Pig (2021)

Vágusáckej tlustej Nicolas Cage (jedna z jeho lepších rolí, tyhle mu jdou nejlíp) žije v lesích se svou prasnicí, která mu pomáhá hledat truffle, až mu jí jednoho dne mu ukradnou a on je nucen vydat se po 15ti letech do města, aby jí našel. Film není zdaleka tak bizarní, jak by se mohlo zdát z tohoto popisu, ale scénář je každopádně originální (např. prezentováním světa luxusního kulinářství ve stylu gangsterských filmů, ilegálním zápasem kuchaři VS bezdomovci apod.), klame tělem a překvapí postupnou změnou žánru.

Těžká puberta (2019)

Nadprůměrnej a vtipnej coming of age film o vystřízlivění z toho, jak moc cool je váš starší kámoš

Zelený rytíř (2021)

A24 se pustili do sword and sorcery fantasy, takže je jasný, že to bude hodně jinak. Nehrdinský příběh o ztraceném nerytíři, nevyzpytatelná žánrová hříčka pomalého tempa, neurčitý vyznění, neskutečnej vizuál/atmosféra, samý ne. Určitě jeden z letošních nejlepších. Lidi, kteří po shlédnutí traileru čekali nějakou akci a řežbu museli být dost zklamaní :-)....btw. tady je moje interpretace, takže SPOILER - Král a královna s těmi horizontálními korunami vypadají jako křesťanské ikony. Symbolizují starou víru/řád/pravidla/zákony. Oba vypadají staře a nemocně, tzn. že jejich doba končí, ztrácí moc nad během událostí. Gawainova matka je v prvním záběru při vyvolávání zeleného rytíře obklopena zelenou. Zároveň je snědá, tyhle dvě barvy - hnědá i zelená, napovídají, že je to matka země. Ta vnímá, že její dítě/syn (lidstvo) není schopné se postarat o království (planetu), tak vyvolá zeleného rytíře (destruktivní síla přírody) aby se tohoto vzpupného dítěte zbavila a znovunastolila rovnováhu.

Annette (2021)

Muzikál je můj nejméně oblíbený žánr a ani Leos Carax na tom nic nezměnil. Na celkovém zážitku se určitě pozitivně podepsala i možnost být po roce v kině (btw. velkej sál Světozoru skoro vyprodanej). Trochu jsem doufal, že se víc odváže a bude to víc divný, když si odmyslím úchvatnej vizuál, tak je to vlastně dost starosvětskej a nudnej/sešněrovanej film. Navíc Sparks taky nepředvedli nějaký gejzíry nápadů, nevím jestli to byl nějakej skrytej záměr diváka uspat/zhypnotizovat tím, že většina zpívaných výstupů jede v několika stále stejných basic nápěvech/melodiích. Hlavně ale to je snad nejortodoxnější muzikál, co jsem viděl, protože se tam zpívá POŘÁD! :-)...za celej film zazní jen pár nezpívaných vět. Díky čemuž se ten děj dost táhne, ta druhá půlka o dost víc, kdy to navíc chytne až takovej operní tragickej nádech. Ale Adam Driver si asi jde pro Oscara a na festivalech nad tím budou všichni vzdychat, jak velký umění to je a jak krásná pocta žánru. Za vidění to každopádně stojí, jestli máte rádi muzikály, tak si připočtěte k hodnocení 30 - 50 procent navíc.

Válka zítřka (2021)

Starship Troopers reloaded, ortodoxní militantní sci-fi zabijačka s krásnýma emzákama a ještě lepší akcí, Amazon se předvedl. Jak už rafinovaný název napovídá, jde tu o verbování vojáků i civilistů a posílání skrze portál do budoucnosti, aby bojovali za záchranu země. Musíte teda přežít nějaký nutný obligátní bullshity o vztahu otce a dcery atp, blabla. Originalita nula, efekt plnej počet

V zemi (2021)

Ben Wheatley je typickej love/hate režisér, když se rozhodl natočit lesní folk horror, tak bylo jasný, že když už nic, tak to bude minimálně hodně divný. Infekce, halucinace, houbová mlha, dva druhy snahy o komunikaci s "jiným/posvátným/zapovězeným" - skrze uctívání a oběti nebo skrze vědu (stroboskopy, drone zvuky), kamera alá Malick, čtení z Malleus Maleficarum, nejistota, nedůvěra. Hudba Clint Mansell, závěrečné titulky od Julian House, které dokoukáte až do konce, přičemž posledních 10 minut filmu vypadalo jako všechny jeho oživlý obaly na desky naráz. Svým způsobem to řeší stejný téma jako podobně geniální "Gaia"...."people get a bit funny in the woods sometimes"

Mé srdce bije na tvůj povel (2020)

Řemeslně je to natočený moc hezky, ale subjektivně to na mě už bylo vlastně moc zlý a divný, asi měknu :-). Je to plíživé/těžkopádné a kouzlící různé zvrácené emoce, postavy jsou vyšinutý a nepříjemný, esteticky to lahodí oku, pocitově to odpuzuje. Celková civilnost a komornost tomu paradoxně dává ještě větší grády. Funkci horroru to ale splnilo dobře a určitě si ho budu pamatovat :-). I když jsem si během sledování místama říkal, jestli mám tohle ještě zapotřebí, hlavně při těch naturalistických slasher scénách. Každopádně velice originální příspěvek na téma vampýrismu. Prostě takové hodně neobvyklé rodinné drama o třech sourozencích :-)

Gaia (2021)

O pojídání hub nějaký béčkový lesní vyvražďovačky už byly, ale opravdovej ortodoxní fungi horror si teď vybavuju akorát jeden - kultovní 60s japonskej Matango/Attack Of The Mushroom People. Co tu ze začátku vypadá "jen" jako originální monster horror se postupně začne přenášet do více abstraktní psycho(pato)logické roviny. Výzkumnice se svým parťákem mají malé nesnáze ve velkém pralese, během toho narazí na syna a otce survivalistu. Žena tam začne hrát trochu biblickou roli Evy svůdkyně, která chce syna vyvést z ráje. Fajn efekty (nelze nevzpomenout na Annihilation), má to artovej nádech (lehká asociace třeba Hagazussa v některých momentech), pracuje to spíš s úsporností a atmosférou, než že by to tlačilo na pilu explicitností a lekačkama (což bude polovina lidí považovat za přednost a druhá za nedostatek). Velkej plus za hudbu. A jako bonus ten osudovej závěr, kterej ukáže, že role všech zůčastněných byly trochu jiný, než se zdálo......"She was here long before the apes started dreaming of gods."

Nevyřízený účet (2013)

Solidní Stathamovka v atraktivním jížánským prostředí plným agresivních vidláků a varen perníku. James Franco s Winonou Ryder v záporných rolích překvapili, stejně jako to, že to napsal Sylvester Stallone :-)

Cenzorka (2021)

Ženská v 80s Anglii pracuje jako cenzorka horrorů (pokud ty reálie znáte z příslušných dokumentů, tak vás to asi bude bavit ještě o trochu víc), zároveň se stále nemůže vyrovnat s letitým traumatem ze ztráty své sestry. Až jednoho dne uvidí příběh jejího zmízení v jednom z filmů. Tím prostředím i stíráním rozdílu mezi filmem a filmem ve filmu to trochu připomíná Berberian Sound Studio (plus tam hraje hlavní hrdinka z In Fabric). Do toho argentovsky nasvícený les z Evil Dead a obstojně stupňující se level psychózy a neurčitosti s VHS přeskakujícím obrazem. Název odkazuje jak k její práci, tak k cenzuře vlastního vnímání a vzpomínek.