• Pohádka

Accepting the Image (2010)

Většina lidí (až na nezařaditelné a asociální jedince:) si řízeně a nebo nevědomě buduje nějakou image, chce se někam zařadit, patřit do nějaké sociální skupiny a mít nějaký status. Celkem se mi líbila sociální sonda a průřez americkou společností, kterou v tomto snímku reprezentují tři newyorské ženy a ukazuje, že jejich sny, cíle i životní styly jsou ve skutečnosti jiné, než jak je podávají americká média. Snímek vnímavě pozoruje městské prostředí a všímá si typických rysů spojovaných s nejvyššími společenskými vrstvami. Zároveň je kritickou reflexí doby, která mi přijde, že preferuje čím dál víc povrchní a krátkodobé cíle a požitky, po nás potopa, hlavně si teď co nejvíc užít, zbohatnout a na svoje okolí se úplně vykašlat.

Zemřít ukamenováním (2009)

Dokument jen pro otrlé povahy. Jsou záběry průběhu ukamenování páru v Iránu, ženu zakopali až po krk, muže jen do pasu a pak se vyprovokoval dav ke kamenování, dokud nebyli mrtví. Nejhorší na té celé bezútěšné situaci pro ženy v Iránu mi přijde fakt, že k prostituci je nutí i vlastní manželé, u jedné z obětí bylo ukamenování zmírněno na 99 ran bičem. Pokud žena již není panna, tak nemá právo na jakoukoli obranu cti. Kolik z nás by v takových podmínkách dokázalo žít?! Trošku pomohla rezoluce OSN v roce 2002 a vyhlášení moratoria na kamenování, ale přímé snahy na místě např. organizace Raahi, která poskytovala těmto bezbranným a často negramotným ženám právní pomoc, byla přinucena ukončit svoji činnost a všech 33 aktivistických žen bylo uvězněno a po propuštění odcházejí do exilu.

Poslední útočiště (2010)

Dokument ukazující, co všechno je Čína ochotná obětovat pro zviditelnění a sebeprosazování ve světě. Kupříkladu Mezinárodní olympijský výbor nezasáhl ani po upozorňování na porušování práv (bourání domů bez souhlasu jejich vlastníků), naopak konstatoval, že se nemá míchat politika se sportem. Doporučuji všem, které zajímají lidsko-právní dokumenty.