Letní škola (1987)

komediální verze "Breakfast Clubu", která je stejně dobrá jako "Zlaté časy na Ridgemont High", což je silné tvrzení :-))

Vynálezkyně: Z kapky krve (2019)

https://www.csfd.cz/film/688511-vynalezkyne-z-kapky-krve/prehled/   Elizabeth Holmesová chtěla dokázat něco podobně převratného jako Edison (prototyp její mašiny nesl jeho jméno), už v 19ti měla jasno, co bude její životní cíl. Vymyslet převratnou novinku v odběru a analýze krve, kdy stačí jen pár kapek z prstu, které dáte v mikrozkumavce do mašiny velikosti kopírky (za jak moc velkou revoluci to považovali v USA svědčí kromě převratnosti samotné věci asi i něco o jejich zdravotnictví, respektive o tom, jak tam asi bude složitý a nákladný si u obvoďáka zařídit odběr a test :-)). Odešla z vysoké školy a založila v Silicon Valley miliardový start-up. Její nadšení a zápal ale během let přestal korespondovat s reálným stavem věci, což doháněla šméčkama (lhala investorům o tom, jakým způsobem analyzují krev dobrovolníků, v jaké fázi je vývoj atd.) a zahrabáváním se za paranoidní hradbu tajností a výhrůžek jejich právníků. Skončilo to krachem, kdy zařvalo 9 miliard dolarů. Ona tomu stále věří. Víceméně se snažila o to samý, co Edison, kterej podobně balamutil investory, když se mu nedařilo udělat prototyp funkční žárovky, akorát že on to stihnul, než mu došli peníze. Mj. to poukazovalo na celej systém Silicon Valley start-upů, kdy se tam točí stovky miliard v něčem, o čem často ti investoři nemají moc informací a celý to stojí a padá na charismatu té bájné myšlenky, případně člověka, který ji šíří a jeho marketingových schopnostech jí prodat (což všichni říkali i o Elizabeth, že její hlavní přednost byla umět prodat vizi a zhypnotizovat investory, ale o technické/vědecké stránce neměla moc ponětí). Její chování tam dobře vysvětloval jeden behaviorální ekonom - existuje test, kdy se skupině lidí řekne, že budou házet kostkou, před hodem si v hlavě určí, aniž by to řekli výzkumníkům, jestli chtějí dostat peníze za to, co padlo nahoře nebo dole (např. jestli stovku za jedničku dole, nebo šest stovek za šestku nahoře). Samozřejmě se zjistilo, že lidi mají nápadně velké štěstí, že měli tendenci lhát a až po hodu sami v sobě změnit to rozhodnutí tak, aby vydělali. Tak jim tam dali detektory lži a ptali se jich, jestli opravdu přiznávají správný hody. To začal být problém. Pak ale změnili zadání - uvedli ten pokus tím, že těma hodama vydělávají na charitu. V ten moment ty detektory lži přestali plnit funkci, protože oni jak získali pocit, že lžou pro správnou věc, tak zmizela tenze, kterou by bylo možno zachytit.

Jeden chybný krok (1992)

První půlka byla super, Billy Bob Thornton rulez. Jak to začalo dojit a zbytečně propojovat všechno ze vším, tak to trochu ztratilo....

Dívka z údolí (1983)

Každej má svou verzi Romea a Julie, sklepáci měli v pražské 5 soudružku a trampa Hanáka, amíci mají pankáče Ryana (mladej Nicolas Cage) a Julii, bárbínu z lepší čtvrti.

Rozhněvaný muž (2021)

Guy Ritchie si očividně po Alladinovi potřeboval spravit náladu :-)

Přízračný svět (2001)

Weird indie o ženským Beavis and Butt-Headovi (jedna z nich je teenage Scarlett Johansson, druhá tam shání podivínskýmu sběrateli desek Steve Buscemimu ženskou), humorem, kostýmama i výpravou to dost připomíná Napoleon Dynamite. V druhé půlce, kdy to zvážnělo, tak to trochu ztratilo dech

Decoder (1984)

Umělecká žabí Berlin industrial muzak 80s cassette terrorism hamburgerwar anarchonarkomanie. Hraje tam FM Einheit, William Burroughs a Genesis P. Orridge. Soundtrack Einsturzende Neubauten + Soft Cell.

Banditi (2001)

Bruce Willis předvádí svůj velice standardní výkon, takže celej film si pro sebe krade Billy Bob Thornton se svojí přehlídkou fobií a hypochondrií. Jinak zajímavej polyamory heist road movie s překvapením.

Godzilla vs. Kong (2021)

Nic moc jsem od toho nečekal, o to víc to překvapilo. Pokud nebudete řešit děj (kdo má potřebu nějaké logiky či originality, ať si to radši nepouští), tak co se týče soubojů a efektů, je to opravdu velkolepý a nedá se tomu nic vytknout. Kolega se nedávno díval na tu novou delší verzi Justice League, místama jsem nakouknul a tam jsou ty efekty ve srovnání s tímhle fakt celkem zoufalý, působící uměle jako z nějaké počítačové hry. Je to dost sci-fi fantasy (s transformeřím bonusem), často až s psychedelickým vizuálem (bájná říše ve středu země či fluoro věžáky a laborky). Měl jsem teda naštěstí možnost to vidět velkoformátově, na kompu nevím, jestli a jak to vynikne.

Barb a Star jedou do Vista del Mar (2021)

O dvou důchodkyních a jejich dobrodružstvích na prvním velkém výletě. Je to zhruba na úrovni věcí typu "Blbý a blbější", postavy jsou sympatický, navíc to není jen bláznivý/ujetý, ale i vtipný. Má to dobrou kýčovitou tutti frutti bibione estetiku.