Podivná věda (1985)

Dva puberťáci si vyrobí po vzoru Frankensteina sex bombu (Kelly LeBrock s rozkošným anglickým přízvukem). Nezvykle švihlej John Hughes, ke konci to nabírá dobře absurdní obrátky. Robert Downey tam je opravdu cukrkandlovej

Piknik na Hanging Rock (1975)

Navnadilo mě, že to je oblíbenej film filozofa Mark Fishera, kterej rozebíral ve své knize "Weird And Eerie". Natočeno podle skutečné události, kdy se před 100 lety v Austrálií při výletu na nedaleké skály ztratilo několik školaček z místní dívčí školy. První půlka je trochu lepší, protože je celá ve snovém oparu nejednoznačnosti a mysterióznosti. Je to pomalý, romantický, kostýmní, starosvětský, přidušeně erotický a zvláštně znepokojivý.

Sweetie (1989)

Jeden z prvních filmů australanky Jane Campion (která režírovala skvělou komedii "Holy Smoke" s mladou Kate Winslet a Harvey Keitelem) připomíná podivínstvím i poetikou tvorbu Hal Hartleyho. Hlavní hrdinka díky radě kartářky najde svou lásku, ale tu jim naruší vpád její "tak trochu jiné" sestry utržené z řetězu.

Smrt ve tmě 2 (2021)

Dává to skoro stejně jako jednička, hodně to osvěžila ta změna prostředí, kdy se to kromě Adams Family baráku odehrává i v krásným rozpadajícím se Million Dollar Hotelu. Solidně brutální, dějová zápletka je tak ujetá a nelogická, až je dobrá. Akorát ze slepého dědy už dělají pomalu dalšího nesmrtelného Jasona.

Tajnosti a lži (1996)

Znal jsem bezdomovce, co měl na ruce vytetovaný "můj život je omyl". Secret And Lies je 2,5 hodinová bittersweet symphony na tohle téma. Mike Leigh rozumí lidské podstatě..."If they say, "Why? Why? Tell 'em that is human nature"

Make Up (2019)

Debutovej film Claire Oakley je celkem chameleon, první polovina působí jako lehce horrorově psychologickej slowburner, druhá nabere překvapivě jinej směr. Do přízračnýho pobřežního trailer parku někde v Anglii přijede 18letá holka za svým přítelem, aby spolu strávili prázdniny. Začne mít ale podezření, které v ní probouzí opakované nálezy zrzavých vlasů a později i letmé zahlédnutí jejich majitelky. Přičemž není jistý, nakolik se jedná o její žárlivé představy či halucinace. "Safe" s Julianne Moore je sice žánrově trochu jinde, ale ta první půlka mi ho tím neurčitým přidušeným napětím připomněla. Jinak typickej artovej film s krásnou kamerou a scénografií.

Svatý z Fort Washingtonu (1993)

O přátelství dvou bezdomovců - schizofrenika Matt Dillona a vietnamskýho veterána Danny Glovera. Celkem obyčejně natočený, do nadprůměru to táhnou herecký výkony a kouzlo pregentrifikovanýho špinavýho New Yorku. Že je to doják by šlo cítit i bez té přeslazené sentimentální janhammerovské hudby.

Žádné prudké pohyby (2021)

Lehce nadprůměrná kriminálka od Soderbergha, ve srovnání s jeho tvorbou posledních pár let je to dobrý....

Rozhovor (1974)

Solidní paranoidní atmosféra + spousta kotoučáků, ale jinak takový zvláštně utahaný....

Na břehu řeky (1986)

Středoškolák zabije holku a zbytek třídy se na ní jezdí dívat, jak leží na břehu a...a nedělají nic. Jestli chtěl režisér natočit film s morálním poselstvím o prázdnotě a nihilismu 80s teenagerů poslouchajících heavy metal, tak se mu to moc nepovedlo. Ale jestli chtěl natočit soft verzi Modrýho sametu/Twin Peaks (později režíroval dva díly seriálu :-)), kde motivace ani děj nedává žádnej moc velkej smysl, tak se trefil. Když si zvyknete na to, že se většina postav chová buď nepochopitelně, nebo přehnaně (Crispin Glover je dobrá maniakální drama queen a solidně přehrává, Keanu Reeves jede svýho typickýho zasněnýho krasavce, Dennis Hopper je dealer s dřevěnou nohou, kterej žije s nafukovací pannou), tak dostanete uspokojivě divnej film