Xena (1995) (seriál)

Xena ako výpravný dobrodružno - historický seriál z americkej produkcie môžeme hodnotiť naozaj veľmi kladne. Keďže sa vysielal aj u nás na Slovensku mal som možnosť ho vidieť od prvej série (aj keď poslednú akosi u nás vynechali). Hlavná predstaviteľka Lucy Lawles sa úlohy Xeny zhostila naozaj brilantne a zrejme si ju tak (na škodu fanúšikov) aj zaškatuľkovali, keďže doposiaľ túto svoju úlohu neprekonala. Vdýchla jej život a dala jej nezameniteľnú pečať a úprimne teraz s odstupom času si neviem predstaviť, že by túto úlohu tvorcovia zverili niekomu inému. Taktiež René O´Connor kvalitne sekundovala hlavnej hrdinke a spolu čelili nástrahám vtedajšieho sveta. Niektoré časti mi naozaj vadili, hlavne keď celú časť prespievajú ako v nejakom trápnom pokuse o muzikál, alebo keď už nevedeli čo vymyslieť tak sa hrali na niečo ako komédiu? No neviem čo to malo znamenať. Tiež sa zrejme tvorcovia snažili vymýšľať stále niečo zaujímavejšie a zaujímavejšie, čo nie vždy dopadlo dobre, keď niektoré časti boli naozaj uletené a nie vždy sa mi páčilo smerovanie seriálu ako cesty do Indie, nejaké divné ukrižovanie a zmŕtvychvstanie a podobné nezmysly, čo mi tam dosť vadilo. Oceňujem že sa dejová línia prelínala so seriálom Herkules čo je naozaj dobré, keďže aj herecké obsadenie sa mohlo striedať a spolu to vytváralo jeden fajn celok. No v porovnaní s Herkulesom tu im nie vždy vyšiel zámer a pri niektorých častiach som sa naozaj nudil a hovoril som si : "Čo sú toto za nezmysli?" Určite že sa snažilo trochu prikrášliť aj grécku a ako som tak videl aj inú mytológiu pre seriálové účely a niektoré experimenty im veľmi nevyšli. Prvé tri série ma skutočne nadchli ale potom už nejako veľmi preháňali. Keď tak teraz nad tým rozmýšľam, neviem si pomôcť, ale musím dať dole hviezdičku minimálne za tie nevydarené časti ktorých tam bolo dosť. Tiež ma veľmi zaujalo keď do seriálu pribrali postavu Calisto ako nejaký zlý protipól Xene, ktorá sa tiež nechala svojho času ovládnuť zlom. Calisto to celé oživila a tvorcovia jej mohli vymýšľať stále nové spôsoby ako sa prejaviť, aj keď ku koncu to tiež veľmi preháňali. Oceňujem vtipné momenty a hlášky a samozrejme Yoxera na toho sa nedá zabudnúť, tá jeho postava bola skutočne zábavná a dokázala z akejkoľvek vážnej situácie stiahnuť napätie. Tvorcovia sa skutočne nezmýlili pri výbere hercov a to je koniec koncov styčným bodom ak má mať seriál úspech, nestačí len dobrý scenár ktorý zaujme ale aj herci, ktorý potiahnu seriál aj keď scenár už dochádza. Lucy Lawles ostane v mojich očiach navždy Xena.

Pobřežní hlídka (1989) (seriál)

Musím úprimne napísať, že na tomto seriály som tak trochu vyrastal a preto moje hodnotenie musí byť ako inak len najlepšie. Však herci ako David Husselhof, Pamela Anderson a ďalšia eqipa ktorá sa v tomto seriály vystriedala zanechala na tomto projekte svoju nezameniteľnú pečať a rozhodne nie zlú, keďže tento seriálový hit dokázal poblázniť celý svet. Veď nakoniec, ktorý chlap si nerád pozrie nádherné mladé plavčíčky v červenom, ktoré utekajú po pláži a vidieť ich ladné krivky. No jednoducho nádhera. Keď človek postupne vyrastá s týmto seriálom menia sa aj herci, dej a postupne sa snažia tvorcovia vymýšľať stále niečo nové len aby zaujali, lebo ako to už chodí v Amerike, postupne raz všetko omrzí a preto posledné série neboli veľmi vydarené keďže aj herecké obsadenie už nestálo za veľa, aj keď snaha sa uprieť rozhodne nedá. Je to jednoducho Pobrežná hliadka, seriál ktorý si musím pozrieť a vždy si pri ňom zaspomínať.