Kriminálka Las Vegas (2000) (seriál)

Aj keď samotný seriál sa snaží ukázať overené a skutočné vyšetrovacie postupy na tej najvyššej úrovni, ktoré reálne aplikujú odborníci v praxi, pripadá mi to na seriál veľmi obyčajné. Netradičné zabitia, vraždy, hm, možno to niekoho upúta ale mne to v roku 2010 pripadá jednoznačne len ako priemer popri ostatných nielen vtipných ale aj duchaplných krimi - projektoch, ktoré prichádzajú s niečim novým a originálnym. Celkovo celá táto séria "kriminálok" je zameraná na to isté akurát herci sú iní. Nemôžem tvrdiť, že to je zlé pretože by to bola lož, predsa sa všetci snažia a makajú aby divákom prinášali stále niečo nové, ale pre mňa je to bohužiaľ iba priemer, nič extra.

Mentalista (2008) (seriál)

Konečne kriminálny seriál, ktorý vybočuje z bežných rutinných hraníc a máte pri ňom možnosť aj rozmýšľať, no stále vás posúva niekde ďalej. Nieje to len klasická kriminálka kde niekoho zabijú a potom to vyšetrujú overenými postupmi. Je to postupné charakterové vykryštalizovávanie jednotlivých postáv či už podozrivých alebo aj odhaľovanie skutočných vzťahov medzi kolegami. Naviac Simon Baker dáva do úlohy nielen herecké umenie ale aj niečo uveriteľné, akoby mal naozaj schopnosť logického uvažovania na najvyššej úrovni. Okúzľujúca Robin Tunney zažiarila predtým v Prison Break a angažovanie do tohto seriálu rozhodne prospelo celému projektu, je príjemným oživením a schopným doplnením celej partie točiacej sa okolo Simona. Naozaj dobrá práca a vždy si rád pozriem nejakú časť tohto seriálu.

Dva a půl chlapa (2003) (seriál)

Seriál ktorý má šancu zaujať a aj zaujal divákov na celom svete nielen zaujímavým námetom o dvoch bratoch ktorý sú ako cukor a soľ a jednom malom chlapcovi, ktorý popri nich dospieva ale ja hereckým obsadením, kde sa Charlie Sheen mohol naplno prejaviť a John Cryer popri ňom rozhodne nezaostáva. Problém však je že po pár sériách sa seriál dostane do tak zabehnutej rutiny, že už máte presne otypované postavy a ničím vás neprekvapia, prevláda len sex, sex a oplzlosti, čo po čase začína byť nezáživné. Oceňujem však vtipné dialógy, malý chlapec rozhodne kvalitne sekunude ostrieľaným harcovníkom a spolu s sním zažívajú vtipné situácie. Conchata Ferrell tiež má čo povedať a v celku je to zábava aj keď podľa mňa len priemerná a nijak výrazne neprevyšujúca sitcomi z americkej produkcie.

Amazonka (1999) (seriál)

Toto dielko ma naozaj prekvapilo, nielenže drží diváka celý čas v napätí, ale po skončení každej epizódy sa neviete dočkať tej ďalšej a ďalšej a nemáte nikdy dosť. Strhujúce akcie, boj o prežitie učenie sa o charakteroch ľudí ktorý sú okolo vás, snaha nájsť cestu späť, asi tak by sa dal charakterizovať tento seriál. Možno je len škoda že sa nedočkal ďalších sérií, pretože záver ostal dosť otvorený, no jeho predstavitelia v jednotlivých roliach vydali zo seba naozaj maximum a môžu byť na svoju prácu hrdý. Domorodé kmene tam boli vykreslené až príliš realisticky, niekedy to priam naháňa hrôzu a zimomriavky, ale čo mi viem Amazonka ukrýva predsa mnoho tajomstiev.

Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Skvelá akcia, skvelý nápad točiť americkú produkciu v Japonsku a ponúknuť nový štýl jazdenia, novú kultúru, novú zábavu. Musím priznať, že od tohto filmu som mal zmiešané očakávania, keďže sa vymykal predchádzajúcim dvom častiam, no naplnil ich na 100%. Presne mi udrel na strunu a nedokázal som od neho odtrhnúť zrak, videl som ho tuším aj 4x a nikdy mi nepripadá opozeraný, či nudný. Stále sa tam niečo deje, vzťahy nové objavovanie noví ľudia ale hlavne driftovanie a rýchle autá. Presne tak si predstavujem správny film o autách, zatiaľ som nič lepšie v podobnom žánri nevidel a tento film som si jednoducho zamiloval.

Příšerná tchyně (2005)

Musím napísať že faktom pri tomto filme je, ak by tvorcovia neobsadili do jednej z hlavných úloh, teda svokri tak osobnostne a charizmaticky výraznú herešku ako Jane Fonda nepochybne je tento film by bol iba podpriemerným odvarom akých sa vyrába v Holliwoode mnoho. Neboli tam momenty, kedy by som sa mohol naozaj z chuty zasmiať, čo je moja prvoradá požiadavka od dobrej komédie, niečo spontánne, prirodené a nenútené. Jane Fonda ale ozvláštnila celý film, bol na ňu príjemný pohľad a dala tomu takú gracióznosť a noblesu, takže aj keď sa nebolo veľmi na čo pozerať, vďaka nej to až taká nuda nebola a patrí to u mňa aspoň do priemeru.

Ctihodný občan (2009)

Akčný film ktorý len tak každý rok nenatočia, aspoň nie v takej kvalite a v takom obsadení ako práve tento. Námet o zobratí spravodlivosti do svojich rúk v štýle brutálneho poukázania na chyby justície v utopení vinníkov vo vlastnej šťave....je dosť šokujúce no o to viac vás to dostane. Každý z nás má niekedy pocit, že nespravodlivosti na tomto svete je viac ako dosť no nevieme čo s tým máme robiť. Nie že by som mal pocit, že tento film by mal slúžiť ako návod pre šialencov, ktorý to chcú uskutočniť, ale je tu vidno hrôzostrašný príklad toho ako to vyzerá keď je človek úplne na dne nie zo svojej viny, ale z časti z viny tohto systému. Vina a či nevina......zločin a trest? Gerard Butler sa svojej úlohy zhostil naozaj majstrovsky, no aj keď koniec nedopadol v tomto filme pre neho najlepšie dosiahol svoj zámer a ukázal Jamie M. Foxovi čo to znamená spravodlivosť a čo len povrchná bublina niečoho s čím dennodenne pracujete. Ak máte čas a ste pripravený vidieť akčný snímok, ktorý vás naozaj strhne so skvelým obsedím v hlavných úlohách tak neváhajte, pretože tento film je práve to čo vo vás zanechá dojem.

Milionář z chatrče (2008)

Ak sa vám zdá že váš život je príliš nudný a nikam sa neposúva, neviete čo ďalej, nadávate na zlé podmienky....určite si pozrite túto priam majstrovskú snímku o chlapcovi ktorý sa zo samého dna dostal do známej súťaže "Milionár" a tam pomocou životných skúseností siahol na vrchol.....toto všetko je však len pozlátko celého príbehu, kde sa hlavný hrdina po smrti matky spolu s bratom musel prebíjať neľahkým životom a bojovať s osudom, ktorý sa s ním zahrával ako na kolotoči. Problém bol však v tom, že poväčšine času bol dole, niektoré scény sú tak brutálne a realistické, že nenechajú chladného nikoho a vy si zrazu uvedomíte, že moderne sa rozvíjajúca India má tak neskutočne odvrátené tváre. Na jednej strane je tu veľký ročný nárast milionárov, ktorý si stavajú vily, honosné sídla, zakladajú priemyselné korporácie na druhe strane je tu úplná chudoba a živorenie o akom sa nám v našich končinách ani len nesníva. Celý príbeh je popretkávaný putovaním tohto chlapca za šťastím, láskou a ukazuje život v Indií taký ako naozaj je aj vďaka autentickosti natáčania v prirodzenom prostredí a nie v žiadnych nasymulovaných exteriéroch a ne-hercom, ktorí takto žijú dennodenne si uvedomíte čo všetko máte a aká neskutočná je vo svete nespravodlivosť. Táto snímka jednoznačne nenechá nikoho chladným a zaslúži si plný počet, nielen pre to že sa jedná o oscarovku, ale pre hodnovernosť a výpovednú myšlienku s ktorou prichádza tento film.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Priam legendárny československý film, ktorý je tak kultový, že ma dostal na prvýkrát aj keď tak staré filmy osobne veľmi nepozerám tento má určite čo povedať do našej kinematografie. Scény z tohoto filmu sa stali priam legendami a námet ako dostať postarších ľudí do školy aby získali patričnú kvalifikáciu a vzdelanie určite nie je ošúchaný a stereotypný. Obsadení herci mu dodali svoj šmrnc a noblesu a nedokážem si predstaviť niečo lepšie a prirodzene neskazené na čom sa dá zabaviť z produkcie tej doby. Vždy si ho rád pozriem a vďaka za tak dobrú filmovú snímku.

Štěstí na dosah (2006)

Skutočne strhujúci príbeh otca a syna, ktorého sa priam majstrovsky zhostil Will Smith a jeho (vtedy ešte nie taký rozmaznaný spratok) Jaden Smith. Bol som skutočne unesený a veril som každú scénu ktorá sa v tomto filme odohrala miestami som mal pocit, že nejde o žiadneho holliwoodskeho herca ale o obyčajného človeka, ktorý nám len chce vyrozprávať svoj životný príbeh a podeliť sa o skúsenosť aké môže byť šťastie vrtkavé. O to viac ma to zaujalo, pretože podobná vec sa môže stať naozaj každému, raz je človek dole, inokedy hore, ale odlepiť sa od samotného dna a prespávať na ulici je naozaj kruté, naviac s malých chlapcom ktorý ešte ani nerozumie o čo tomu svetu ide, prečo ich takto trestá. Pokladám za skvelú voľbu (aj keď rodinkárstvo vo filmoch nemusím) angažovať ako filmového syna Willovi jeho skutočného, pretože vzťah otca a syna dostáva o to viac na hodnote a uveriteľnosti. Naozaj skvelá snímka, ktorá si z mojej strany jednoznačne zasluhuje plný počet hviezdičiek.