Neposlušnost (2017)

Víra je zde však antagonistou. Tou hlavní překážkou cesty za štěstím. Velký důraz kladený na soucit s postavami Ronit a Esti to jen umocňuje, obzvlášť když obě ženy ztvárnily tak fantastické herečky, jako jsou Weiszová a McAdamsová. Jestli to v konečném důsledku působí až moc jednostranně? Ani ne, vždyť právě onen nedokončený proslov rabína hned v úvodu ukazuje, že i v natolik silné náboženské komunitě se vlastnosti jako empatie, pochopení a tolerance neztrácejí. Více zde má ext. recenze.

Jumanji: Vítejte v džungli! (2017)

Už z trailerů jsem tušil, že půjde o velké překvapení a nakonec se tak opravdu stalo. Ale že to v kinech zničí i Star Wars, to už je opravdu síla. Jumanji je moje srdcovka už odmala a několik easter eggů v tomto volném pokračování mile potěšilo. Jinak jsem strašně rád hlavně za Karen Gillan, které tato role snad dopomůže k dalším velkým filmům. Zbytek mužského obsazení byl rovněž parádní, všichni se skvěle doplňovali a je až s podivem, jak je film kompaktní vzhledem k tomu, že scénář psali ČTYŘI lidé. Dalšího dílu se bojím podobně jako u Edge of Tomorrow. Tak snad to nezprzní a přijdou opět s nějakým originálním nápadem.

Případ Sloane (2016)

Z Velké hry jsem byl na větvi hlavně díky tomu, jak si Jessica roli Molly povodila. To jsem ale ještě nevěděl respektive neviděl, že o rok dříve natočila film, kde září ještě víc. Celý film, který se místy hodně tváří jako House of Cards, patří jen a jen jí. Hltal jsem každé její slovo, mocných citátů tam je habaděj a vážně nechápu, jak to, že se film nedočkal nějakého velkého ocenění. Opomenutí Jessicy kromě nominace na Glóby je pak pro mě naprostou záhadou.

Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Tak jak mě McDonagh svým černým humorem a fuckujícím Ralphem Fiennesem uhranul v Bruggách (až jsem si tam "musel" zajet! :D), tak mě nyní dostal ráznou a zlomenou matkou Mildred a jednoduchým imbecilem Rockwellem. Paralel s Bruggami tam vidím hodně, billboardy akorát nabízí více bolesti a lidskosti a dávají více vyniknout výjimečným hercům. I proto takový (nejen) oscarový zájem, nutno však podotknout, že oprávněný.

Nejtemnější hodina (2017)

Jednoduše je to Oldmanův film. Wright se ve svých dřívějších snímcích Pýcha a předsudek a Pokání vždy opíral o vůdčí duo. Dobová chemie mezi zamilovanými páry v obou filmech byla dechberoucí a ždímala z diváka jednu emoci za druhou. U Nejtemnější hodiny tomu tak ale není, vyloženě dojemné momenty si režisér schovává spíše až na závěr, ale to je nejspíš dobře. Vzhledem k tématu se dalo snadno podlehnout a sklouznout k nekoukatelnému patosu. Viz zde má recenze: https://www.tyden.cz/rubriky/kultura/film/nejtemnejsi-hodina-oldman-dodava-dialogum-oscarovou-jiskru_464413.html

S láskou Vincent (2017)

Už jen za tu "olejovou" animaci si zaslouží tvůrci obrovskou poklonu a dost možná i Oscara. S příběhem už to je trochu horší, přišlo mi, že se mentalita Van Gogha probírá po celý film, ale nikdy to nezajde do hloubky. Navíc mě mrzí, že se jedná čistě o děj, kdy je Van Gogh už po smrti. Jeho nepřítomnost vidím jako nevyužitý potenciál v dokreslení jeho složité osobnosti.

Velká hra (2017)

Scénář je jednoduše a bez překvapení nejsilnější stránkou celého filmu. Sorkin nepíše pro všechny, jeho publikum je přece jen určitým způsobem vyhraněné. To je dáno jeho charakteristickou prací s dialogy, což dokazuje Chastainová, jež si v jednotlivých konverzacích viditelně libuje. I když poker divákovi nic neříká, už jen právě díky jejím replikám se do jinak ne možná až tak zajímavého příběhu dokáže ponořit. VÍCE ZDE MÁ RECENZE: https://www.tyden.cz/rubriky/kultura/film/herecka-tasi-eso-z-rukavu-velka-hra-je-pokerovym-spektaklem_462462.html

Popelka (2015)

Disneyho top pohádky jsou už jen ze své podstaty tak úžasné, že jejich předělání do hrané podoby snad nikdy nemůže skončit průserem. Nechápu, že Lily James nebyla za svůj výkon na žádnou velkou cenu nominována... "Have a courage, be kind and believe in a little bit of magic."

Vražda v Orient expresu (2017)

Fajnšmekři seriálového Poirota jako já se budou dlouho vyrovnávat s tím, že tam není kulatý tučňák David Suchet, ale jakmile jsem se přes to přenesl, tak jsem byl spokojen. Díky neskutečné mysli a citu Agathy Christie se v rozuzlení nakonec dostavila slušná katarze. Na neznalce Orient expresu to pak muselo zapůsobit ještě mnohem víc.