Mrazivá pomsta (2019)

Film si dal za úkol diváka pobavit černým humorem, směšnými postavami s minimální psychologickou hloubkou a originálním způsobem ve zpracování umírání. Kdo tuhle oddechovou zábavu přijme, zklamán určitě nebude.

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Inteligentní a nesmírně lidská trilogie Jak vycvičit draka se do historie animovaných filmů jistě zapíše nesmazatelným písmem. Jako jedna z mála si dokázala udržet po všechny tři díly vysokou kvalitu. Trojka je sice nejslabším kouskem, sází ale na silné emoce vybudované z předešlých setkání s oblíbenými hrdiny, a to pořád stačí na to, aby fanoušci odcházeli z kina spokojeni.

Všichni to vědí (2018)

Farhadiho výlet do Španělska se dá jednoznačně hodnotit kladně. Někdo může namítat, že je výstavba příběhu a utrpení postav značně zdlouhavé. Ano, filmu by nějaký ten čas navíc ve střižně jistě neublížil, napětí se ale daří držet víceméně po celých 132 minut stejně, a když v hlavních rolí excelují prvotřídní herci, tak není na co stěžovat. Více v ext. recenzi.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Ambiciózní futuristické sci-fi inspirované japonskou mangou o mladé holce, která je zčásti kyborg a zčásti člověk. Především však jde o novodobou princeznu bojovnici, která má srdce ze zlata. Alita: Bojový anděl fanoušky tohoto žánru dozajista pobaví, a to zejména svou vizuální stránkou. Nicméně o to větší je škoda, že příběh v některých částech a u některých postav pokulhává.

Marie, královna skotská (2018)

Důraz na ženský vzdor, který i přes obdivuhodnou odvahu a vytrvalost stejně v tom mužském světě neobstojí, je takřka všudypřítomný, což filmu v celkovém dojmu citelně ubližuje. Je to škoda, protože herecký talent a zajímavá historická látka přišly kvůli zmatenému vyprávění a zbytečnému, přehnanému obdivu ke skotské královně tak trochu vniveč.

Favoritka (2018)

Favoritka je zkrátka dosud nejkonvenčnějším filmem 45letého Řeka, který ukočíroval svou silně provokativní černohumornou náturu a vytvořil povedené, vskutku pohledně natočené historické komediální drama, v němž trio ústředních hereček jednoduše exceluje. To jeho zaryté fanoušky možná až tak nenadchne, rozhodně mu to ale definitivně otevřelo dveře Hollywoodu dokořán. Více v ext. recenzi.

Raubíř Ralf a internet (2018)

Raubíř Ralf a internet dokázal úspěšně navázat na svůj první díl, a to především v rámci originálního zpracování, tentokrát internetu, přičemž tvůrci dokonale využili Disneyho bohatství. Horší už je to s příběhem, který je zbytečně okleštěn na vztah dvou hlavních postav, a to i přesto, že se jich ve filmu objeví opravdu mnoho. Dospělý se pak v závěru filmu možná zamyslí nad tím, jestli by přátelství Ralfa a Vanilopky v reálném světě mohlo vůbec fungovat. V tomhle ohledu dvojka jejich vzájemné pouto z jedničky poněkud nešetrně pošlapala. Stále jde však o zábavnou podívanou, která se v Disneyho animované sbírce neztratí.

Krásný kluk (2018)

I když v jistých ohledech se Beautiful Boy nevymyká ničemu z toho, co jsme už několikrát viděli, herecké výkony ústředního dua jsou tím hlavním faktorem, který z příběhu dělá silný filmový zážitek... Jde čistě o vztah otce a syna a jejich vzájemné lásky, což film pomocí flashbacků několikrát ještě umocní, ale hlavně poukazuje na to, že drogová závislost se už dávno netýká jen lidí z okraje společnosti. Příběh o to víc dojme, když divák vidí z prostředí pohodové, vzdělané rodiny rozklad nadějného chlapce, který mohl dosáhnout "všeho, co kdy chtěl". Stačí ovšem jedno uklouznutí a pak se vše změní: starostlivý otec přestává svému milovanému šampionovi rozumět a nejhorší pro něj je, že mu není schopen nijak pomoct. Více v ext. recenzi.

Mary Poppins se vrací (2018)

Mary Poppins se vrací má vyvážené tempo, příběhová linka je plynulá a opředena řadou sice pohledných, avšak nikterak vyloženě zajímavých hudebních a tanečních představení. Magickou tvář svého originálu si pokračování zachovává, přesto jde v konečném výsledku o rutinní muzikál, na který se tak nějak časem zapomene. I přes mistrovské herectví Bluntové (nominována Zlatý glóbus) či vydařené cameo Paní herečky Meryl Streepové nenabízí Marshall nic speciálního navíc. Věrně se držel předlohy, do níž přidal trochu více smutku a pochmurnosti. Žádný průšvih to není, ale vážně bylo potřeba natočit pokračování? Více v ext. recenzi.

Aquaman (2018)

Taková milá, vizuálně nádherná dobrodružná pohádka o hloupém Honzovi, který ke štěstí přišel a kde samozřejmě dobro vítězí nad zlem. A to je za mě dobře. Vice v ext. recenzi. UPDATE: V každém top výběru by měl být nějaký ten guilty pleasure a pro mě se jím v posledním roce stal jednoznačně Aquaman. Nikdy bych neřekl, že mou nejoblíbenější sólo komiksovkou se stane zrovna film od DC, kde si hlavní postavy střihli Jason Momoa a Amber Heard. Má obliba k filmu ale neustále roste. Od premiéry uplynul rok, mezitím jsem Aquamana viděl 5x a pokaždé se královsky bavím. Je tam tuna patosu a kýče, je tam docela směšný záporák Black Manta, ale pal to čert! Je tam totiž také naprosto fenomenální soundtrack, který si pouštím pořád dokola + přenádherně vyobrazená Atlantida + jak už jsem psal na začátku feeling dobrodružné pohádky o hloupém Honzovi, který ke štěstí přišel. A to mě prostě šíleně baví!