Království nebeské (2005)

Hodnotím 190-ti minutový Director´s cut. Film je výpravně velkolepý se slušnou myšlenkou, s dobrými hereckými výkony(zaujal mě Ghassan Massoud), až na jeden problém. A tím je obsazení Orlanda Blooma, jeho projev a také jeho vývoj. Jednoduše mi Bloom do takovýchto rolí nesedí. Podle mého názoru měl zůstat kovářem v Karibiku a roli spasitele přenechat herecky talentovanějším kolegům. Scénář přisoudil jeho postavě nehorázně rychlou metamorfózu, protože přeměna Baliana-kováře v Baliana-šermíře, zabijáka a vůdce se udála rychleji, než by Qui-Gon Jin dokázal zhasnout svůj meč. Film je téměř bez atmosféry, jinými slovy mě příliš nezaujal. Výjimkou je parádní bitva o Jeruzalém, skvěle sehraná a natočená a na mém hodnocení se podílí jednou hvězdou. Jsem rád, že jsem snímek viděl - kvůli Ridley Scottovi. Bohužel to není jeho nejpodařenější výtvor. 130 miliónů dolarů(rozpočet)/211,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Beowulf: Král barbarů (2005)

Kdysi dávno jsem v jedné knize četl báji o Grendelovi - monstru z bažin, které se vkrádá do hodovních síní, sbírá lidi po desítkách a odnáší je s sebou do mokřadů, kde je požírá. Příběh mě zaujal a proto, když jsem se dozvěděl, že Robert Zemeckis bude natáčet film Beowulf(hrdina, jenž se Grendelovi postaví), zaradoval jsem se. A teď se mi dostal do rukou snímek Beowulf and Grendel. Věru, zajímavé zpracování. Grendel tu je vykreslen nikoliv jako nějaké šílené zvíře, osm metrů vysoké s rozpětím paží jako fotbalová branka, nýbrž jako troll, na první pohled nepříliš odlišný od lidí, jemuž vrchnost zabije otce. A Grendel se mstí.... Snímek zasazený do nehostinného kraje se neskutečně vleče. Scény na sebe nepříliš dobře navazují. Téměř celý film je točen v exteriérech - jedna bouda, jedna chatrč, pár dřevěných konstrukcí...výprava tudíž nic moc, pár panáků ověšených kožešinami, jedna kocábka a deset zrezivělých mečů, nic víc. Ani vizuálních efektů se nedočkáte - Grendel je tvor z masa a kostí(žádný počítačový výplod). Bitek je poskrovnu, nejsou natočeny příliš umě. Gerard Butler v roli Beowulfa si střihnul takovou předskokanskou roli, do historie se bude vracet ve vizuální bombě tohoto roku - 300: Bitva u Thermopyl. Předloha filmu, tak jak jsem ji četl, zůstala víceméně zachována. Nadále se však moc těším na výtvor Zemeckise...

Moucha (1958)

Od začátku pěkně budovanná atmosféra, opět zde funguje faktor strachu a zvědavosti z neviděného(zde navíc umocněno tím, že proměněnou postavu vidíme, avšak proměněné části zůstávají do poslední možné doby skryty). Příběh graduje úplným rozdvojením mysli postiženého, sebezničením v hydraulickém lisu a závěrečnou mrazivou scénou v zahradě(pisklavé "Pomoz mi" budu slyšet ještě dlouho). Souhlasím s poznámkou uživatele EdaS - škoda, že film nebyl černobílý. Na svoji dobu velice působivý a napínavý snímek.

Putování tučňáků (2005)

Pěkný dokumentární snímek z prostředí syrové a lidskou rukou nedotčené Antarktidy se zaměřuje na ekologii a etologii tučňáků císařských v době jejich zásnub a rozmnožování. Pro své mladé musí rodiče trpět, podnikat nebezpečné a vysilující cesty za potravou, kde se buď stanou článkem potravního řetězce a skončí v čelistech tuleně leopardího nebo naopak uspějí a dokáží přinést pro své čerstvě vylíhlé mládě zásoby potravy. Snímku bych vytknul na dokument příliš dlouhou stopáž, pravděpodobně by šlo dobrých patnáct dvacet minut vypustit. Jinak se mi pohled do života těchto zvířat líbil, protože jsem se dozvěděl spoustu nových věcí, které navíc obaloval příjemný hlas zpěvačky Emilie Simon. 127,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

V tom domě straší! (2006)

Animovaný snímek z produkce Stevena Spielberga a Roberta Zemeckise mi utkvěl v paměti více než jiné příběhy, protože: 1 - je zábavný, nenudící s akorátní stopáží... 2 - má kromě dobrého vizuálního zpracování(což mají dnes všechny animáky) atmosférou nabitý příběh, který je pomaloučku odkrýván a drží tak diváka v napětí... 3 - scény až do poctivě hororového finále parádně gradují... 4 - kamerové nájezdy a záběry jsou boží a přinášejí ještě větší prožitek. Svým zpracováním film opravdu nadprůměrný. 75 miliónů dolarů(rozpočet)/140 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Králové ro(c)ku (2006)

Je pravda, že se film drží určitých klasických a provařených schémat, ale styl, jakým je děj podán, je naprosto výborný a machrovský. Snímek nakopnula nějaká muskulaturní múza, protože jeho rozjezd přirovnávám k onomu pověstnému naskočení do rozjetého rychlíku - úvodních patnáct minut je prostě senzačních a můžou za to nejen hlasivky a perfektní komediální, v krátké době po sobě již druhý(po Nacho Libre), výstup Jacka Blacka, ale i nápady scénáristů s několika výbornými odkazy. Když se pak film jen na malou chvilku zklidní, ukáže se na scéně šoumen Ben Stiller a dokáže během svého několikaminutového monologu podat svoji roli vtipně i tajemně zároveň. Kostra filmu pak sklouzne k oněm zmiňovaných klišovitých scénám, ale stejně je to všechno vtipné a o nějaké nudě nemůže být ani řeč. A těšte se na konec, protože možná přijde i Satan... Velice příjemný film, který mě zaujal svým neobyčejným hudebním pojetím a výborným výkonem Jacka Blacka...20 miliónů dolarů(rozpočet)/13 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Odsouzeni zemřít (2006)

Největší problém filmu je ten, že si neudrží pozornost ani těch 84 minut a to ho autoři natahují všemi možnými a nemožnými způsoby. Oproti snímku z roku 2003 se počet vymrzlých a dokonale proslazených těl ztrojnásobil, zábava je to ale pořád stejná - nudná. Postavy se v afektu mlátí, bodají noži a dělají spoustu jiných nerozumných věcí. Jediné, co může být trochu působivé, je fakt, že tento příběh nemusí být až tak nereálný. Jinak je to opravdová nuda, která je natahována hloupými zpomalovačkami, zmatenými flashbacky(zejména v samotném závěru) a která je prostřihávána záběry na plačící dítě na palubě(když si uvědomíte, že by to dítě mělo být Vaše, tak to má atmosféru). Autoři si měli dát větší práci s vykreslením charakteru jednotlivých postav a nemuseli by pak vymýšlet tolik sáhodlouhých a nic neříkajících scén na moři. Mimochodem možná to přežilo víc lidí, jestli tu paní nesežral žralok(ve filmu se neobjeví ani jeden, čemuž je třeba uznale pokývat hlavou), tak možná ještě plave pro pomoc ke břehu:)

Mlčení jehňátek (1991)

Perfektní psychologická přestřelka a parádní výkony dvou hlavních protagonistů - mrazivě klidného a ďábelského Anthonyho Hopkinse, jehož maniakální Hannibal Lecter Vám díky svým dokonalým smyslovým receptorům během několika vteřin odvykládá aromatické složení speedsticku, který jste použili minulou středu, poté se zeptá na nejtěžší okamžiky z Vašeho dětství a když dostane hlad, nacpe se Vašimi játry ochucenými čpící cibulkou. A proti doktoru Lectrovi stojí učenlivá, schopná, snaživá, avšak psychicky neúplně vyrovnaná Jodie Foster aka Clarice Starlingová. Tyto dvě postavy, které jsou na jednu stranu strašně rozdílné, ale na druhou se výborně doplňují, vedou dialogy, které patří k vrcholům v tomto žánru. Scénář vede děj filmu důmyslnými kličkami, je obohacen patřičně hutnou atmosférou a také tíživou a depresivní hudbou. Pět Oskarů v nejprestižnějších kategoriích jen potvrdilo kvality filmu. Jeden z nejvýstavnějších kousků ve svém žánru. 19 miliónů dolarů(rozpočet)/273 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Jed (1981)

Nenazýval bych snímek přímo hororem, spíše thrillerem s hutnou atmosférou od začátku až do konce. Režisér se poctivě držel zásady, že největší strach je z neznámého a nespatřeného - zde tudíž z né moc často viděné černé mamby. Scénář sice pokulhává jako šestadevadesátiletý stařík, ale dá se přehlédnout, když přimhouřím jedno oko. Divákovu pozornost udržuje úzkostlivá a značně atmosférická hudba a pohyblivý cíl uprostřed ventilačních šachet domu. Obdivuju všechny herce, kteří mají na place nějaké dočinění s kterýmkoliv hadem - o to více, když tím hadem je mamba, jeden z nejjedovatějších a nejrychlejších hadů na Zemi. Nad bezpečnou manipulací s plazem dohlíželi herpetologové ze zoologického institutu, avšak stejně jsem přesvědčen, že hadu byly jedové zuby pravidelně vytrhávány. Během scény, kdy mamba leze Oliveru Reedovi do nohavice od kalhot, jsem musel zvednout nohy z podlahy a schoulit se do křesla, rukama si tisknouce nohavice k lýtkům...5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)

Voják (2006)

Žeru všechny akce, pod kterými je podepsán Vince McMahon jako producent. Borec, jenž ovládá celé wrestlingové impérium, jednou večer popíjel s Johnem Bonitem, z hecu před něj narovnal pár balíčku stodolarovek a půjčil mu rabiáta s bicepsem velikosti zralého grapefruitu - Johna Cenu. V produkci WWE tedy vzniknul tento film, který měl být poctou akčňákům 80. a 90. let. Upozornění: Před stisknutím tlačítka Play si vyndejte mozek a hoďte ho do horní palice mrazáku. Jednoduchý až primitivní scénář má dost děr na to, aby jím prolezl i takový medvěd, jako showman Cena. Já vím, že se říká, že v jednoduchosti je krása, ale tady to platí pouze v případech, kdy je na scéně dvoumetrový hromotluk a vytahuje ze svého zásobníku wrestlingové chvaty s puncem brutální kvality. Když neúřaduje Cena, nechává režisér všechno, co je na place, sice efektně, ale mnohdy zbytečně explodovat. Sem tam padne dobrá hláška, Robert Patrick hraje slušně, ale celé to působí více než odkazově a stylově spíše úsměvně. Ale John Cena se uvedl parádně a ačkoliv jeho role silně zaváněla typickým wrestlerským herectvím, s čistou hlavou říkám, že bych si ho dovedl představit jako nového Terminátora. Ostatně - "He is like a...Terminator!" 20 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)