Kami wa Game ni Uete Iru. - Gods' Games We Play (2024) (epizoda)

Už v prvním díle mi to ukázalo tolik klišovitých stereotypních momentů, že vím že tohle nemá cenu sledovat dále. Autorům za to patří mé díky. Skip 30%

Sasaki to Pii-čan - Season 1 (2024) (série)

Loop 7-kaime no akujaku reidžó wa, moto tekikoku de džijúkimama na hanajome seikacu o mankicu suru (2024) (seriál)

Krásný reprezentant shoujo žánru, který je o něco dospělejší než bývá zvykem. To že naše hrdinka má hromadu zkušeností jí vymaňuje ze škatulky slabé bezmocné princezny, která musí překonávat různá nebezpečenství. Naše hrdinka na to jde s intelektem, znalostmi a empatií a to je mi hodně sympatické. Vlastně tak ale nemusí řešit moc těžké potíže a jediným a zásadním co musí rozlousknou je srdce jejího budoucího manžela. Díky tomu tu máme celkem neotřelou romantiku, které přináší spoustu jiskrných romantickým momentů. Bohužel s ní souvisí hlavní nedostatek který tam vidím a tím je až přílišná stydlivost naší představitelky, jež tak úplně nesedí k jejímu dalšímu vystupování a ani k tomu, že mentálně (díky všem těm předchozím inkarnacím) by jí mělo být už nějakých 50 let. Jenže ona se v "intimních" momentech chová jako by jí bylo 14. Ale to je holt věc která k tomuhle žánru patří a asi by úplně nesedělo, aby v díle určeném pro děvčata kolem 12 let, byla hrdinka se kterou by se nemohly ztotožnit. Graficky je to mírný nadprůměr, ale nečekejte žádné orgie, přeci jenom většina scén jsou statické konverzační momenty a tam toho moc nevykouzlíte. Hudba je dobrá, tak nějak pasující k tomu co sledujeme. Takže příjemná věc, která dobře čerpá z vynikající předlohy a kde určitě doufám v pokračování, ačkoliv to není úplně žánr, který bych vyhledával. 75%

Akujaku reidžó level 99: Wataši wa ura boss desu ga maó de wa arimasen (2024) (seriál)

Ve skrze průměrná věc, kdy veškeré zápletky jsou postaveny na tom, že naše OP hrdinka je totálně stoická a absolutně nerozumí lidským emocím. Jinak tu máme spoustu klišé, místy vyloženě ošklivou grafiku, průměrnou hudbu a odfláknutý konec. Učebnicový průměr, který neurazí ani nenadchne. 60%

Kusurija no hitorigoto - Džinši to Maomao (2024) (epizoda)

Kdo by čekal, že člověk bude nejvíc emočně zasažen z příběhu toho protivného Stratéga, kterého půlku série z duše nenáviděl. Skvělá práce.

Kusurija no hitorigoto - Season 1 (2023) (série)

Nebýt jednoho diamantu, tak by to byla jasná jednička sezóny. Seriál, který se objevil bez varování a po přečtení jehož synopse jsem absolutně nečekal, že by mě mohl zajímat. Avšak dostal se mi pod kůži od prvního dílu a dobrodružství lékárnice, vyšetřovatelky, potížistky a svůdnice MaoMao mě nepustili až do konce. Má to skvěle propracované budování jednotlivých zápletek a ačkoliv vlastně sledujeme klasickou detektivní práci a lá Sherlock Holmes, tak díky postavám a prostředí dostáváme originální a nevšední mix, který baví. Když si k tomu připočteme palácové intriky, zakázané romance a skvělou chemii mezi ústřední dvojicí, dává nám to skvělý mix plný silných momentů okořeněný o decentní (až britský) humor. Navíc tu máme skvostnou animaci a skvělý hudební doprovod. Tady není co řešit, tohle 5* jako vyšitých a já už se teď těším na další řadu. V Nefritovém pavilonu jsou na mě hodní, dokonce mě nechají míchat si vlastní drogy. 🌺 95%

Kusurija no hitorigoto (2023) (seriál)

1. řada Nebýt jednoho diamantu, tak by to byla jasná jednička sezóny. Seriál, který se objevil bez varování a po přečtení jehož synopse jsem absolutně nečekal, že by mě mohl zajímat. Avšak dostal se mi pod kůži od prvního dílu a dobrodružství lékárnice, vyšetřovatelky, potížistky a svůdnice MaoMao mě nepustili až do konce. Má to skvěle propracované budování jednotlivých zápletek a ačkoliv vlastně sledujeme klasickou detektivní práci a lá Sherlock Holmes, tak díky postavám a prostředí dostáváme originální a nevšední mix, který baví. Když si k tomu připočteme palácové intriky, zakázané romance a skvělou chemii mezi ústřední dvojicí, dává nám to skvělý mix plný silných momentů okořeněný o decentní (až britský) humor. Navíc tu máme skvostnou animaci a skvělý hudební doprovod. Tady není co řešit, tohle 5* jako vyšitých a já už se teď těším na další řadu. V Nefritovém pavilonu jsou na mě hodní, dokonce mě nechají míchat si vlastní drogy. 🌺 95%

Nozomanu fuši no bókenša (2024) (seriál)

Velmi příjemná věc balancující na hraně lepšího průměru. V jádru klasická RPG fantasy a dobrodruhovi co leveluje v dungeonech a má nějaký problém, který potřebuje vyřešit. Není tam žádný složitý děj, vlastně je to jen několik navazující questů a nebezpečí číhá hlavně v pozadí, kdy neustále hrozí, že bude odhaleno hrdinovo temné tajemství. Scénáristicky tedy nic převratného. Dialogy ale fungují celkem dobře, nemáme tu moc vaty a tak díky tomu postavy působí reálně. Animačně je to spíš lehký podprůměr a hudba je vyloženě průměrná. Takže suma sumárum je to průměrná věc, která ale udrží vaši pozornost až do konce, jen si jí asi po pár týdnech už nevybavíte. 65%

Sasaki to Pii-čan (2024) (seriál)

1. série Škoda promarněného potenciálu. První díl, který cválá ve zběsilém tempu a kombinuje všechny možné ingredience různých žánrů anime, krásně navnadil. Bohužel pak to šlo strmě dolů. Většina obsahu se redukovala na strašně nudné prázdné tlachání a totálně bezemoční zápletky. Zároveň s tím klesla úroveň animace a hudba byla místy vyloženě otravná a naprosto nesedící k dané scéně a tématu. V posledních dílech bylo místo utrpení to vůbec sledovat. Trochu to vypadá jako když chtěl někdo vybudovat multižánrový multiverse ve kterém se budou moci dít všemožné šílenosti, jen na to neměl ani peníze ani tvůrčí schopnosti. Největší zklamání zimní sezóny. 45%

Sósó no Frieren (2023) (seriál)

Říkal jsem si někdy v průběhu minulého roku, že svět anime je v krizi. Ve chvíli, kdy jistoty typu Mušoku tensei zoufale zklamávaly, světové davy se rozplývaly nad naprosto plochým a dějově zmateným Šingeki no kjodžin, většina nových anime byli generické isekaie, středoškolské blbinky, zaměnitelné šouneny a nezábavné a neromantické shoujo, jsem moc neviděl světlo na konci tunelu a chtěl jsem si dát od anime pauzu. Ale podzimní sezóna 2023 a navazující zima 2024 mě vyvedly z omylu. Urodilo se totiž tolik skvělých věcí, že takovou úrodu za 25 let co sleduji anime nepamatuji. A nad vším na piedestalu zaslouženě ční Friren. Masterpiece, který je strašně těžké hodnotit slovy, jelikož člověk není zvyklý ze sebe sypat jen samé superlativy a zároveň si připadat, jako že to nevychválil dostatečně tomu, jaké to má kvality. Naposledy jsem u anime podobnou věc zažil, když jsem před 25 lety viděl svého prvního Miyazakiho, konkrétně Princeznu Mononoke. To že jsou díla studia Ghibli etalonem kvality anime je dnes asi už daná pravda. A tak nějak jsem si myslel, že lépe to už udělat nejde. Jenže dnes musím říci, že to není pravda. Frieren je totiž lepší! Je to nejen nejlepší anime seriál všech dob, ale nejlepší anime věc, který kdy vznikla. Vše dělá skvěle a já se teď těším, jak si celou první sérii dám teď znova budu vyzobávat další střípky, kterých jsem si při prvním shlédnutí nevšiml. To jak je to dobré nebudu už více rozebírat, protože bych byl moc dlouhý. To už jsem víceméně hodnotil u jednotlivých epizod a jiní to zde jistě shrnou znovu za mě. Nakonec už zbývá říci jen jedno. Já chci víc. 100 %