Zkrocení zlého muže (1980)

Italská komedie nabízející jednodušší zábavu a situační humor. Neotesaný hrubec samotář z vidlákova a k němu městská pohledná slečinka, která se do něj zabouchne. Kýčovitý humor, který nabízí několik vtipných situací, ale často se dostává za hranu dobrého vkusu. Adriano Celentano mi až nápadně připomíná Vin Diesla a toho zrovna moc nemusím. Váhám mezi 2-3 hvězdy. 48%

Mary a Max (2009)

Na animovaný film až nečekaně trpká výpověď o lidské osamělosti. O spříznění lidských duší, které je značně nepravděpodobné, ale o to více opravdové. V mnoha ohledech film působí vykonstruovaným dojmem, ale významem své výpovědi je tím naopak ještě upřímnější. Navíc to není hraný film, takže nemá ambice nastavovat zrcadlo skutečnému světu. Skutečný svět místo toho karikuje a to se mu daří velmi dobře.

Zvoník u Matky Boží (1956)

Nejspíš nejpovedenější filmová adaptace slavného románu Victora Huga. Gina je nejlepší Esmeraldou, kterou filmové plátno spatřilo. Ať už jde o její pohybový talent nebo vzhled. Jedinečný je též výkon A. Quinna v roli Quasimoda. Provedení snímku je samozřejmě ovlivněno rokem výroby, takže celá scéna působí značně kulisově, místy až divadelně. Tep života dobové Paříže je tak stěží slyšitelný. Za největší klad lze považovat úspěšné převedení všech stěžejních prvků románu. Romantismus tak mohl znovu ožít a divák si může prožít tragédii příběhu nenaplněné lásky, který dojímal generace čtenářů před námi. Je to příběh, který bude lidi dojímat znovu a stále, neboť pravdivě vystihuje skrytá zákoutí lidské duše. 78%

Tajná ruská letadla druhé světové války (2009) (TV film)

Dokument, který jasně vypovídá o tom, že i Sovětský svaz byl již v době války ve vývoji zbraní v naprosté špičce (V některých případech dál než Německo a mnohem dál než USA nebo Británie.). Bylo jen věcí momentálního Stalinova rozhodnutí, že si půjde za vítězstvím nasazením kvantitativní brutální síly a technická stránka půjde až na druhou kolej. Přesto proudová letadla a rakety nejsou rozhodně věcí až poválečných let. Některé prototypy letadel, které nám autoři snímku ukazují, jsou až k neuvěření i z dnešního pohledu. Techničtí inženýři, mezi nimiž byl i šéf pozdějšího vesmírného programu Koroljov, pracovali na svých projektech mnohem dřív (i v 30. letech). Co naplat, že Stalin tyto lidi neměl rád a před válkou je zavíral do lágrů.

„Pane, vy jste vdova!“ (1970)

V této komedii Václava Vorlíčka můžete spatřit plejádu těch nejlepších československých herců. Už jen herecká účast a jméno režiséra napovídají, že sledováním této klasické komedie nemůžete prohloupit. Sci-fi zápletka o vyměňování identit je servírována originálně, hezky po česku. Ačkoli bych film nezařadil do úplné špičky naší komedie 70. let, této metě se velmi směle blíží. „Zavři oči brouku……“ 72%

Ponorka U 864 (2006)

Název U-864 - Hitlerovo poslední smrtící tajemství je poněkud zavádějící. Pouze volající po senzaci. Je prokázané, že pokaždé, když se objeví v názvu dokumentu slovo Hitler, zájem publika výrazně vzroste. Lidi tato postava fascinuje dnes stejně jako před 70ti lety. Distributoři to vědí a hojně toho využívají. Je to jistě i tento případ, protože pro samotný film je mnohem výstižnější německý název Operation Caesar - Jagd auf U-864. O Hitlerovi ve filmu v podstatě nepadne slovo. ___ Hraná rekonstrukce tajné mise ponorky U – 864 v posledních měsících války s doprovodnými komentáři vychází z objevení jejího vraku v roce 2006. Z hlediska 2. světové války poměrně bezvýznamná událost. Snaha vyvézt technologii tryskových motorů válečného koncernu Messerschmitt – Junkers spojeneckému Japonsku byla bezvýznamná, protože Japonsku v únoru 1945 už nemohla pomoci ani svěcená voda. Takže pečlivě udělaný dokument, kterému se podařilo vypátrat všechna vojenská hlášení, záznamy britské ULTRA i některé pamětníky, ale pro mě málo zajímavé. Fanoušci ponorkové války ať si jednu až dvě hvězdy přidají. Kapitán Launders byl ponorkové eso a tohle jeho majstrštyk.

Most (1959)

Odvaha, nasazení, odhodlání se obětovat pro záchranu Německa, neústupnost. Z těchto kluků by měl strýček Adolf radost. ____ Film nabízí upřímnou výpověď o tom, co znamenala Goebblesova Total Krieg pro lidi v posledním roce války, kdy narukovali i děti a starci nad hrobem. Pohled do běžného života šestnáctiletých chlapců v konfrontaci s jejich následným bojovým nasazením, jasně vypráví o tom, co se stane, když se setká propagandistická výchova s válečnou realitou. Až příliš pozdě si Němci uvědomili, že byli zmámeni bludem. Mnozí si to už ani uvědomit nestačili. Bohužel! 74%

Jdi a dívej se (1985)

Film oslavující nezdolnou odvahu a utrpení sovětského obyvatelstva ve Velké vlastenecké válce. Divák má možnost se detailně seznámit očima mladého chlapce Fljory, co znamenala pro postižené lidi totální vyhlazovací válka. Nacistická genocida na území Běloruska se svými Einsatzgruppen, byla jedním z největších zvěrstev Druhé světové války. Film se může pochlubit netradičními přístupy, kdy prací se zvukem (Němé scény při bombardování, kdy člověk načas ohluchne) a kamerou (Detailní záběry obličeje a očí plných bezradného zírání do kamery.), navozuje atmosféru bližší realitě. Tím jednoznačně kompenzuje velikost hollywoodských pompézních bitev. Zdejší boje jsou pojaty v menším měřítku, ale použitím ostré munice působí opravdověji, stejně jako fakt, že jsou viděny z pohledu konkrétního člověka a nejsou prezentovány jako panoramatická show. Film nezastírá černobílé vidění světa, kdy Němci jsou ztělesněné zlo, zatímco Sověti jsou vzorem ctností. V kontextu událostí zde líčených lze tuto premisu přijmout. Jednu poznámku si ale neodpustím. Jednotkám SS lze klást za vinu ledacos, ale určitě sem nepatří znásilňování žen. Dle Norimberských zákonů byli Slované pro Němce Untermenchen a mít pohlavní styk s ženou neárijského původu se přísně trestalo. Němečtí vojáci si toho byli dobře vědomi. Výjimky samozřejmě nejde vyloučit nikdy, ale zdaleka to nejde srovnávat s vpádem Rudé armády do východního Pruska, kdy se vyšplhaly počty znásilnění do miliónů. 77%

Želvy Ninja (1987) (seriál)

Tenhle seriál patří k mému dětství stejně jako třeba KAČEŘI. Sledoval jsem všechny díly a nahrával si je na videokazety. K tomu pak ještě komiksové časopisy, omalovánky, plastové figurky, žvýkačky s obrázkem nebo potiskem. Bylo toho hodně. Jsem tím poznamenán stejně jako pozdější generace Pokémonem (Obávám se, že zde budou následky ještě horší.) ___ P.S. Na seriálu mi vadil jeden logický nesmysl. V prvních dílech želvy poslaly Technodrom s Trhačem a celou jeho armádou se zdrcujícím přehledem do nitra Země (Odtud pak Trhač podnikal výpady na povrch.). Přitom v pozdějších dílech, kdy se Krangovi s Trhačem podařilo konečně dostat Technodrom nahoru, najednou si 2 želvy nemohly poradit s jednim fuťákem a kameňákem a zachránila je až April s foťákem. To mě teda štvalo. Jinak to ale nemělo chybu. I ta titulní písnička. Podle seriálu udělali i hru na Game boye. Oblíbená hláška „Jsi rychlý. Ale laser je rychlejší než ty!!!“ Moje hodnocení berte jako notně zaujaté.

Cirkus (1928)

Parádní Chaplin v té nejlepší formě. Krom klasického tuláka se směšnou chůzí a skvělou mimikou, máme možnost vidět i nemálo akrobatických čísel. Chaplinova postavička tentokrát šíří smích v cirkusovém prostředí a jak je u jeho filmů zvykem, dělá tak s ohromnou lehkostí a lidským citem. Stejně jako v jiných filmech, i zde Chaplin dává pocítit problémy, přání a touhy své doby. Je vidět, že uměl velmi dobře naslouchat okolí a vycítit jeho potřeby. Právě Chaplinův talent empatie činí z jeho filmů mimořádnou podívanou. Navíc podpořenou neochvějnou symbolikou morálního vzoru. 87%