• Krátkometrážní

Pavel Dorotka: Vzestup filmaře (2022)

Není tajemstvím, že stěžejním motorem Pavlovy tvorby je zdejší profil na ČSFD. Díky němu je jeho tvorba patřičně oficiální a má tak (v jeho očích) punc opravdovosti a jakési imaginární pseudokonkurenceschopnosti. Některé (ne všechny, ale některé určitě) Pavlovy výdobytky byly vytvořeny jen a pouze za účelem dalšího zářezu na ČSFD, tím jsem si jistý a vlastně to Pavel ani netajil v Superstar či v jaké to byl soutěži naposledy. No a máme tu nový rok 2022 a Pavlovo nutkání ho vede k vydání nového díla, aby se zařadilo do jeho videografie s tímto novým a čerstvým datem. Musel se tedy vytvořit další dokument. Je to recyklace již stokrát viděného archivního materiálu, což je škoda, že Pavel již dlouho stagnuje a doufá, že z toho, co již bylo vytěží ještě nějakou další slávu v budoucnosti.. Nicméně o co jde je tradičně výtečný Šebiho monolog, tentokrát opravdu tlačící na pilu toho, že je Pavel génius a abychom si to už sakra uvědomili. No, pobavilo to, dlouhé to bylo akorát, nedostavil se pocit nesnesitelnosti, takže dávám slabší 2 hvězdy, hlavně tedy za Šebiho. Mistrův rukopis je v monologu samozřejmě znát, ale jako další dokument v řadě nepřináší nic nového a všichni víme, že Pavlovu kariéru zachrání jenom další nový materiál, ještě několik takových recyklací a dojde k opravdu smutnému vyhasnutí naší filmařské hvězdy.

Paranormal Activity: Next of Kin (2021)

Jako fanoušek found footage horrorů jsem vyloženě Paranormal Activity nesnášel. Přesto jsem je samozřejmě viděl všechny a tak jsem nemohl minout i nejnovější díl. Shodou okolností jsem viděl i všechny Eubankovy filmy a tak jsem byl zvědav. No samozřejmě nejnovější Paranormal Activity vůbec nesouvisí se svými předchůdci a to ani formou. Připomíná spíše jiné, kvalitnější found footage (nemám pamatováka na názvy, ale patří k těm lepším FF dílkům). FF z prostředí sekty jsme už taky měli možnost vidět, ale v poslední době se toho tolik netočí a tak byl tenhle filmek příjemný osvěžení. Nebylo to extrémně nervydrásající, spíš popcornově zábavné, ale ne mělké. Za mě super. PA ode mě získávala hodnocení mezi odpadem a 3* a ze všech těch filmů si vybavuju sotva úlomky, ale tohle byl plnohodnotný kvalitní horrůrek. Spokojenost.

Paroží (2021)

Ty jo, co na tohle říct. Nečekal jsem to. Není to žádný průlom, ale taky to není žádný průměr. Látka je to těžká, psycho nálada je cejtit, ale ne natolik, aby z toho člověk byl příliš konsternován. Děj je správně pomalý a přitakává atmosféře zoufalýho zapadákova, ale zároveň to ke konci už člověka trochu nudí. Je to rozporuplný film. Baví mě na něm podtext o týrání dětí, o stavu amerického venkova apod. a zároveň mě baví mi používání klasické mytologie známého monstra tak, že až do odhalení pořád netušíme s jakým zlem máme co dočinění. Takže jsem někde na půli cesty, je to kvalitní horror, zasluhující pozornost, ale člověk na něj asi musí mít zrovna náladu.

South Park: Post COVID: The Return of COVID (2021) (TV film)

Momentum předchozího dílu trochu upadlo a u obou posledních fimů převažuje spíše nostalgie nad vtipností, ale vůbec to nevadí. Nemůžu než nedat 5 hvězd, protože SP je v téhle době zralé na hromady satiry, ten poslední ostrůvek jistoty nekonvenční a nekorektní zábavy a za to mu patří bezmezný dík.

Kdo přežije - Série 41 (2021) (série)

Sračka. SPOILERY Všechno špatně. Posledních pár dílů jsem se bavil tím, že tu byla jakas takás strategie a existovali tu dva silní hráči, kterým bych přál vítězství (Ricardovi jako padouchovi, Xanderovi coby hrdinovi) a vyhrála to Erica, která by si v žádné normální řadě neškrtla. Xander nedostal ani hlas, no to je úplně špatně, i při finálních řečech jsem si myslel, že porota jako ví, že je to super hráč a zaslouží výhru, ale co to jako bylo? Zpolitizované hlasování, nic víc. Celá sezóna je mix mizérie. Agresivní fake woke manifestace, Jeffovy exibice, nesmyslný edit, špatné strategické i fyzické výkony, slabí hráči, vyzdvihování slabých hráčů, žádné pořádné odměny, hromada příšerných twistů a výhod, srdceryvné medailonky. Ze Survivoru zbyla ohlodaná kůstka a na té to celé visí, obávám se, že to dlouho takto nevydrží a další řada neslibuje změnu, spíš podtrhnutí tohohle příšerného směru, kterým se Surv vydal. Opravdu jsem po finále měl nepěknou pachuť na patře a bolí mě to dilema, zda si pustit příští řadu a trpět opět tohle martýrium, či nechat Survivora ve vzpomínkách. Ach jo. Sledoval jsem tu show od premiéry na Nově a to už bude nějakých těch dvacet let a fakt je to nepěkný posun. Vždy jsem se divil Zeckovi, že měl pindy na Surva už někdy okolo 20. řady, ale on měl pravdu a ten úpadek začal už tehdy a teď jsme tak na dně, že to nejde dál.

Total Recall (1990)

Total Recall je kultovní klasika. A po několikaterém shlédnutí musím konstatovat, že zaslouženě. Ten film funguje i dnes. Viděl jsem ho poprvé asi v pěti letech a jeho obskurní bizarnost na mě zanechala nesmazatelné stopy. Poté jsem ho viděl znovu v psychiatrické léčebně a to se mi líbilo jako akční devadesátková jízda. Nyní jsem ho viděl se svou paní znovu a vychutnal si to. Dvě hodinky uplynou jak nic. Dneska už se takové filmy netočí a dneska by takový film natočit ani nešlo. Když pominu úchylnou stylizaci a přehršel ujetých nápadů a dekadentní sci-fi kulisy, tak se jedná o svižnou perfektní režii. Příběh je velice chytrej a má spád. Nechápu lidi, který nevěděli o co jde, je to v celku jednoduché, i když rozhodně ne jednozančné. Finální interpretace je jen a jen na vás, ale způsob jakým jsou varianty podávány je elegantní a skvělý! Arnold tady funguje jako jediný záchytný bod a být na jeho místě kdokoliv jiný, ten film by byl možná už za hranou. Arnie tu působí jako prvek reality a normálnosti, který všude jinde chybí a jinak by děsil. Sharon Stone a Ironside samozřejmě výjimečně dobří. Není co vytknout, pecka!

V/H/S/94 (2021)

V/H/S jedničku a dvojku mám rád. Dal jsem jim ve výsledku 3 hvězdy, ale to byl asi nějaký balanc průměru kvality jednotlivých povídek, ale faktem je, že se v té sérii vyrojily moc povedené segmenty a oba dva ty díly jsem ukazoval ženě, takže jsem je viděl dvakrát a i to o něčem svědčí. Viral byl sranec, ale to fanda found footage jako já překousne. Found Footage je specifickej žánr a i když si lidi myslí, že ho tvůrci využívají jenom na efekt (za málo peněz hodně muziky) faktem je, že je to spíš baví jako samostatný subžánr hororu se všemi specifiky. No, ale to jsem odbočil. Čtvrý díl je fajn v kontextu toho, že je právě found footage značně vyprahlý a vyčerpaný. Před lety bych tomu dal míň, ale v době, kdy vyjde dobrej found footage horror za pár let je to fajne. Žádná jobovka, ale některé momenty potěší. Ratman byla vcelku prdel. Krátce jsem pracoval v pohřebním ústavu právě jako ceremoniář a tak mě potěšila i druhá povídka. Třetí ač si říkala o ovace, tak ve výsledku nezaujala tolik. Vadilo mi stupidní chování zásahové jednotky. Ale jinak jako efektivní, chápu, že to tady všichni vychvalují do nebes. Čtvrtá povídka byla totální slabota a proto nemůžu dát 4 hvězdy. Byl jsem při koukání po noční a držel jsem se, abych nevytuh. Hrůza. Kdyby místo této povídky nasadili nějakou epesní, hodnocení by se rapidně zvedlo. No a propojovací povídka byla fajn než přišel její konec s divným, hloupým vyústěním. Takže tak.

South Park: Post COVID (2021) (TV film)

Co k tomu říct? South Park je klasika, miluju to strašně moc let a drží si úroveň (narozdíl od Simpsnů či dalších podobných seriálů) do teď. Ano, pár posledních řad bylo slabších, ale stále je to koukatelné a tenhle poslední film byl fakt super. Vtipný to rozhodně je, akorát momentálně asi spíš pro fandy, většina fóru odkazuje na reálie ze seriálu. Budoucnost byla nejen trefná, ale i příjemně nostalgická. Skvělej filmek.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Venom 2 je za mě o dost lepší než jednička. Možná je to tím, že mě jednička fakt iritovala a u té dvojky jsem už nečekal nic dobrého, tak mě to ve finále tolik nesralo. Obecně byla ale režie o chlup lepší. Scénář a celkové vzezření filmu je taková taškařice pro děti, do který vlastně propašovávají Rkové násilí. Je super, že je film krátký, delší už bych to nesnesl. Jinak taková pitominka no. Jako děcko jsem dost baštil Venoma a Carnage byl můj oblíbenec. Tady jsou na mě oba až moc nesprávný, ačkoliv samozřejmě těch komiksů s nimi je tuna a dají se interpretovat všelijak. Já mám radši Venoma divného a schizoidního, ale vcelku vážného a Carnageho více tekutého a méně nechutně slizkého (připomínalo mi to ten film Blob, nebo Slimáci, nebo co to bylo). A citelně tu schází Spider-Man.

WandaVision (2021) (seriál)

WandaVision bylo příjemné překvapení. Osobně jsem strašně rád, že se Marvel pustil nejenom do něčeho filmově zajímavějšího, ale i do látky jako je warpování realit, což já osobně moc můžu a zatím se tím zabýval pouze Thanos. Na MCU je krásné samozřejmě to, co my komiksáci známe dlouho a to je propojený funkční vesmír, do kterého se dá vlézt ze všech stran. Originy, které se následně proplétávají do týmovek známe, ale nyní se nám ukazuje další krásný komiksový moment a ten je takový, že když se to v týmovkách mlátí, není čas na jednotlivé charaktery a proto následují minisérie, či samostatné série sledující osudy jednotlivých postav pod drobnohledem a to je právě případ WandaVision ve filmové analogii. Nashromáždilo se nám dost látky k probádání + jim chyběl origin, tak jsme dostali krásně vyšperkovaný seriál. Není to úplně dokonalé a některé epizody byly slabší, nicméně koncept sitcomů, alternativní reality byl uchopen dobře. Bavila mě "komiksová psychedelie" přítomná u většiny komiksů zabývajících se různými paradoxy alternativníh realit. Zde to dodávalo na mystičnosti a nutilo k přemýšlení, což je fajn. Takže já jsem spokojený, přišlo mi, že je seriál krásně vybalancovaný jak pro fajnšmekry, tak i řadové MCU fanoušky, zároveň jak pro dospělé, tak i děcka. Tomu fandím. Vztah Wandy a Visiona byl dotáhnut krásně a finále mě rozplakalo, což je známka kvalitně emočně uchopeného komiksu pro mě.