde jedna báseň, solidní scénář plný přestřelek a nefalšované westernové atmosféry a samozřejmě celkem povedený hudební doprovod, který se stal pro Divoký západ již nepsanou povinností. Viděl jsem už pár lepších westernů, ale málokterý tak dobře obsazený a především nenudící.. 75%

Pravdivá romance (1993)

Je nasnadě se ptát, co by byl tenhle snímek bez Quentina Tarantina. Jistě by měl stále k dispozici jedno z nejhvězdnějších hereckých obsazení vůbec, k tomu zručného kormidelníka Tonyho Scotta a naprosto skvělý soundtrack od Hanse Zimmera. Ovšem chyběla by mu duše, kterou mu vtiskl úžasně uvolněný Tarantinův scénář, a celý příběh by vyzněl úplně do ztracena. Ovšem takhle se vším všudy je Pravdivá romance jedním z nejkouzelnějších a nejpůsobivějších kriminálních příběhů, jaké jsem kdy viděl, a Christian Slater s Patricií Arquette stvořili možná nejlepší pár od dob Bonnie a Clyde.

Senna (2010)

Opravdu skvělý dokument, napěchovaný emocemi a protknutý působivou sportovní atmosférou. Mně osobně Formule 1 nikdy moc neříkala, ale Senna byl opravdu velikán, dokonalý vzor a sympaťák každým coulem, takže s jeho životní cestou, velkými triumfy a tragickým vyvrcholením jsem se velmi rád seznámil, a nakonec jsem měl hodně práce, abych zadržoval slzy. Nikdy bych neřekl, že se dá životopis složený převážně z rozhovorů a záběrů ze závodění natočit takhle poutavým a bezchybným způsobem.. Mýlil jsem se. 100%

Hory mají oči (2006)

Hory mají oči jsou špičkově vystavený a natočený horor. Po původním Texaském masakru jasně nejlepší hixploitation, který je docela unikátní v tom, že je remakem sedmdesátkové klasiky, jež zase stojí na schématu nejvyhledávanějším v 50. a raných 60. letech (spolu s Invazí lupičů těl, kdyby verze s Kidman byla v něčem zajímavá). Takže je to v záporných postavách přepálené a trochu campy, ale hororovým námětem ze studené války si to tuhle ulítlost obhájí. Aja totiž zapojuje moderní prvky jednak extreme cinema, kterou s pár dalšími Frantíky sám vynalezl, jednak ještě hravě stupňuje subjektivní formu ozvláštňující už první Masakr. Interní i externí hlediskové záběry jsou moc kreativně využívané a souzní i s vysokou orientací na postavy. Je super, že se nikam moc nechvátá, a že se tak kreativně přelévá pozornost z jedné skupinky postav na druhou a následně i mezi jednotlivými členy. Pumpař na začátku oddaluje nástup padouchů svým působivým mikropříběhem, který šponuje napětí i zvědavost a má vymazléné detaily (tak málo jim chybělo k bezpečnému průjezdu!). Patriarcha s detektivní historií vnese nadhled a jistotu, které se spolu s ním brutálně rozpráší. A manuálně nezručný posmívaný zeťák se pod vlivem extrémní situace promění v badasse. A využití psů v hororu nikdo lépe nevymyslel.. V jednotlivostech už to ke konci hapruje a musíme si užívat tradiční revenge linii, ale je to pořád morbidní, krvavé, napínavé a morálně, respektive z pohledu kritiky potenciálně osudového zbrojního závodu, se to sympaticky snaží i o trochu ambivalence. Především je to ale prvotřídní žánrová práce - Aja byl možná nejnadanějším a v jednu pozdější chvíli i nejzábavnějším hororovým řemeslníkem nultých let.

Constantine (2005)

Velké zklamání. Nevím proč, námět je více než slibný, herecké obsazení nemá chybu a Francis Lawrence představuje do budoucna velkou perspektivu na poli fantasy žánru, ale vcelku mi přišel snímek přeplácaný až hanba a navíc strašně nezáživný a pomalý. Možná tomu uškodilo to, že je to natočené podle komiksu, protože komiksové filmy mají svůj specifický řád a postoj, který mi do tohoto příběhu vůbec nepasoval. Anebo je to tím, že nejsem tím pravým labužníkem, jak poukazuje ve svém komentáři POMO, a napoprvé nemám šanci film dostatečně ocenit. Myslím, že druhá možnost je pravděpodobnější:)

Liga výjimečných (2003)

Neskutečný film, nikdy na něj nezapomenu. Stometrová ponorka projíždějící se kouzelnými Benátkami, neohrožený Indiana Jones senior Sean Connery a k tomu ještě upírka, tajný agent a neviditelný muž. Sice mi tu schází nepřemožitelný Hulk a Iron Man, ale řekněte sami, dá se něco takového hodnotit méně než za 3*? Já bych to bral jako urážku..

Fantom (1996)

Ach jo, to byla ale pitomost. A to jsem se na to vážně těšil! Billy Zane jako maskovaný hrdina z džungle, Treat Williams jako záporák a konečně i Catherine Zeta-Jones, do níž jsem byl v mládí beznadějně zamilovaný. Ale jak se opět ukázalo, i sebevíc zajímavý námět s těmi sebevíc dobrými herci dokáže rutinní a nenápaditá režie srazit skoro až do odpadních vod. Fantom se v nich pěkně vymáchal, ale nakonec se přeci jen vyškrábal na záchranný vor, byť ohromně vratký a ohavně vyhlížející..