Trabantem napříč Afrikou (2011)

Ač divák ne zcela nezaujatý, musím říct ANO, takhle si představuji cestovatelský dokument! Opravdu zajímavé téma, silný příběh, povedené záběry, hudba a vtipné komentáře. Navíc si cením interakce s domorodci i ostatními cestovateli. Opravdovým zažitkem jsou pak scény z krizových situací - to se v dokumentech jen tak nevidí. Viděno na premiéře v nejdelší verzi.

Vítejte v KLDR! (2008)

Obyčejné dovolenkové video z neobyčejné země. Naprosto chápu, že není jednoduché - pokud vůbec možné - natočit v Severní Koreji klasický dokument, natož dokument skutečně zachycující zdejší realitu. Nicméně naprostá amatérština záběrů a světonázory houfu "malých" českých lidiček nemůžu považovat za dokumentární film. To bych takových dokumentů měl doma plnou skříň VHSes z prázdnin.

Smrtonosná past 4.0 (2007)

Další z pokračovatelů "návratů legend" v moderním realistickém pojetí. Batman, Rambo, Rocky a teď i McClane. A mě to překvapivě bavilo. Sice už je to trochu moc, (Spoiler) sestřelit vrtulník autem, naskočit na stíhačku a po několikanásobném čistém průstřelu rozdávat moudra, ale je to přeci akční film a toto akční je, ne? Navíc Brucovi musíte věřit všechno, když se na vás zamračí. To k tomu bohužel a naštěstí patří.

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál) odpad!

Pozor Spoiler! "Hlavní hrdinka je mladá krásná dívka. Najednou se proti ní rozběhne bílý jednorožec. Několik skřítků se objeví na pláži - ne ne ne, jsou to plavčíci a vyhoupnou jí do sedla! Vítr jí vlaje do vlasů, zatímco cválají, a všichni jim mávají při západu slunce." "Nádhera, to beru! Proměním i vaše noční můry ve skutečnost. Poběží v hlavnim vysílacím čase." Vaše NOVA P.S. Bohužel jsem neviděl celé, částečně kvůli žehlení a zčásti kvůli mytí nádobí. I tak mi slzy do očí naháněly dialogy a husí kůži vyvolávající hudba. Doporučuje 5 ze 6 tureckých žen v domácnosti.

Cesta z města (2000)

Ruku na srdce - taky někdy nesníte o tom, že hodíte mobil do rybníka, hodinky do hnoje a vypadnete z města někam do přírody? Nemusíte být zrovna přepracovanej a profesně zdeformovanej ajťák a táhnout s sebou malýho rozmazlenýho protivnýho fakana, aby vás poetika a klid venkova v babím létě očarovala. Přehrávání herců ve filmu Cesta z města leckoho dovádí k šílenství, mě však jen tvoří kontrast k tomu ostatnímu, co je ve filmu k vidění. Neberu tedy film jako komedii, ale jako úsměvné a symbolické ztvárnění kontrastu mezi městem a venkovem. V mých naivních a romantických očích mám pět hvězd.

Police Story (1985)

Nahrál jsem si všechny tři díly Police Story, že si je pustím po sobě. A hned první jsem musel sjet v zrychlení 1,5x, abych netrpěl debilitou tohoto snímku, zejména "hereckými" výkony, dialogy a vtipy. Jediné, co mohu obdivovat z pozice Evropana je výkon kaskadérů, kteří se za cenu sebezmrzačení ochotně vrhají po hlavě kamkoli. Zajímalo by mě, kolik jich při natáčení zahynulo a kolik z nich má trvalé následky - v titulcích jsem to nenašel. Prostě toto není má miska pálivých nudlí. P.S. Zbylé dva díly jsem okamžitě vymazal.

Na křídlech slávy (1990)

Kdybych měl jedním adjektivem definovat film českého(!) režiséra a scénáristy Otakara Votočka Křídla slávy, napsal bych asi bizarní. Bizarní "přežívání" po smrti v bizarním a velkolepém prostředí tajuplného ostrovního hotelového komplexu, kde pokoj a služby nedostáváte podle zásluh, ale vaší současné popularity mezi živými. A samozřejmě s bizarními postavičkami, z nichž jsem ke své smůle spoustu nepoznal. Je to peklo, očistec, nebo jen iluze? Líbili se mi oba herci hlavních rolí. Firtha jsem ještě tak mladého neviděl (ten kluk mi počertu připomíná mladého Rourka!). A O´Toole? Přesvědčivě zahraný arogantní snob z řad herců na vrcholu slávy. Doktorka: "Myslíte syndrom libické hyperkonexe?" Valentin "Ne, myslim, že je to zasranej blázen!" P.S. Vida, teď jsem četl obsah a "bizarní" se v něm také objevuje. Ikdyž jinak se mi zdá trochu mimo a kazí pointu.

Procitnutí v Garden State (2004)

Zajímavá první polovina na rozjezd, se spoustou poměrně ukrytých a nenápadných vtipů. A čekání na Natálii Portman. A když přišla, po chvíli pro mě ztratil film spád, vtip i kouzlo. Co to? Natálií to snad není, hraje dobře a pěkně se na ní kouká, ale zbytek se nějak v mých očích vytrácí, až po nemastnej neslanej a neoriginální konec. Škoda ho.

Rozmarné léto (1967)

Krásná poetická freska jednoho léta, jehož způsob zdá se poněkud nešťastným. Pakliže zezačátku mi vadila trochu až příliž košatá to mluva mistrů hereckých, bať zvykl jsem si a nasál chřípím atmosféru líné to plovárny v břehu slovutné řeky Olše a náladu v nedaleké vesničky (podobně zachovalou ulici mám před domem), jež změní až antré světoběžníka kouzelníka Arnoštka se sličnou asistetnou Annou. Arnoštek je prostě boží! A ostatní koncertující herci jakbysmet.

Na Hromnice o den více (1993)

Parafrází jiného filmu "Co dělat v Punysutawney, když člověk nežije..." víc než jeden den, stále dokola. Den v zapadlé americké díře, odříznuté od světa a s buranskými maloměšťáky, které jste vždycky nesnášeli. Ale každý den bude takový, jaký si ho uděláte vy sami. Skvělá romantická komedie o tom, jak dlouho trvá člověku se změnit. Navrch s neodolatelným "Philem" Murraym a krásnou Andie MacDowell - jasná volba.