Hra na oliheň (2021) (seriál)

Bomba seriál, u mě na 2 večery. V rámci žánru tam nevidím moc hluchých míst. Seriál je dostatečně nekompromisní a herci jsou bez výjimky skvělí. Baví mě i ta korejská/asijská specifika v hereckým projevu, ale chápu, že ne všem je tohle po chuti. U mě +, že se nejedná (až na jednu výjimku) o prvoplánovou akci ve stylu všichni proti všem. Jednotlivé fáze hry jsou skvěle vymyšleny a hezky pracují s charaktery postav. Jejich vývoj mi totiž přišel nejzajímavější. Já osobně bych rád trochu rozvedl svět VIP klientů a Bílého koně. Ale myslím, že se dočkáme ve druhé sérii, na kterou je v závěru připraveno... Já si jí s chutí dám!

Probuzení (1980)

Narazil jsem na ten snímek na Netflixu a zkusil mu dát šanci. A dobře jsem udělal. Fajn old-school mysteriózní horor s výborným koncem. Jako fanoušek do archeologie musím pochválit zpracování interiérů egyptské hrobky a celkově obětních předmětů včetně mumie, které pak ještě sehrajou v průběhu filmu svojí roli. Vypadalo to parádně autenticky a muselo to dát i dost práce, což beru oproti dnešním digitálním ošklivostem jako velký plus. Samozřejmě TOP scéna je s paní, co propadne skleněnou střechou pergoly a pak leží bezmocně na zemi ještě živá, když v tom jí velký skleněný střep, nepevně visící z konstrukce střechy, prošpikuje hrdlo :-)

Nové bydlení (2007) (pořad)

Za mě TOP, speciálně série "Nové bydlení Dizajn" je za 5*. Architekt, který má na starosti bytové proměny, je opravdu borec. Všechny jeho realizace jsou perfektní a inspirativní. Pořad (i samotné realizace) je o několik úrovní dál než třeba Netflixovský Mistři interiérů. Ti Britové prostě nemají vkus :-)

Éra samurajů: Bitva o Japonsko (2021) (seriál)

Série hraných dokumentů s komentáři odborníků. Věnuje se mojí nejoblíbenější éře japonské historie, kdy vládci Nobunaga Oda, Hidejoši Tojotomi a Iejasu Tokugawa ve druhé půlce 16. století sjednotlili Japonsko po 100 leté občanské válce. Podívaná to díky naturalistickým scénám a spoustě umělé krve není úplně pro děti, což je fajn. Kdo se zajímá o japonskou historii, ten si tohle 100% užije. Pro mě nicméně tahle forma zpracování není úplně atraktivní, byť jsem dal všechny díly na jeden zátah. Víc bych uvítal klidně 3 řady klasickýho hranýho seriálu, kde by se každá řada věnovala jednomu ze zmíněných vládců. Takhle zůstalo u výpravné dokureality, která informačně nejde moc do hloubky, ale "jen" popisuje cca 50 let japonské historie atraktivní formou v rozsahu poctivýho článku na Wikipedii. Koho to období zajímá, můžu doporučit výživný cca 700–800stránkový historický román od Eidži Jošikawy Taikó. Každopádně za mě dobrýýý 4*!

Karolína (2021) (TV film)

Pro mě inspirativní příběh. Trochu jsem se v Karolíně viděl a klidně bych si nějak podobně dokázal představit svůj život po 40 😊 Takže 👍

Ratchedová (2020) (seriál)

Musím říct, že seriál si mě získal a přikoval do sedačky. Prvních pět dílů pro mě bylo naprostá bomba za 5*. Scénáristicky vypiplaný se skvělým střihem a hudbou a občas správně bizar. I scény, který by za normálních okolností byly totální nuda, tady působily skvěle. Zvlášť v momentě, kdy se scéna zdvojila/rozpůlil se obraz a bylo vidět jak na sebe scény navazují v jednom záběru. Skvěle vygradovaný a opravdu lahůdka. To mi na obrazovce oči visely, že bych si je mohl klidně odstříhat nůžkama. Hlavní hrdinka Mildred Ratched je tu opravdu ďábelská a její plány dávají perfektní smysl. To se ale počínaje 6. dílem čertužel mění. Příběh se stočí směrem, který mě fakt nezajímá = nezajímá mě dál osud jejího bratra. O to víc zamrzí fakt, že se tahle zápletka stane zřejmě tou hlavní v další sérii. Snad to scénáristi ale dořeší během 1–2 dílů a příběh se stočí jinam.

MINDHUNTER: Lovci myšlenek (2017) (seriál)

MINDHUNTER je fajn seriál – obě řady jsem ztrestal prakticky za víkend. Pravda je, že jsem ale čekal trochu víc (i s přihlédnutím ke jménu D. Fincher). Čekal jsem víc napětí a víc vyhrocenou atmosféru, která se spíš dostaví až ve 2. sérii. První řada dává logicky víc prostoru vzniku oddělení a rozhovorům s vrahy. Druhá upřednostňuje pátrání, má i zajímavější vedlejší dějové linky – hlavně rodinné vztahy jednoho z detektivů. A máme taky připraveno na 3. řadu.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Jsem nadšenej! Konečně po dlouhý době film, co pro mě znamená událost! Troufnu si říct, že je Tenkrát v Holywoodu minimálně stejně tak zábavnej film jako Pulp Fiction. To srovnání není možná úplně na místě, ale každou památnou scénu z Pulp Fiction Tenkrát v Holywoodu dorovnává jinou, byť se zřejmě nestane tak kultovní. Žánrově je film trochu rozkročenej, ale je to asi jedinej Quentinův film, kterej může mít ve škatulce bez problémů i žánr komedie. A když komedie, tak takhle! Ve filmu je řada scén, kdy jsem měl chuť se opravdu smát nahlas (krmení psa/výstup s Brucem Lee/Leo v karavanu a zapomenutý text, finále, reklama a další). Pak je řada scén, který mi vyloudili úsměv tak jakoby mile samy od sebe. Bavilo mě se dívat jak se Rick Dalton jako vyhořelý herec trápí, nepamatuje si text, vzteká se právě v podání jednoho z nejlepších herců současnosti. Skvělý jsou scény, kdy je Leo – coby Rick Dalton – naroubovanej do dobových filmů. Jako alternace Steva McQeena v The Great Escape nemá chybu. Baví mě taky ta politická nekorektnost. Film řadu slavných lidí shodí (např. Roman Polanski, Bruce Lee, Steve McQueen). S hipíkama se moc nemaže – zajímalo by mě, co na to říkají např. americké ženy poblázněné kampaní MeeToo. A pokud se nepletu, ve filmu nehrál jediný černoch (ani Samuel L. jackson), což v USA bývá problém. 😂 Film je zase skvěle řemeslně zvládnutej – jak jinak. Skvělý střih! Herci výborní (hlavně ústřední duo Pitt–DiCaprio) – bomba! Věřil jsem jim to 100% – chtěl bych žít v tý době a chodit s nima na pivo a "mlátit" s Bredem hipíky. 😂

Vražda v Orient expresu (2017)

Hercula Poirota přímo žeru. TV seriál s D. Suchetem znám téměř zpaměti – viděl jsem všechny díly několikrát, některé celovečerní vyloženě hodněkrát. Vražda v Orient expresu patří právě mezi ně. Myslím, že verze z roku 2010 už je téměř dokonalá a nedokázal jsem si představit, kam zpracování posunout dál. S nedůvěrou jsem očekával odklon od originálu a nějaké "progresivní" kreace. Nakonec ale spokojenost – nedošlo ke zprznění materiálu (což jsem ale vyloženě nepředpokládal) a film je příjemně old-school, jak to mám rád. Dobře se na to kouká, herci jsou výborní (i Johnny Depp) a Kenneth Branagh se role Poirota zhostil víc než důstojně. Nemám k němu výhrad – adekvátní náhrada za Sucheta, který roli asi už definitivně zabalil. Jediný zásadní problém tedy pro mě spočíval ve znalosti zápletky a tudíž absenci napětí, které předpokládám ve filmu bylo obsaženo :-). Nezbývá, než se těšit na "Smrt na Nilu", jak bylo naznačeno v závěru!

Po stopách draka (2003)

Zajímavý jako dokument doby/života v Číně v první polovině 20. stol. Jackieho táta je borec. Živil se jako pašerák nebo tajnej agent. Má za sebou průstřel nohy a jizvu od kulky na hlavě, zažil bombardování Nankingu (mimochodem doporučuju film Nanking! Nanking!) nebo popravy - sekání hlav katanou atd.