Šingeki no kjodžin - The Final Season (2020) (série)

Stalo se přesně to čeho jsem se od druhé série obával a to že autoři se ztratí ve vyprávění a nedokážou to pořádně zakončit. Je to způsobeno zejména tím, čím trpělo tohle dílo od samého počátku. Tím je naprosto nekonzistentní a nelogické chování postav ještě umocněné nekonečnými zvraty ve směřování děje, uvažování skupin i jednotlivců, scénáristickými dírami a v téhle poslední sérii také evidentní snahou natahovat to co to jde. Tím jak se tu autoři neustále snaží prakticky všechny nějak zašpinit od bahna války někdy některé emocionální scény naprosto nefungují. Člověk prostě nemůže být zároveň psychopat i empatická milující osoba, to prostě nejde. A když takových postav tam máte hned několik, je to už naprosto mimo realitu. Od podprůměru to opět zachraňuje skvělá akce, animace a hudba, to jsou věci ve který AoT vždy exceloval. Těch špatných věcí je tam ale tolik, že jsem vůbec měl problém to dokoukat. 60 %

Otome game no hamecu flag šika nai akujaku reidžó ni tensei šitešimatta… - Season 1 (2020) (série)

Anděl. Catarina je anděl. Přiřítí se jak uragán a zlepší životy každému koho potká. A nelze se pak divit, že jí všichni milují a nakonec jí odpustíte i to, že nikomu tu lásku vlastně neopětuje, protože jí to prostě nedojde. Veskrze pozitivní věc, která mě starého romantika nemůže nechat chladným. Jasně je to naivní, ale v životě občas tyhle doplňovače pozitivních emocí zkrátka potřebujete, protože je někdy těžké v tom "reálném světě" to vše okolo snášet a tohle je přesně ta věc která dobíjí pozitivnem a energií, když se jí necháte unést. Navíc Catarina je přesně "můj typ hrdinky" a já si nemůžu pomoct, jelikož tyhle střeštěné radostí nabyté "trochu podivínky" prostě miluju. 90 %

Šingeki no kjodžin - Season 3 (2018) (série)

Trochu ve stylu Hra o trůny místy až přerůstající k telenovele (všichni jsou nějak příbuzní, mají nějaká tajemství, tajné motivace, tajné identity atd.). Občas je to až moc přes čáru, že se člověk začne plácat na čelo. Stále tam přetrvávají neduhy, které to má už od první série, zejména totální tupost velitelů, jejichž jedinou vojenskou taktikou zůstává "obětujeme levé křídlo, potom pravé křídlo a nakonec zbytek". Ta mytologie je pořád strašně směšná, ale už to alespoň v části aspektů trochu dává smysl a máme ještě jednu sérii, která to teoreticky může srovnat úplně. Emočně to oproti druhé sérii funguje o mnoho lépe i když jsou tam stále WTF momenty, kdy se postavy chovají minimálně "divně". Produkční kvality šli minimálně o level nahoru, kouká se na to opravdu pěkně. Celkově na úrovni první série, možná o fous lepší. 75 %

Šingeki no kjodžin - Season 2 (2017) (série)

Absolutně ztracené. Děj se sune klasickým systémem "šup z jedné akce do druhé, ať divák nepozná, že nemáme vymyšlené kam to bude směřovat". Ve velkém se porušují "pravidla", která nastavila první série - najednou už nikdo nepotřebuje ničí svolení a všichni si dělají co chtějí (nebo co scénáristy zrovna napadlo, že by mohli dělat). Souboje jsou stále super, jen si mohli odpustit ty CGI koně, to vypadá strašně lacině. A to hlavní odhalení kterého se zde dočkáme, to je tak šíleně dementní. Nepamatuji kdyby v nějakém díle to zásadní odhalení probíhalo na nesmyslnějších místě ve více nesmyslnějším čase a tím nejhorším možným způsobem (šeptáním na pozadí ostatních dialogů), jako tomu bylo tady. Ale co děj se někam posunul, něco se odhalilo a uteklo to rychle. Avšak bylo to o řád horší než první řada. 65 %

Šingeki no kjodžin - Season 1 (2013) (série)

Má to skvělé tempo, super akci, je to napěchované emocemi a dobře to umí prodávat postavy. Tím jak to neustále cválá kupředu to umě zakrývá kupu nedostatků, které to má. Hlavní a zásadní je naprostá neschopnost vůdčích postav zvládat byť elementární vojenskou taktiku a naprosto přehnané a nesmyslné mletí všech co se tam objeví v mlýnku na maso. S tím souvisí velká nevyváženost ve schopnostech všech postav i monster. Když se člověk na minutu zamyslí, tak si řekne "WTF to jako oni umí jen vyjet na koních na smrt bez nulové přípravy s nadějí že se z toho nějak zázračně vysekají?". Navíc některé přehnané patetický výjevy byly fakt moc. Ale asi bych taky neustále řval, když bych byl ve válce obklopen takovou kupou totálně neschopných velitelů. 75%

Sósó no Frieren - Njúnen na keikaku (2024) (epizoda)

Je to až neskutečné, jakou tenhle seriál nasadil vysokou laťku. V tomhle díle máme skvělou naháněčku a brilantně vymyšlený plán, perfektní souboje mágů a přesto cítím, že mi tam něco chybí. Prostě už očekávám, že mi to každou postavu v záběru nějak přiblíží, představí její pocity motivace a minulost nějakou zajímavou a neotřelou formou. A nejednou tu mám kupu postav o kterých krom jména nic nevím a mě to nejednou chybí. Jasně tentokrát na to nebyl moc čas a doplníme si to asi v příštích dílech. Ale prostě mi tam to koření nějak chybělo a tak tentokrát dávám jen 4*. 85%

Čiju mahó no mačigatta cukaikata - Kakoku! Llinger no Yami! (2024) (epizoda)

Jak jsem očekával, tak nám "zkouška" v lese docela dobře ukázala limity animace. Bohužel tam vidím nějaké nedostatky, ale není to úplně zlé avšak určitě by to mohlo být lepší (je tam až moc statických snímků). I přesto jsem spokojený, protože to celou tuhle část velmi dobře zachytilo a k tomu ještě králíček a méďa byli totální "ňuňu" mazlíci. 75%

Madžo to jadžú - Majo no Tawamure: Jomaku (2024) (epizoda)

V první půlce nezábavná vata, která nám má asi ukázat všední práci našich hrdinů. Jenže to neustálé "pojďme zabít čarodějnici!" "to je čarodějnice?" "kdy budeme zabíjet čarodějnice" začíná být otravné už po dvou dílech. No a v druhé půlce tu máme prázdné dialogy mezi "strážci zákona". Jako když vám nadřízení pošlou někoho na pomoc s "chytáním čarodějnice" a oni vám řeknou "jsme tu, abychom vám pomohli chytit čarodějnici", tak kdo normální sakra ty lidi pak "vyslíchá" otázkami "a proč jste vlastně tady?", "jaká je vaše motivace?"? Ach jo. Dám tomu ještě jeden díl, ale světlo na konci tunelu tady opravdu nevidím. 50%

Madžo to jadžú - Majo to Guren no Machi (2024) (epizoda)

Jako jo, byli tam nějaké věci, které podnítili mou zvědavost, zejména minulost ústřední dvojice by mohla být zajímavá. Grafika a souboje taky nevypadli úplně zle. Ale to okolo, ach jo. Opět plné patosu a přehrávání. Ústřední zápletka první epizody je totální bullshit. To jako někdo myslí vážně, že se záporák bude 120 let přetvařovat jako hrdina, chránit životy, protože když pak v jeden den  odhalí svou pravou (temnou) tvář to bude to pravé zadostiučinění? WTF? A zrovna ten den se tam musí vyloupnou "deus ex machina" naši hrdinové, kteří evidentně netušili, že to je zrovna ten den D? WTF? A co to bylo s tou pečetí? Nejdřív se tvrdí, že existence něčeho takového je absolutní nesmysl a pak se to najednou bere jako normální věc? A jak to že lidem sami od sebe dorůstají končetiny? Dalo by se tam najít podobně zmatených věcí daleko víc. A celkově ta všechna "mytologie" okolo čarodějnic je taková meh, jakoby vycucaná z prstu. Nechám tomu ještě jeden díl a uvidíme, ale moc tomu nevěřím. 60 %

Metallic Rouge - Tousou Meiro (2024) (epizoda)

Hodně přímočaré. Akce super. Stačilo pár nevinných dětských otázek, trocha poodhalení historie světa a já najednou o něm chci vědět víc. Mnohem víc. Docela mi to v tomhle dílu připomínalo Trigun, což je jednoznačně pochvala. Jen se trochu obávám, že 12 dílů je zatraceně málo a bude se muset spěchat a mi tak ten velmi zajímaví svět jen lehce škrábneme.  75 %