• Pohádka
  • Rodinný

Sanitka 2 (2013) (seriál)

Nechápu to nízké hodnocení a to hned od prvního dílu. Na tenhle seriál jsem ani zvědavej nebyl (zvláště po těžkým průseru druhé řady Nemocnice na kraji města, kterou jsem ani nedokoukal), ale velmi mile mě překvapil. A to nové seriály a filmy v tuzemsku moc v lásce nemám. Samozřejmě určitá námětová bezradnost tu je, vždyť se nejedná o nic originálního (můžeme pominout, že představiteli p. Kostkovi je přes 100 let!) a ve srovnání s původní řadou i seriály oné doby je to sotva průměr, ale v dnešní dekadenci filmového průmyslu a televize je to skoro jako zázrak. Všichni herci se snaží odvést maximum, jako by si byli vědomi, že o herecké osobnosti už je tady dost velká nouze. Pro mě nejlepší seriál v tomhle století a proto hodnotím jako (sice lehký) nadprůměr. Kéž by se i ostatní věci točily alespoň na této úrovni. Výhradu snad mám k velké herecké osobonosti p. Hanzlíkovi, který jakoby po létech zapomněl na svůj herecký talent a zmůže se jen na průměrného statistu.

Muž z prvního století (1961)

"Kdy zvítězil socialismus v Lucemburku?" "Cože?! V Radio Luxembourg? No pánové! ... Tady to je jaksi Východ nebo Západ? Já stran vystupování." Tak takových hlášek je ve filmu požehnaně, samozřejmě především z úst hlavního protagonisty Mildy Kopeckýho. Ano, rok po vyhlášení Novotného základů socialismu v tomto státě se natočila první sci-fi komedie, která jendoznačně naráží na tehdy současnou socialistickou společnost. Lidé mají stále přízemní zájmy a do komunismu mají daleko. Cenzura do filmu hodně zasahovala, proto z toho vyšla jen opatrná kritika tehdejší situace, ale ve skutečnosti to muselo bejt pěkně odvážný. Komunistická společnost budoucnosti se místami zdá nesnesitelná (jeden větší klaďas než druhej), a i když byl muž z 1. století nahlížen negativně, jeho dost znechutí, když ve scéně v Muzeu 20. století se děti smějí výbuchům atomových bomb (tady soudruzi šlápli trochu vedle). Bavím se od začátku asi tak do 2/3 filmu, pak to začíná slábnout. Jinak od té doby se pár sci-fi filmů u nás natočilo, vždy když se jednalo o budoucnost, nesměla tam chybět dokonalá komunistická společnost (viz. Ikarie XB 1, Zítra vstanu a opařím se čajem, Návštěvníci), zatímco na Západě je budoucnost viděna v temnějších až katasrofálních vizích (Planeta opic, Total recall, Terminátor). "Vy jste v prvním století provozovala striptýz, že?" "Ne, já ne, to Kulhánkovi."

Egyptologové (1974) (TV film)

Zatímco československá nová vlna v kinech skončila na přelomu let 1969/1970, v TV se nadále točily skvělé věci, řekl bych že v první půli sedmdesátých let úplně nejlepší (viz. Taková normální rodinka, Byli jednou dva písaři, Jana Eyrová, Alexander Dumas ml., Kamenný řád, Tři muži se žralokem, Zdravá vdova, Rome o Julie na konci listopadu, Za rok přijdu zas, Kráska a zvíře, Zvony pana Mlácena, atd. atd.). Televizní film Egyptologové patří k absolutnímu vrcholu televizní tvorby. Geniální myšlenka založit si společnost zabývající se starověkým Egyptem, aby pánové v dobrém společenském postavení mohli zakrýt svůj koníček - hýřit a chodit za ženskými. K tomu ta plejáda skvělých herců v nejlepší formě (úplně nej byl Sovák)! Opravdu povedené. Dopručuji i knižní předlohu, ta je taky výborná.

Upír z Feratu (1981)

Nechápu to nízké hodnocení. Český horor zanikl už při svém vzniku, je proto třeba brát tuhle záležitost jako velmi slušný pokus o tento žánr, který byl navíc v té době - hluboké normalizaci - považován za tabu. Proto velmi oceňuji snahu autorů a jejich celkem slušný výsledek. A proto jsem i přidal hvězdičku navíc. Podle mě jeden z lepších výkonů D. Veškrnové, kterou jsem ve filmu nikdy moc nemusel. Výborný námět (scénář pravda pokulhává), krásná hudba a i když dneska se už toho nebude nikdo nijak zvlášť bát, tak se aspoň chvílema zasměje. V kontextu české kinematografie asi to nejlepší z daného žánru. Viz. další filmy s "hororovou" tematikou či alespoň laděním: Podobizna, Ďablova past, Pražské noci, Velká neznámá, Elixír ďábla, Spalovač mrtvol, Panna a netvor, Svatba upírů, Kytice. Musíme to ovšem brát trochu s rezervou. Stejně jako western tak taky žádný skutečný horor u nás nikdy nevznikl.

Happy End (1967)

Nejoriginálnější film nejen v rámci české kinematografie, ale i světové. Tohle nikde nenajdete. Opravdu unikum. Každého z nás asi napadlo si pustit něco pozpátku a sledovat jaká to je sranda, tady dovedeno do takřka celovečerního filmu a navíc to dává smysl. Vtipný komentář, super rozehrané dialogy. Občas to sice zaskřípe, ale výborná zábava, kterou by fakt měli vysílat v TV aspoň dvakrát do roka. Ještě že máme DVD a možnost si to pustit sami doma, protože většina televizí (hlavně Nova) opakuje pořád dokola ty samé komedie, které se mi (i přes jejich kvalitu) zajídají. K tomuto filmu už asi tady bylo řečeno všechno, takže jen krátky dialog nakonec: "Jste tedy doma sama?" "Prase." "Telátko?" "Manžel jel k švagrovi zabíjet." "Kdepak je pan manžel?"

Čintamani & podvodník (1964)

Asi nejlepší zpracování povídek Karla Čapka. Řekl bych, že jsou ještě zajímavější než samotné psané povídky. Výkony herců skvostné, zejména Olga Scheinpflugová v první povídce vykresluje postavu tak civilně, že jí musíte věřit každé slovo. Taky jedna z nejkrásnějších rolí pro J. Sováka a V. Šmerala, který je spíš známý postavou Bobliga z Kladiva na čerodějnice, ale postava Vitáska je dle mého názoru nejzdařilejší. Nad těmi všemi ale stojí J. Hlinomaz se svoji pitoreksní figurkou a jeho roztomilým "profesionálním" lupičstvím. K tomu ještě nádherná epizodní role V. Menšíka. Nejlepší film J. Krejčíka, na který se vždycky rád podívám. U mě patří mezi desítku toho nejlepšího v české kinematografii. Doporučuji všem milovníkům K. Čapka a českých komedií, protože tomuto filmu asi není co vytknout.

Zdravá vdova 29/169 (1972) (TV film)

Nádherná televizní komedie s plejádou skvělých herců, které by nám mohl závidět celý svět. Štěpánkovou sice tolik nemusím, ale tady se mi líbila. A ty charaktery nápadníků, které rozehráli ostatní herci: vychcánek (Libíček), senilní dědek (Filipovský), workoholik (Menšík), zoufalec (Kemr), imbecil (Lipský), primitiv (Bek), psychopat (Höger), nadrženec (Somr). U mě jasně vyhrál Libíček. Velká škoda, že se tak bál doktorů a nakonec na to doplatil (přímo na filmování Jak utopit dr. Mráčka). Film bych určitě nezkracoval, 52 minut je tak akorát.

Stopař (1978)

Úplný průšvih to není. J. Jurištová byla docela kočka a na chatu bych s ní jel taky, J. Vinklář jako vždy pro mě vynikající a celkem mě zaujala první filmová postava O. Navrátila, která byla kupodivu ještě sympatická (pak spíš hrál záporáky). V záplavě normalizačních srágor příjemné oživení, ale jinak trochu béčko. Jo a hudba filmu je ukradena z Herzova snímku Den pro mou lásku (autor P. Hapka), která se do filmu nehodí ačkoli je krásná. Proč nesložili něco sami? Nebo aspoň nepoužili muziku která není tak známá z tak slavnýho filmu?

Tichý Američan v Praze (1977) odpad!

Nejsem žádný ultrapravičák, ale jakmile je film výrazně ovlivněn jakukoli ideologií a předkládá své zkreslení, vidění světa a lži publiku, o kterém si myslí že všechno na plátně nebo obrazovce sežere, tak se mi to hnusí. A toto je ten případ. Film vychází ze skutečnosti, ale dost by mě zajímalo jak to bylo doopravdy. I když i možná kvůli tomu to má aspoň nějaký děj. Kladem filmu je snad krásná polská herečka, ale výkon p. Zounara je snad to nejhorší co jsem v kinematografii dosud viděl - takhle blbě a naivně sehrát zamilovanýho mládence. Této postavě jsem už nevěřil vůbec nic. Ve své době (dneska už vůbec ne) obyčejnýho konzumenta tento film nezajímal a přemýšlivější museli vytušit, že něco není v pořádku.

Dvacátý devátý (1974) odpad!

Toto se ani hodnotit vlastně nedá, protože to není klasický film. Nehorázná propaganda komunistické strany. V roce 1929 se do čela KSČ dostává Klema Gottwald a z této partaje rázem udělá mašinérii stalinského typu. Naprosto čistá propaganda. Ovšem pro historiky, politology a sběrače všech kuriozit opravdu zajímavý kousek. Velmi trapná a naivní je postava Ant. Zápotockého v podání A. Filipa. Film mi tolik k smíchu nepřišel, když si představím co bolševizací strany vlastně správní soudruzi tehdy zamýšleli (stačí vidět posledních pár minut dlouhého monologu KG(B):-). Ale ruku na srdce, která strana by si nechtěla o sobě natočit takovýhle politický manifest. "My se do Moskvy jezdíme učit jak vám zakroutit krk!"