Čtyři minuty (2006)

Tři hvězdičky rozhodně neznamenají, že by mi film Čtyři minuty přišel průměrný, nebo se mi nelíbil. Strašně rád bych dal za každou z těch čtyř minut jednu hvězdu za dojemný vztah mladé vězenkyně a stařičké učitelky klavíru. Ale neustále mi ho kazily jakési ruchy. Skoro to až vypadá, že je v Německu vězeňství dokonce na nižší úrovni než u nás! Klein spoiler: Vražedkyně co brutálně zbije dozorce se nejprve nesmí v doprovodu bez pout ani hnout, aby pak byla ponechána bez pout jen v přítomnosti nemohoucí stařeny. A pak se dokonce volně prochází po svobodě, tancuje si na oslavách a kupuje si cigára? A nakonec bez problémů uteče, hmm, chtěl bych. Také jsem se moc nevyznal ve vztazích - chvíli ledově chladné, pak zjevné sympatie, ve vteřině zase nenávist a odcizení - už mi to přišlo trochu moc i na rozpolcené německé dušičky. Výlety do roku 45 jsem dlouho nechápal a čekal na pointu, která nepřišla. Co se mi naopak líbilo bylo finále ve velkém takřka hollywoodském stylu, kdy jedno oko nezůstane suché. Skoro 4*, snad až se naučím hrát na klavír.

Batman začíná (2005)

Batman končí. A já si říkám "proč ne?" Proč by Bruce Wayne nemohl být prostě jen zbohatlickej synek, co přišel o rodiče, bojí se kaloňů a zdeptaně a bezcílně brouzdá světem ve snaze se vypořádat aspoň s někym neřádem a neví co dál? A s pomocí strejdy Morgana (taky mi někdy pomáhá) se akorát dostane k prostředkům, se kterými to bude o dost snazší. Po všech gotických a barokních verzích, které mají určitě své kouzlo, přišel čas na moderní realistický pohled do netopýřího světa. A mě rozhodně nenudí!

Tahle země není pro starý (2007)

Očima diváka nezávislého na coeninu viděno jako pěkně syrový a realistický dram-ller z americko-mexického pohraničí s podivně zásadovým a ještě podivněji vyzbrojeným zabijákem, chlapíkem co chtěl chytit příležitost za pačesy a úplně zbytečným dosluhujícím šerifem, co se povětšinou motá pár scén za dějem. Akorát ten "konec" konkrétnímu nezávislému diváku moc nevoněl.

Na kus řeči se zvířaty (2009) (seriál)

Kdyby sestříhali to nejlepší do jednoho filmu a neopakovali stále ty samé záběry jen s minimálně pozměněnými hláškami, mohla to být prvotřídní rodinná zábava na páteční večer.

Muži v říji (2009)

Poněkud plitké s příliš mnoho scénami o ničem. Navíc teď nevim, jestli máme doma pochroumanou televizi, nebo tak čtvrtině dialogů nebylo rozumnět? Každopádně mi to nepřišlo vtipné ani dramatické. Film trochu zachraňuje druhá polovina filmu, kde se děj trochu rozjíždí a už to není tak ukrutná nuda, přesto jsou u mě 2* maximem.

Mortal Kombat: Rebirth (2010)

Ano ano ano! Mortal Kombat, ikona PC her mého mládí se vrací! A hned s mým nejoblíbenějším zabijákem - Škorpiónem :-) Ještě přidejte lorda Raydena a natočte celovečerák - já nechám mozek doma a půjdu na to!

Ctrl Emotion (2009) (studentský film)

Docela zábavný pohled do života mladých, viděný přes monitor. Za chvíli tak budeme žít nejspíš doopravdy... Trochu mi to připomnělo Match Point - Hra osudu, který jsem nedávno viděl :-)

Paříži, miluji Tě (2006)

Sled krátkých scének a příběhů odehrávající se v mnoha částech rozlehlé Paříže. Některé lepší, některé slabší, úsměvné i smutné, plné malých roliček i amerických hvězd první velikosti...a nad vším se snáší genius loci prý nejromantičtějšího města na světě. Mě osobně se líbila scénky s mimy, slepcem, kovbojem, na hřbitově, Buscemim a Noltem...no koukám, že je toho víc, než jsem čekal :-). Naopak úplně mimo byla scénka s Woodem a vůbec mi do mozaiky nepasovala. Určitě si tenhle snímek pustím po své první návštěvě Paříže (pokud jí přežiju).

Trhák (1980)

Opravdová srdcovka, kterou člověk prostě nesmí brát vážně. Je to jedna velká haluz, od začátku až do konce, a tvůrci si dělají z vážných diváků nehoráznou srandu. Takový "film o filmu", který z měl ze skromného venkovského dramatu udělat světovou šou se socialistickými hity, kde se z kapitalistického šlechtice vyklube povrchní nízký člověk a naopak zemědělský inženýr sloužící lidu zaslouženě získá slávu i lásku krásné učitelky. Písničky se můžou zdát hloupé, ale mají svou poetiku a pro mne jsou nezapomentelné. A celý film stojí na hláškách, gazích a spoustě známých hercích a zpěvácích v rolích hlavních i vedlejších. Jestli přes to všechno chcete tento film zadupat do země, vzpomeň na píseň a "Nech brouka žít!" ;-)

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Tentokrát s pěkným odstupem od přečtení knihy. V mých očích se film podobá druhému dílu (rozumněj Dívka, která si hrála s ohněm) a rozhodně ztrácí na díl první (rozumněj Muži, kteří nenávidí ženy). Lisbeth je po operaci mozku až moc čilá, její právnička bezradná a "strana dobra i zla" se drobí na nepřehlednou změť postaviček, které si asi divák těžko zapamatuje. Opět naprosté potlačení jakýchkoli vztahů Mikaela a vedlejší linie se oproti knížce vytrácí. Opravdu se musí celostátně hledaný "blonďatý obr" ve filmu objevit před hlídanou nemocnicí s pistolí v ruce a mířit do okna? :-D A pak naprosté pohřbení zásad Lisbeth jedinou větou u soudu (čtenáři asi ví, co si přála k třináctinám). Abych jen nekritizoval, líbila se mi závěrečná scéna v cihelně, atmosféra u soudu a opět Noomi Repace. Jinak bohužel jen lehce nadprůměrná krimi se scénami vytrženými z knihy a poslepovanými nastavovanou zdrclou kaší. Strašně strašně rád bych viděl seriál, který běžel ve švédské televizi (ČT prosím prosím, kupte mi ho a puste!!!). Protože zřejmě jen seriál může mít dostatek času a prostoru k vykreslení takového díla, jako je knižní trilogie Millenium. Závěrem se připojuji k těm, co jsou natěšení na Americký remake a drží Fincherovi všechny palce.