• Krátkometrážní

Terminátor: Temný osud (2019)

Terminátor - Temný osud: Tak to se mi líbilo moc! Mě se teda líbily všechny díly Terminátora (možná kromě Salvation), ale tenhle byl rozhodně lepší než trojka a Genysis (proti kterým ale taky nic nemám). Atmosféra ve stylu prvních dvou dílů fungovala, vlastně to šlo přes stejný mustr a zároveň se to snažilo o renovaci, což je fresh. Taky rozvoj mytologie v tom smyslu, že vedou nekonečnou válku, kdy se ti "motherfuckers nepoučí" a i přes zabránění zkázy přijde lidstvo s novou UI, která to dosere, tomu se asi nevyhneme, ale můžeme neustále vést dokola ten samý boj. Čili budoucnost změníme, ale přijde další hrozná, která jí nahradí. To mi jako dává smysl. Takový prvek jak v Nezvratném osudu. Dále se nám Linda Hamilton příjemně vrátila, to cením, takle by měli důchodci trávit čas, ne nakupováním v Kauflandu. Arnie je král, nejvíce mu sluší, když je jeho poloha jak akční, tak zároveň vtipná a tady to fungovalo. Feministickej tým bojovnic OK, mexičanka mi nepřišla nic extra, ale jinak v pohodě. Všichni Terminátoři působili nově a zajímavě, takže dobrý. Akorát scéna s letadlem a přehradou byla dost přestřelená a to bych úplně vyškrt.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Aspirant na nejlepší film loňského roku. Jedna z nejlepších Tarantinovek od.. nevím, možná od Pulp Fiction. Vážně. Tohle je dospělá, ryzí, chytrá filmařina. Takle se mají dělat filmy. S láskou, nadšením, umem. A to není jen tím, že je pro mě Quentin odjakživa číslo 1 ve filmové branži, i moje žena, která od něj neviděla zdaleka všechno, se tady na konci rozplývala a bylo jí smutno. On si to celý vystavěl tak precizně, že nechápu jak to na někoho nemůže fungovat! Dlouho jsem neviděl takle propracované charaktery a že by se jim věnovalo s takovou péčí. Režie - prvotřídní, scénář - skvělej, humorná a dramatická stránka parádní! Jediná slabina by mohla být v množství odkazů, ale to jen pro neznalé, pro ostatní je v tom určitě naopak síla. Od prvního Wilhelmova křiku jsem věděl, že je to prošpikovaný easter eggama, ale pořád jsem byl v kontextu a i když jsem většinu věcí nepochytil, vždy jsem se bavil prvotřídně, pointa fórů mi neunikala, nevím. Se znalostí doby by to bylo lepší, ale i tak jsem nebyl ztracen, takže v tomhle kritika postrádá efekt. Krásný film.

Prince: Sign "O" the times (1987) (koncert)

Geniální počin, vrchol Princovy filmové tvorby! Vyzrálejší než Purple rain, i hudebně je Sign o Times možná Princova nejlepší deska!

Joker (2019)

já nevím no.. je to overhyped samozřejmě. Jako herectví naprosto třída A, režie ok, líbil se mi scénář, kdy mi přišlo, že to vše dává smysl a pěkně navazuje na sebe, nicméně to má pár much. Opět tu mám ten základní problém jako u Dark Knight trilogie. Je to moc zakotvený v realitě. Je to v podstatě film o magorovi, který se oblíká jako Joker, ne o původním originálním superpadouchovi s geniální i šílenou myslí. Stejně jako je Datk Knight thriller s lidma v kostýmech. Taky od první scény je příliš zřejmé kam to povede a co se stane, vše jakoby bylo vykonstruované pro zrod Jokera, když ho zkopali po druhý, už jsem si říkal, že to je příliš. Jakože jo, hrozný věci se lidem dějou pořád, ale tady to nebylo nahodilé, ale ty věci působily, že se dějou aby se děly. Taky se nedá s Jokerem moc sympatizovat, maximálně ho litovat, což je opět zásadní rozdíl oproti komiksu. Chyběl mi tu Batman, ačkoli tu vlastně byl, tak jejich vzájemná chemie je téměř stěžejní prvek celé mytologie. Zkrátka nevím. Jako film 5*, jako film o Jokerovi 3*. Takže jsme na třech a půl a s propsem pro Joaquina dávám 4.

Uvězněni v čase (2007)

Chodící časový paradox. Na stejné vlně jako starší Primer, ale mnohem lépe uchopitelné a zábavnější. I přes amatérský look celkem kvalitní zápletka, provedení a scénář. Nečekal jsem, že to bude skutečně tak dobré, ale je. Sice je v půlce jasné, kam to vše směřuje, ale došlo to tam krásně jak po másle. Rozhodně mě v těchto filmech fascinuje motiv toho, že moc kormpuje, respektive, že i když nemáte špatné úmysly, s něčím jako je stroj času můžete udělat něco opravdu zlého ani nevíte jak. Jako zbraň v rukou opice.

Inland Empire (2006)

Volné pokračování The rabbits :-))) Ne, tohle je úlet. Tříhodinový filmový zážitek, ze kterého si odnesete všechno možný a nebude to jednoznačný. Já se bavil, smál, nudil, vyděsil, vzrušil... Zkrátka prošel celou škálou emocí a to je víc, než jsem od této Lynchovy digitální prvotiny očekával. Je to matoucí, příšerně dlouhé, ale zároveňa atmosférické a pojící prvky a motivy spolu kupodivu fungují dobře. Nemůžu jít do plnejch, nebyl jsem z toho úplně odvařenej. Je to myšlenkově podobný nové řadě Twin Peaks a ne tak nestravitelné jako Mazací Hlava. Prostě někde mezi. Vlastně je to jakoby David vzal všechny své minulé filmy a smíchal je v mixéru. Ten koktejl je ale esencí jeho Lynchlandu. Jako připravený divák a můžeme říci, fanoušek, nebo pozorovatel jeho věcí jsem se necítil až tak ztracený, spíš víceméně zorientovaný v jeho světě. Jako když jsem užíval několik let halucinogeny a poté se přepleskl houbičkama natolik, že už jsem se cítil jako doma.

Vynález (2004)

Těžký, neuchopitelný a složitý film, nicméně stejnou měrou sympatický a férový. Zkouknul jsem to jednou, mám v plánu projít všechny vysvětlující videa a články a třeba si to někdy pustím znovu. Nicméně mám pocit, že vím rámcově o co tam šlo, jak se to vše ale stalo, to netuším. Když pominu originalitu a praktickou část cestování časem, atmosféra a řemeslné zpracování filmu bylo cool, snímek se nedá splést s ničím jiným a režijně stravitelný je.

Městečko South Park - Zloději hoven (2019) (epizoda)

4,5* .. Tahle řada je výborná, po asi třech nebo čtyřech, který mě vyloženě mrzely. Máme tu záchodový humor, satiru, kapánek osvěty o mikrobiomech a fekální transplantaci, ale chybí mi tu to režisérství, který měly starší díly, nevím jak to popsat.. Už to asi nebude, i tak ale bomba!

Ve vysoké trávě (2019)

Mysteriózní horor Ve vysoké trávě podle předlohy Stephena Kinga a Joe Hilla od režiséra Kostky v produkci Netflixu se sice mé ženě nelíbil, ale za mě naprostá paráda :) Mám rád mysteriózní mindfuckové horůrky a tady to bylo sympaticky natočeno a podáno. Zápletka skvělá, lidi se ztrácejí ve vysoké trávě a nemohou najít cestu ven a do toho hrátky s časem. V půlce to trochu ztratilo dech, ale ve finále mě to přišlo naprosto super.