Pravidla lži (2006)

Ano! Po dlouhé době (nejen) český film, který naplnil má vysoká očekávání. Uzavřené drama jedné malé komunity abstinujících feťáků, kteří tu hledají sami sebe. Nebo nechtějí, aby někdo hledal je? Hlavní postavy jsou tu vpodstatě od začátku dvě, nicméně vedlejší role rozhodně nejsou šmíry a postavy jsou dobře vykreslené a skvěle zahrané. Herecké obsazení je jednoznačně velké plus tohoto filmu. A tím druhým je scénář, který si Českého lva zaslouží. Možná-spoiler!: Dojem mi kazí akorát plakát, který toho prozrazuje až moc a k průběhu filmu se nehodí. I bez něj je záporná postava z filmu dost jasně patrná. Jinak na prvotinu skvělé! P.S: Může mít lež vůbec nějaká pravidla?

Sledování (1998)

Mysteriozní snad ani ne, nicméně černobílá forma podle mě filmu a jeho atmosféře prospěla. U časově zpřeházených záběrů jsem musel chvíli přemýšlet, ale tak to mám rád. A Billa mi nakonec bylo celkem líto, inu hračky - plačky.

Oko nad Prahou (2010)

Stejně si myslím, že dokumenty většinou hodnotíme podle obsahu - šestým pádem o kom/ o čem pojednává a z jakého úhlu je natočen. Tenhle mě formou nijak zvlášť neuchvátil, ale byl o člověku, kterého si - stejně jako spousta dalších lidí - vážím, a který si to - narozdíl od spousty dalších lidí - zaslouží. A o jeho touze přinést do Čech něco originálního. Jen proto jsem ochoten přejít černobílý pohled na věc, kde je hlavní hrdina a jeho dílo na vrcholu a pak díky pokřiveným politickým praktikám uvrženi v nemilost. Jan Kaplický určitě nebyl bezchybný člověk, Chobotnice není bezchybná stavba, ale o tom Oko nad Prahou není. Je o Osobnosti s velkým O, Stavbě s velkým S a české politické realitě s velkým... (doplňte si sami). A o mrtvých jen dobře... P.S: Už se těším na "objektivní" dokument o Klausovi.

Smrt čeká všude (2008)

Spíš než drama nebo thriller film připomíná hraný dokument. Nejspíš to má na svědomí "živá" kamera a absence nějaké dějové linie. Zajímavá a nejspíš hodně pravdě blízká sonda do dnešního života vojenských pyrotechniků v Iráku. A vlastně kdekoli jinde.

Murphyho válka (1971)

Kam až vede touha po pomstě a mužská ješitnost... V podání britské a francouzské filmové legendy.

Český lev 2000 (2001) (pořad)

Dušek z čistého nebe! Jako Bruncvík přivedl v letech 2001-2003 znovu hrdého českého lva, neotřelého, šokujícího a pro mnoho lidí nejlepšího v historii. Kdo neviděl ať nehodnotí, kdo viděl ať zavzpomíná. Komu se to nelíbilo, ať si zajde pro další várku vtipné kaše nebo ať tohle nečte. To zdeny99 - Tak to nehodnoť!

Doblba! (2005)

Tak se omlouvám a po druhém shlédnutí snižuju hodnocení. Nejspíš jsem si pamatoval jen ty vtipné momenty (asi tři) a ty trapné výplně mi z hlavy odpluly. Duška i Čtvrtníčka a jejich humory mám rád. První nezklamal, ale překvapivě jsem tu měl s druhým jmenovaným dost problém. A taky s druhou polovinou filmu, která neměla spád a kupila nevtip na nevtip. Hodně doblba nevyužitý potenciál.

Romance pro křídlovku (1966)

Může se mi film, při kterém se od začátku do konce nudím, líbit? Lidská mysl je nevyzpytatelná a tak film prostě zavrhnout nemůžu. Prostě s těmi mladými i starými soucítím a jakkoli se příběh zdá banální, má hloubku a poetiku. Žeby Hrubín?

Tmavomodrý svět (2001)

Až po shlédnutí Tobruku jsem si uvědomil, jak povedenou poctou československým vojákům Tmavomodrý svět je. Hlavní příběh mě zase tolik u srdíčka nevzal, ale nasazení a touha českých letců pomoct proti nepříteli v kontrastu s jejich poválečným zatracením vlastním národem je opravdu síla. Nejvýstižnější jsou vězeňské rozhovory s německým doktorem, to bych brečel... To v Pearl Harboru nenajdete a proto je v mých očích Tmavomodrý svět o třídu výš.

Maximální limit (2005)

Zase film, kde u mě Al vytáhne hodnocení o hvězdu nahoru. Thriller jsem v tom sice nenašel, jako sportovní drama s reálným základem se mi to docela líbilo. Klasičtí V+W - "Život je jen náhoda, jednou seš dole jednou nahoře..."