• Pohádka
  • Rodinný

Hrdina jedné noci (1935)

Jeden z vůbec nejhorších scénářů pro Vlastu Buriana! Horší snad už jen Slepice a kostelník a Muž v povětří. Nechápu jak mohl šéf Národního divadla napsat takovou zhovadilost! Burian se snaží zachraňovat co se dá, ale celkový dojem filmu je žalostný. Hvězdička za snahu VB a taky za větší a sympatickou roli V. Trégla. Za zmínku jistě stojí i Truda, který to prostě seklo. Přesto všechno kdo má rád Vlastu a bere to jako parodii na rytířské filmy se na to klidně podívá.

Slepice a kostelník (1950)

Asi to nejhorší co mohlo krále komiků v naší kinematografii potkat. Odříkávat věty, které mu nějak tak nešly přes pysky. Je to víc než trapné. Humor zde není žádný, i když Burian mi jaksi ještě připadl celkem živoučkej oproti nadcházejícím komediím. Bohužel tady se to nezužitkovalo. Ostuda českého národa to co se stalo našemu nejlepšímu komiku, a možná jednomu z nejtalentovanějších na celé planetě. Tenhle film by si zasloužil odpad, protože je to taková "čuňačina (jak by řekl VB), že to jsem neviděl tohleto!" Přesto kvůli Vlastovi dávám aspoň tu jednu hvězdičku.

U pokladny stál... (1939)

Dlouho jsem přemýšlel, který z Burianových filmů je nejlepší. „Hadimrška“ je neobyčejně živý, „Špelec“ nasadil laťku taky hodně vysoko, a rytmistr Kyllian je možná umělecky nejzávažnější role V. Buriana, ale tato komedie předčí všechny jmenované (ta poslední je spíše tragikomedie). Burian zde předvádí skvělý herecký koncert od začátku do konce, prakticky z obrazu nezmizí a když tak na velmi malou chvíli. V úvodu filmu můžeme číst titulky, že se nejedná o žádnou satiru a film chce jen v těžké době pobavit. K tomu je potřeba uvést, že o satiru se jednoznačně jednalo. V původní divadelní hře vystupuje na místo role gremiálního rady Pěny (kterého hraje výborně Č. Šlégl) poslanec – tzn. jedná se dokonce o politickou satiru. Tenhle Burianův kousek musel být díky tehdejší cenzuře vypuštěn a nahrazen něčím neutrálním, což je určitě velká škoda, protože scéna Rozrucha s Pěnou by vyzněla vtipněji dnes více než tehdy. Další věcí je datum uvedení této komedie v kinech – únor 1939, tedy pomnichovské období a druhá republika. Burian si získal diváckou oblibu především díky tomuto jeho věčnému optimismu, a snaze poskytnout zlomenému národu zábavu, oddych a možná víru v lepší budoucnost. Autorem námětu je dr. Verner, který byl zřejmě velmi dobře obeznámen s danou situací ve zdravotnictví. Zkrátka dohromady kupa legrace, a věci o kterých se zde jedná aktuální i tolik let od uvedení premiéry. Nadčasová záležitost. Co se týče ostatních herců, ti netvoří jen křoví králi komiků jako tomu mělo být ve spoustě ostatních filmů. Především V. Trégl je v roli Klůcka neodolatelný a roztomilý blb a výborně to ladí dvojici Marvan-Burian (hlavně na baru). Trochu větší role pro K. Postráneckého než jsme zvyklý a poslední film K.Lamače v Československu. Že je film až příliš divadelní by tak nevadilo, ale spíš role primáře Marka byla obsazena hercem na úrovni ochotníka. Tuto filmovou taškařici doporučuji, stejně jako autoři, zvláště pro těžké chvíle.

Přednosta stanice (1941)

Bohužel jedna z posledních dobrých komedií krále komiků. Tato komedie byla pro mě prvním seznámením s Vlastou Burianem, a dodnes nezapomenu jak jsme s bratrem umírali smíchy nad jeho hláškama. Přesto dnes po shlédnutí všech "burianovek" nevidím tuhle jako nejlepší. Lépe hodnotím třeba U pokladny stál, Hadimršku nebo Funebráka. Některé hlášky mi přijdou dělaný vyloženě "na koleně" a trochu postrádaj pointu a jsou jaksi nedomyšlené, bez smyslu. Přesto hodnotím vysoko. Burian se zkrátka snažil zlomený národ rozesmát v každé době a tohle muselo prostě zvednout náladu alespoň na tu hodinu a půl. Tandem Burian-Mavan vynikající, Norrová asi v nejzapamatovatelnější roli, ostatní tak nějak standard. "Chcete jet ráno?" "No" "Tak ráno nic nejede. Tak odpoledne?" "Třeba odpoledne." "Tak odpoledne to jede, ale až od prvního a to jen za příčinou příznivého počasí." ..."Ještě nazpátek, dala jsem vám dvacetikorunu!" "Dráha zpátky nedává, to bysme teprv nic nevydělali."