Batman: Návrat Temného rytíře, část 1. (2012)

Velmi působivý pohled na návrat stárnoucího Batmana. Film je opravdu precizně zpracován - silný děj, vydařená animace, výtečná hudba a v neposlední době excelentní dabing. 90%

Amazing Spider-Man (2012)

Už od ohlášení rebootu série jsem se k filmu stavěl dost skepticky. Očekával jsem regulérní Raimiho čtvrtý díl dobře rozběhlé série s Tobeym Maguirem v hlavní roli a ohlášení rebootu mě poměrně naštvalo. Ještě horší pocity jsem měl, když jsem se dozvěděl, že hlavní role se má ujmout neznámý Andrew Garfield s obrovským "neparkerovským" hárem na hlavě. Navíc první obrázky vychrtlého Spidermana ve velmi těsném kostýmu ve mě vyvolaly silné zděšení. Od filmu jsem proto neočekával vůbec nic. Snad i díky tomu jsem ovšem Webbovým Spidermanem ve výsledku velmi mile překvapen. Andrew Garfield dává Peteru Parkerovi trochu jinou (lehce rošťáckou) image a musím říct, že jsem se s jeho podáním pavoučího muže sžil velmi rychle. Přestože lze ve filmu najít mnoho styčných momentů s prvním dílem Raimiho série, film si jde převážně svou vlastní cestou a myslím, že položil slušné základy pro novou sérii. Spiderman je v této verzi více lidštější, což je možná dané trochu tím, že je zde o něco mladší, než v původní trilogii. Film je navíc proložen řadou vtipných scén, u kterých se člověk od srdce zasměje (čekání na pavučině a krácení si času hrou na mobilu, scéna v knihovně se Stanem Lee...). Pokud mi na filmu něco vadilo, byl to vzhled Lizarda, který mě osobně příliš nesednul. Další věcí, která podle mého názoru filmu ublížila, bylo rozsáhlé stříhání v posledních fázích postprodukce, ke kterému nepochybně došlo. Film i přes svou bezmála 140 minutovou délku trpí několika hluchými místy a nelogičnostmi, které bez dalšího kontextu buď vyzní do prázdna a nebo nedávají smysl (Gwen mluví o Spidermanovi dříve, než si tak hrdina začne oficiálně říkat; Lizardova biochemická zbraň a další záhadně useknuté dějové linky). V konečném součtu ovšem považuji film i vzhledem k prvotním nízkým očekáváním za velmi povedený a doufám, že se objeví director's cut, který do filmu vrátí vystřižené scény a dovysvětlí tak nelogičnosti ve filmu. Těším se na druhý díl. 80%

Andělé (1994)

Velmi povedený film pro celou rodinu (s malým Josephem Gordonem-Levittem v hlavní roli), na který se rád podívám znovu. 75%

Ostrov (2005)

Bayův "rukopis" je z tohoto filmu (zejména v akčních pasážích) znatelně cítit. Skvěle natočená akce a výtečná práce s napětím. 85%

Dvanáct měsíčků (2012) (TV film)

Šedošedý průměr a podle mého zbytečně a uměle natažená stopáž vyplněná řadou nudných pasáží. Pohádka mohla být klidně o 20-30 minut kratší, ve výsledku by jí to prospělo. Scény s dvanácti měsíčky bych označil za nejlepší a to hlavně díky hereckému obsazení. 50%

Buřtcajk (2012) (pořad)

Zdeněk Izer byl vždycky mistr v útoku na bránice diváků. Že jeho humor není nikterak inteligentí, vůbec nevadí. Naopak je sprostý, leckdy fekální, ale úderný. Izer prostě nemá konkurenci - podobný druh humoru na české scéně příliš není. Jeho scénky už od dob pořadu Na palmě, přes nejrůznější "bazary" se zkrátka staly legendárními a moc rád se na ně koukám znova - nikdy neomrzí. Jsem rád za tento nový pořad, kde mi snad vadí jen extrémně trapná Šárka Vaňková, která šíleně přehrává a působí na mě jako 12letá zkouřená puberťačka. Pořadu její účast spíše škodí. Ne všechny Izerovy gagy vždy vyjdou úplně na jedničku, ale většinou jsou naprosto skvělé. 75%

Školní výlet (2012)

Bohužel výrazně horší než Pamětnice, neskutečná nuda, plytký děj. Ta jedna hvězda je jen z úcty ke stárnoucím hereckým legendám, které se ve filmu objevily. 20%

Bastardi 3 (2012)

Sestupná tendence série se bohužel potvrdila, v tomto ohledu zůstává nejlepší první díl, u kterého mohlo podle mě zůstat. Méně je někdy více a v případě Bastardů to platí dvojnásob. Trojka už mi přišla jako nastavovaná kaše protkaná depresí a němými scénami. Spousta herců pronese za film jen několik slov, někteří dokonce nemluví vůbec. Jedno ale Tomáši Magnuskovi upřít nelze - je to dost možná rekordman, co se týče upsání počtu českých hvězd do jeho projektů (Pamětnice, Školní výlet, Bastardi,...). Tolik českých legend se sejde jen v málokterém filmu a jemu se to podařilo hned několikrát. I když mají třetí Bastardi sem tam i pár světlejších chvilek, film bohužel po většinu stopáže nudí a snaží se šokovat. První film fungoval celkem dobře a člověk se občas i zasmál. Je pravda, že Tomáši Magnuskovi nelze upřít odvahu. Do projektu na takto společensky bolavé téma by se jen tak někdo nepustil a on na tom postavil dokonce celou trilogii. Jeho projekty jsou v určitém ohledu zajímavé a jedinečné, ale bohužel nejsou zdaleka pro každého. A třetí Bastardi příliš nefungují ani jako samostatný snímek, ani jako vyvrcholení série - jak už jsem psal výše, mohlo zůstat jen u prvního dílu. 35%

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Skřížit vetřelce s predátorem byl dobrý nápad. Scénáristé se však možná mohli maličko mírnit, tady už se zabíjí i děti a těhotné ženy. Kvantita krvavých scén filmu rozhodně příliš neprospěla, stejně jako nepřehledné tmavé scény. Spojenectví člověka s predátorem se tentokrát nekoná, tady se zabíjí vše, co se hýbe. To predátoří zahlazování důkazů jsem příliš nepochopil, když se vetřelci beztak proháněli lidnatým městem. Po slibném začátku mírný pokles kvality oproti předchozímu dílu a zbývá tak jen šedý průměr. 50% PS: Ve filmu je několik odkazů na původní vetřelčí a predátoří filmy (Dallas - jméno hlavního hrdiny, hudba z prvního Predátora atd.)

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Setkání obou legendárních monster v jednom filmu dopadlo nad očekávání dobře. Lance Henriksen jakožto tvůrce androida Bishopa je jednak symbolickým odkazem na druhý vetřelčí film a jednak také skvělým propojením s původní sérií. Pár nedostatků by se našlo, ale celkově ve mě film zanechal spíše pozitivní dojem. 60%