Apokalypsa: 2. světová válka (2009) (seriál) odpad!

Proboha, jaký význam má tenhle tupý a tendenční, nesmysly, omyly a klišé opakující francouzský "dokument", který nemá absolutně co říct k dějinám, ale ani k dnešku. Přitom ČT nám ho servíruje pořád dokola. Podobně jako celou řadu mizerných dokumentů o druhé světové válce, z nichž až na čestné výjimky ty francouzské opravdu "vedou"...když k tomu přidám používání oněch kolorovaných záběrů, jejichž smysl mi uniká a to zejména při vědomí existence desítek hodin skvělých barevných záběrů, které jsou v daleko lepších dokumentech. Ty navíc vyžadují aktivní myšlení a přinášejí daleko komplexnější hlavně konečně reálný pohled na události, které jsou pro nás dodnes zásadní. Fakt, že tahle hrůza má 92% je pro mě nepochopitelné. Ale vlastně ano, povrchnost se nosí. Už bombastická preambule zde - "Apokalypsa: 2. světová válka používá provokativní záběry pořízené amatérskými filmaři, odtajněné přísně tajné záznamy a zpravodajské záběry, které v dané době nebyly odvysílány". Přitom zde nic nového není a nic, co bychom v řadě případů už desítky let nevěděli, nakonec archivy se s výjimkou SSSR a Ruska otevíraly a uvolňovaly v devadesátých letech. Shlédnout 13 dílů Hitlerové kroniky holt je něco jiného. Konkrétně, ve vedlejší místnosti hraje TV a já slyším komentář k části týkající bitvy u Midway. Dramaticky podbarvený hlas sděluje: "Poručík Gay se střemhlav vrhl na japonskou letadlovou loď. Ale byl sestřelen japonskými protiletadlovými děly." Jenom v těchto dvou větách, co jsem zaslechl, jsou hned nesmysly dva - Gay se asi těžko mohl vrhnout na japonskou letadlovou loď střemhlav, když pilotoval Devastator, tedy torpédový bombardér nalétávající pár metrů nad hladinou a sestřelily ho japonská zera, která zmasakrovala několik vln útočících amerických letadel. A za chvíli letem světem Gudalcanal. "Japonské křižníky se plížily podél pobřeží a odstřelovaly americké vojáky s takovou pravidelností, že je začali nazývat Tokijský expres." Tokijský expres byly s výjimkou jednoho lehkého křižníku torpédoborce, které měly jako primární cíl zásobovat japonská vojska na jejich části ostrova a ostřelování bylo jenom druhotná akce při návratu od ostrova. Ani slovo o celé řadě velkých bitev letadlových a bitevních lodí včetně jejich početných doprovodů menších plavidel a obrovských ztrátách na obou stranách. Dotčení hnidopiši budou sice tvrdit, že jde o "maličkosti", ale když je těch maličkostí desítky v každém díle (a uvedené jsou skutečně jenom ty menší "chyby, manipulace, nebo jenom obyčejné dneska už překonané lži"), tak to vytváří naprosto mizerný obraz s bombastičností, která je směšná. Nabubřelí hlupáci točili prostě pro své publikum a jejich publikum nadšeně aplauduje. Zatímco třeba podstatně starší Svět ve válce dává ta pohrdaná a intoši nenáviděná Prima na svém dokumentárním kanálu, který určitě sám o sobě moc výdělečný nebude. Prostě - Prima ale neposkytuje veřejné služby. ČT ano. Za sedmi miliard ročně + reklamu, kterou by vysílat neměli a to v žádné podobě. Zato onu veřejnou službu poskytují opakováním podobných škvárů pořád dokola.

V karavanu po Česku (2021) (seriál)

Hodně dobrý, akorát mně připadalo, že ten Háma je tam strašně sám...je fajn ukázat, co je (a nejen) v Česku zajímavý. Je toho spousta, nejsou to jenom ty provařené památky unesko, ale spousta jiných senzačních míst.

Fotr na tripu (2021) (pořad)

Takhle má vypadat moderní dokumentární road movie. Je to takové soft Trabantem po Jižní Americe a ukazuje to, že svět není jenom Paříž, zaprděný Benelux a norské fjordy, popřípadě Indie nebo Tahjsko. Pepa si to s Pepinkou natrénoval v drobnějších formátech v rámci Autosalonu už dřív, ale tahle jeho cesta byla zatím pomyslným vrcholem. No doufám, že ještě něco dá. Na druhou stranu, i drobné cesty po Česku pár let zpět s ještě menší Pepinou měly svůj půvab. Takže se těším na další.

Nejtemnější hodina (2017) odpad!

Neuvěřitelní zklamání. Těšil jsem se na cosi a la Králova řeč a místo toho jsem shlédl trapnou karikaturu kde člověk ocenil opravdu jenom ta řemesla. S historií to nemá nic společného (předesílám, že nevycházím jenom z Churchillových pamětí ze druhé světové války), rádoby konflikt mezi dvěma padouchy Halifaxem a Chamberleinem je stejně trapný, jako neuvěřitelně nesmyslná konstrukce ve smyslu, jmenujeme ho, abychom ho mohli svrhnout. Halifax funkci odmítl, takže by asi těžko po pár dnech funkci přijal. Když si vezmeme tu bandu zcela neschopných hlavně totálně bezradných vojenských činitelů, jak jsou zde zobrazeni, nechápu, jak bylo možné, že do Evropy byli schopni jenom odtransportovat tři sta tisíc britských vojáků předtím. Tomu všemu vévodí vizuelně dobrý Churchill, který je tady podaný jako koktavý notorik a senil, u kterého máte pocit, že se pomočuje při pobíhání po chodbách. Lze těžko věřit (zvlášť když třeba znáte autentické Churchillovy projevy), že by se tato figurka dožila dalšího roku. Přitom Churchill byl premiérem ještě v letech 1951 až 1955 a zemřel 21 let až po onom roce 1940. Vrcholem stupidity je propagandistická a politicky správná scéna z metra - o tom, že se má Británie bránit rozhoduje jakýsi Afrooameričan. Jinak skvělý koment Matty, souhlas zejména s jeho porovnáním s Nolanovým Dunkerkem. Prostě tenhle film je jenom prázdná exhibice, která až příliš připomíná pokleslé opusy z domáci "tvůrčí" dílny...

Sviňa (2020) odpad!

Tendenční jako filmy z padesátých let, hloupé a amaterské jako pořady na pro Česko vysílající televize JOJ. Co dodat. Ubohé, stejně jako řada zde blahem chrochtajících jedinců typu Verbala, Enšpígla nebo i Cervenaka, kteří pokud sami nejsou Slováci, tak předvádějí ono klasické a běžné české řiťolezectví. O tom, jak to na Slovensku dlouhodobě vypadá si není potřeba dělat iluze. Jak je to u nás, ale i kdekoliv v Evropě taky ne. Politika je stejné svinstvo všude. A to i v takových věcech, jako byla vražda investigativního novináře J. Kuciaka a jeho snoubenky. Jenže jeho smrt posloužila k odstranění Fica a pak už nic, dodnes se nevysvětlilo to nejpodstatnější - motiv vraždy. Ale účelu bylo dosaženo, a víc už tragédie jednoho mladého páru nikoho nezajímá. Tenhle opus má být "vysvětlením" a "ospravedlněním". Děsivě karikované postavy, zápletky jako v nějakých céčkových mafiánských filmech nebo dokonce pornografií (vězenkyně z ženských lapáků nebo schovanky z dětských domovů byly v sedmdesátkách v tomto druhu filmů oblíbenou "atrakcí" a neustálé varbální "jebání" a "kokotování" asi má dokreslovat "drsnost" snímku. Nakonec je to ale stejně jenom něco mezi Policajti v akci a Súdna sieň televize JoJ, tvářící se ovšem jako politický thriller. Zajímalo by mě, kolik lidí tenhle veleopus skutečně navštívilo v kině...ono ta hysterická snaha být aktuální skutečně působí neuvěřitelně trapně.

Specialisté - Dvojí život (2017) (epizoda)

Dobře udělaná epizoda. Mělo to šmrnc i spád. Dostala mě ta blbka z Plzně, která přijela do Prahy, aby jí Zuzi dala kontakt na toho vraha. Snad jenom scéna mezi Zuzi a jejím doktorským šamstrem v Thomayerově nemocnici trochu postrádal smysl. Vybavila se mi neskutečně trapná scéna ze seriálu Primy, který byl o něčem podobném a ten rozdíl mezi Novou a Primou byl tentokrát o parníky ve prospěch Novy. Nakonec, když to člověk porovná s detektivkami chrámu a tvrze české nadkultury ČT, tak si té Novy snad i začne vážit.

Zločiny Velké Prahy - U zdi (2021) (epizoda) odpad!

Nemám ve zvyku odsuzovat, nebo dokonce komentovat něco, co jsem neviděl dostatečně a čemu jsem nedal šanci. Jenže dneska jsme si řekl, do třetice a dost. A více už ani ťuk. Přitom detektivky české provenience sleduji celkem pravidelně. Shodou okolností, někdy ve středu jsem si zopakoval radu Vacátka a jeden z nejpodařenějších dílů o smrti lichvářky, kterou zabijí a okradou dva mladíci, aby měli na kanoe. Pro seriály i filmy České televize je typická bombastická reklama a okázalá sebeoslava ještě dřív, než veledílo objeví na obrazovce. Následuje většinou zklamání. Jistě, hodnotit něco podle prvního dílu je vždycky špatně. Jenže jestli jsme cítil velké rozpaky nad první epizodou a snůškou nesmyslů, zjistil jsem, že z těch tří dílů byl ten první ještě celkem nejpodařenější. Scenárista Očenášek Jr. pod jménem Petr Zikmund je totální nula, které pro tvorbu nejen tohoto (stejně idiotský byl Hotel Herbich, ty dva díly Četnických humoresek, co zplodil a nakonec i nudný Mattoni). I tady ale předvádí, proč tomu tak je. Absence elementárních znalostí úplně všeho, organizací policie počínaje až po nějakou tu schopnost dramatizace děje. Prázdné a klišé plné dialogy. Osoby mluví jako dneska a ono napadení policejního praktikanta "hlaváčka" bylo za první republiky nemyslitelné, stejně jako někomu nadávat do fízlů, nebo ho vyhazovat během vyšetřování z domu. Trapné berličky osobního backgroundu hlavních osob skončili "překvapivě" u toho, že "hlaváček" si začne s hodnou dcerou vrchního inspektora Plesla a Langmajer je děvkař, který na první dobrou překlopí do postele každou hospodskou, se kterou přijde do styku. Kde vlastně Plesl sloužil předtím, než byl jmenován vrchním inspektorem pro Prahu-venkov není jasné, stejně jako jak se mohl český plebejec, sloužící u c.k.policie oženit s nafrněnou maďarskou hraběnkou. Zatímco jak u Četnických humoresek je ten historický background propracovaný, zde se snaží český scénáristický Ed Wood dokazovat svoji kreativitu takovými věcmi, jako že vrchním inspektorem pro vnitřní Prahu se stane legionářský "karierista", který přišel od vojska. Když si člověk přečte něco o policii za první republiky i v Praze, tak zjistí, že všichni vedoucí pracovníci sloužili u c.k. policie už hluboko za císaře pána. K četnictvu vojáci chodili, k polici, nota bene kriminální, ani náhodou, policejní práce tohoto druhu se pokládala za vysoce odbornou činnost. Stejně tak zůstala na svém místě většina soudců. Tenze mezi legionáři a "rakušáky" byla v armádě, kde se prvorepubliková armáda bez profesionálních důstojníků starého mocnářství neobešla. To ale bylo dáno potřebami nového státu a tím, že v legiích bylo necelých sto tisíc lidí, zatímco Čechů, kteří sloužili v císařské armádě bylo patnáctkrát tolik. Policisté ani za války na frontu nechodili. Další ukázkou idiotství autora, který chce být originální za každou cenu jsou pošklebky na adresu Masaryka nebo způsob, jak je do druhého dílu vložena "problematika" sudetských Němců. Očenášek - Zikmund asi něco někde zaslechl a hned ho napadlo, jak to bude strašně in připomenout, že ty vztahy s Němci nebyly ideální. Že ono období, ve kterém se zrovna "detektivky" odehrávají patřilo v soužití obou národností k jednomu z nejklidnějších období scénárista asi netuší a bylo by pro něj asi obrovská práce si o tom něco zjistit. Další katastrofou je obsazení. Senilního policejního ředitele v podání J. Bartošky, M. Táborského jako vlastně radu Vacátka ( předobrazem rady Vacátka byl Josef Vaňásek a pokud si o něm někdo něco přečte, pochopí, jak ta policie v Praze byla organizována) vynechám, stejně jako onoho karieristu Ondřeje Malého. Plesl se do role inspektora Budíka nehodí vůbec, je příliš drobný a submisivní a jeho neustálé otírání lakovek působí trapně. Langmajera nechám stranou a další bombu představuje policejní praktikant "hlaváček", to musel Zikmund vykrádat i Cimrmany? Jediné, co ve filmu ocením, jsou "profese", dobovost je na velmi dobré úrovni, je vidět, že filmoví řemeslníci u nás jsou kvalitní a to platí i pro lokace, auta, kameru, ale základem každého dobrého filmu je prostě příběh a jeho rozpracování do scénáře. Radši se budu pořád dokola dívat na Specialisty, Modravu nebo Poldu, než na další z mnoha sraček, které na tomto poli veleslavná ČT vyplodila. Povedlo se První oddělení (hlavně asi zásluhou plk. Mareše), ale jinak jsou detektivky na ČT větší či menší bída. Jistě, filmová, televizní nebo i literární detektivka není nikdy obrazem skutečnosti, ale pokud si někdo takhle manipuluje s historickou realitou v kombinaci s nudně odvyprávěným a bez pointy končícím příběhem, tak je fušer a šmíra té nejnižší kategorie a jeho špína padá na všechny zúčastněné, i kdyby se každý na svém místě ztrhal snahou po co nejlepším výkonu.

Mordparta (2016) (seriál) odpad!

Co dodat k těm komentům, které jsou vesměs asi pravdivé? Jenom to, že jsem narazil na díl se sadistickým vrahem a ten byl tak neuvěřitelně stupidní, že už tomu nedám šanci. někteří tady chválí díl č.3, ale sestava Bartoška, Kotek, Batěk a hlavně Plánková jsou už sami o sobě taková antireklama, že víc prostoru a času tomu nedám. A to tady všichni blili nad Modarvou, Kriminálkou Anděl nebo Specialisty. Na tahle díla tohle nemá ani náhodou...

Mordparta - Nadvláda (2016) (epizoda) odpad!

Děsný. Opravdu. Zdejší intoši tady strhali jedno z mála originálních děl televize Barrandov Doktorka Kellerová s vrcholně nesympatickou Kateřinou Brožovou v hlavní roli. I přes jistý amaterismus tohoto dílka je to proti tomuhle zázrak. Když si tohle porovnám s obdobnou zápletkou Specialistů (řada II, 13. Dvojí život) tak si teprve uvědomím, jací jsou Specialisté proti tomuhle veledílo. Tedy veledílo. Jenom průměrně, celkem kvalitně natočená kriminálka, kterých jsou desítky každý týden, na které se ale člověk jako na naprostou oddychovku celkem se zájmem koukne. Celý seriál Mordparta je trapný už svým obsazením. Bartoška jako detektiv je průšvih, Batěk je neuvěřitelně nesympatický herec a Vojta Kotek se na tuhle roli vůbec nehodí. Vrcholem všeho je ale angažmá "věčné" nevěsty Markéty Bareš Častvaj Plánkové. Neuvěřitelně natahovaná scéna, kdy se jí na konci dramatu chystá R. Novák Jr. převlečený za ženu mučit a zabít kdesi v podzemí nemocnice (za okny je ale světlo, takže to asi v podzemí nebude) je snad až parodie. Do kozelce spoutaná Plánková se nejdříve (měl jsem pocit, že snad půl hodiny) snaží si přepálit pouta svíčkami, které si sadista naaranžuje vedle lůžka, na kterém leží. Děsil jsem se, že se jí to povede, ačkoliv je to samozřejmě pitomost na entou. Maximálně by svíčky zvrhla a rozteklý vosk by knot bezpečně uhasil. Když pochopíme, že se to statečné kriminalistce nepovede, převalí se na druhou stranu a zatímco co se vrah Novák zkrášluje, shodí nejdřív skalpel na zem, pak spadne (pořád svázaná do kozelce) a pak si oním skalpelem přeřízne pouta, aby nastupujícího Nováka již adjustovaného jako žena bodla tím skalpelem. Skutečně si myslí autor scénáře i ostatní tvůrci, že je něco podobného možné? Byť v detektivce? Kde ta realita není zas až tak reálná a je jedno jestli je to Poirot nebo Jesse Stone. Jako parodický vrchol v tu chvíli vtrhne do místnosti vtrhne Bartoška a střelí ho přesnou ranou přímo do srdce (alespoň podle krevní stopy), no a ačkoliv vrah je v momentu mrtev, Bartoška ho střelí pro jistotu ještě jednou. Svojí hereckou kreací mě připomíná v tu chvíli M. Donutila z Tankového praporu rozšlapávající rotnému Maňasovi brýle. Scéna se neuvěřitelně vleče. A když to porovnáme s oněmi Specialisty, tam to má spád a režie nenudí zdlouhavými pokusy, jak zvyšovat napětí a dělat z toho v daném formátu něco mezi horrorem a Mlčením jehňátek. A i když mám pro Zuzanu Kajnarovou velkou slabost, tak jí tu policistku v rámci žánru věřím. Plánkové ne. Ta je trapná. Jako ostatně vždy. VKV počínaje přes První republiku tímhle konče. Dosud jsem viděl z Případu mrtvého nebožtíka jen ukázky, ale mám pocit, že tvůrci tohoto díla (ať už povedeného nebo ne) se museli inspirovat na tomhle veledíle. Na téhle taškařici. Polda se Primě povedl, byla tam občas i drobná nadstavba, Temný kraj byl o dost horší, ale tohle je prostě děs. Ještě že máme tu skvělou veřejnoprávní ČT, tam ty případy odkudsi z Plzně byly zhruba na stejné úrovni. A jestli se chtěli vyrovnat první řadě Kuneše, tak tam to mají stejně daleko jako k těm specialistům. Ještě že jim za to člověk na rozdíl od ČT přímo nemusí platit.

Maigret - Maigret u Vlámů (1992) (epizoda)

Slabota. Trochu zaujme jenom atmosféra a pro francouzské filmy poněkud netypické prostředí snad někde blízko belgických hranic na řece Maase, ale jinak prakticky nic. Chybí nějaké bližší vykreslení psychologie postav, jednání vraha (....) nemá logiku, neustálé nadávání místních lidí z dělnického prostředí na to, že policie stojí na straně bohatých je podáno tak násilně, až to bolí a souvislost s několikrát zdůrazněnou kombinací vlámského původu rodiny a jejich kolaborací za války taky není o ničem. Představa, že policejní komisař si odjede soukromě někam soukromě vyšetřovat, odhalí vraha, neinformuje svého kolegu a klidně odjede zpět do Paříže je taky úplně mimo. Jako policejní úředník má přece určité povinnosti. A taky nějakou morálku a určitý smysl pro spravedlnost. Policista obecně může být hloupý, neschopný, arogantní, zkorumpovaný, ale tohle je naprosto mimo. Prostě - o nějakém spádu děje, jisté přijatelné akčnosti tady nejde vůbec a na psychologickou detektivku si to jenom hraje. Psychologie tady není totiž vůbec žádná. Zato nudy spousta. Nejhorší Maigret, kterého jsem kdy viděl a to taky i díky vysloveně zjevem nesympatického a hereckým projevem nijakého Bruno Cremera, jehož jediným hereckým projevem je neustálé čistění a nacpávání dýmky. To jsem u Gabina ani u Atkinsona nějak nezaznamenal, což ukazuje, že tam bylo herectví obou pánů, scénář i spád děje někde úplně jinde.. Jistě, překonat Jeana Gabina asi nejde, ale třeba maigretovky s Rowanem Atkinsonem jsou o dva tři levely výš....takže odpad asi ne (retro je to slušné), ale rozhodně nedoporučuji. Nestojí to za to.