• Romantický

Deník Bridget Jonesové (2001)

Brilantní předloha, které se podařilo neztratit nic ze svého půvabu poté, co byla převedena na filmové plátno. Renée je v hlavní roli naprosto geniální, u Hughova Daniela Cleavera nikdy nevím, jestli ho mám víc milovat nebo nenávidět a Colinův Mark je přesně ten "pan Darcy", kterého všechny tajně chceme a Bridget nám dala naději v tom, že ho jednou možná všechny pro sebe najdeme. A to i přesto (nebo možná právě proto), že máme zadek jako dvě bowlingové koule, v lednici jenom plesnivý sýr a vodku, modrá nám polévka, občas nám ujedou na veřejnosti nevhodná slova a nevíme, co se děje v Čečensku. Bridget totiž není obyčejná romantická hrdinka. Je mnohem reálnější a asi právě proto se na ni tak dobře kouká. "Salman! Salman! Salman!" DODATEK: Potom, co jsem si začala Bridget pravidelně pouštět u uklízení a viděla ji proto za poslední půrok asi stokrát jsem dospěla k závěru, že to je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Vítej Bridge!

Moderní Popelka (2004)

Není to tak špatné...ne, pardon, kecám...není to úplně katastrofální. Chad Michael Murray je sympaťák a jako sofistikovaný princ i docela uvěřitelný a v rámci mezí se mi i líbilo, jak převedli samotný příběh. Jenže.... kazí to pár základních věcí - tak třeba Hilary Duff neumí zahrát nesebevědomou umolousanou Popelku (A její problémy o tom, že má "tak strašné auto", bych fakt chtěla mít...) a přehrává tak, že má občas člověk chuť jí dát facku (Další ukázka toho, jak dabing zakrývá to, že někdo neumí hrát.). A spousta věcí je přehnaná tak moc, že pohádková "reálnost" mizí - například přezelený trávník, obě dvě sestry, "konkurz" na Popelku etc., etc.... Je to škoda, protože to mohl být tak prima film pro patnáctileté naivky...

Tak se měj (2009)

Nemůžu si pomoct, mně se ten film moc líbil. Není v něm moc dramatického děje a ani tam není moc scén, díky kterým by si film zasloužil označení "komedie", protože nejkomičtějším prvkem je po celou dobu Josh Holloway, který ve své prapodivné roli září (Zoufale jsem hledala Sawyera - nebyl tam.). Ale Hilary Duff konečně našla roli, ve které to její otravné přehrávání zapadá a v některých scénách vysloveně otravuje, zatímco se těšíte, až bude ten hlavní geek konečně zase se Scarlett. Nepotrpím si na náročné příběhy, takže mě to poklidné téma a tempo sedly, zrovna tak jako Winona a Mark. Konec nic moc, ale jsem ochotná to odpustit.

Mistresses (2013) (seriál)

Dobrý seriál, když se vám nechce moc přemýšlet a prostě jenom vypnout a chvilku se zajímat o cizí "tak strašně reálné" životní zápletky; vlastně se ani trochu nedivím, že je to od tvůrců Gossip girl. Na druhou stranu mi dělá problém se vcítit do některých postav. U April není problém a i Savi se dá chápat, ale Karen bych od začátku nejradši kopla do čelisti (kdybych to dokázala). Ženská, co radí ostatním s vedením životů a neodolá ženatýmu chlapovi? Vlastně se teď (po deváté epizodě) začínám těšit, jak to s ní dopadne... A za to musím tomuhle seriálu body tak akorát přidat. Tak uvidíme - druhá sezóna...?

Příšerky s.r.o. (2001)

Viděla jsem ten film jako šestiletá holčička v kině a příšerně mě vyděsil. Potichu (byla jsem v kině se známými, takže jsem se za to styděla) jsem tam celou dobu plakala a ještě spoustu týdnů se mi o něm zdály sny (jo, přesně jako těm dětem v tom filmu). Od té doby jsem si Příšerky pustila jenom jednou a ten hořký pocit z prvního shlédnutí ve mně přetrval. Asi už to nejde vymazat a mně nezbývá, než podle toho hodnotit.

Top Gear: Apokalypsa (2010)

V podstatě nataženější epizoda Top Gearu bez Clarksona. Spousta skvělých dětinských zábav (třeba geniální závod s prohozeným řízením) s auty, debilně přehnaných blbostí a hloupých vtipů. Jeremy mi nechyběl, vlastně jsem se výborně bavila i bez něj, už jenom proto, že to bylo skvěle zabalené do celé té. "Scientists believe...". Nebojím se o svůj život, pokud přežiju apokalypsu. Protože už vím, že se dá řídit i auto bez zraku (tak trochu), přežít cestu skrz plechovky s fazolemi (tak trochu) a dokonce už i vím, jakým autem projet poslední barel benzínu. P.S. Chyběl mi The Stig - ten by totiž apokalypsu určitě přežil.

Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Jeden z nejméně citlivě převedených dílů Harryho Pottera - když jsem koukala do zajímavostí a četla tam, že se film "v několika věcech od knihy odlišuje", musela jsem se smát. Z původní knížky zbyly sotva postavy. Já chápu, že se děj musel osekat a upravit, ale takové potřebě spousta věcí v tomhle filmu vůbec neodpovídá - postava Umbridge je úplně zbytečně převedená do extrému (90 upravovacích nařízení, všichni studenti pod veritasérem...), to samé mozkomorové (kde vzali ruce?), a Harryho drsné, hrdé, hlasité podporující projevy byly taky vycucané z prstu, tak snad jste Britové, ne?! Několik komentářů tu oslavuje naplněnost filmu a mají pravdu, ale mě přesně tahle věc vytáčí - ve Fénixově řádu si neodpočinete - bum sem, bum tam, to už se ty dva líbaj?, cože - oni už jsou na ministerstvu?! Myslím, že dvacet minut navíc by tomu neškodilo a trocha citlivosti taky ne, nemůžu si pomoct. Ale berte v úvahu, že jsem hrdá Potterheadka, která miluje knížky, takže se na to neumím podívat úplně nestranně.

Chlapec v pruhovaném pyžamu (2008)

Dobře natočené drama. Je pravda, že dějově trochu přitažené za vlasy, ale navzdory tomu mě to překvapivě udrželo ve střehu celou dobu. Pořád jsem si říkala, že nemám proč vyšilovat, proč se mi sakra svírá žaludek a vstávají vlasy na hlavě, když to přece vážně skoro nedává smysl, ale bylo to tak. Mark Herman si velmi působivě hraje se světlem (respektive spíš tmou) a zvukem (lépe řečeno tichem), čímž dává divákovi spoustu času na to, aby přemýšlel nad tím, jak se která postava chová a proč a k čemu to všechno může vést. Závěr je geniální kombinací přehnanosti, šílenosti, rychlosti, skvělé kamery a hereckých výkonů. Je opravdu málo pravděpodobné, že by ve vás ten film nezanechal stopu. Ve mně ji zanechal. Trochu ujetou, ale je tam.

Pod kupolí (2013) (seriál)

Jsem nedotčená předlohou, takže mám asi výhodu. Mě pilot oslnil přesně tak, jak jsem čekala - spousta načatých dějových linek, které budou chtít dovysvětlit, slušně realistická kupole, trocha psychického týrání... Dlouho mě takhle žádný pilot nenadchnul, naposledy asi The Following. EDIT: První sérii jsem zhltla a strašně se těším na tu druhou, ale trochu si říkám, jestli vážně bylo nutné ji točit. Jako jednosériový příběh by mi asi Under the dome sedlo líp. EDIT2: Po druhé sérii musím uznat, že Under the Dome pořád neztrácí kouzlo.

Ďábel nosí Pradu (2006)

Rozhodně nadprůměrná zábava pro ženy neurčitého věku - už jenom koukat na ty šaty a boty (a kabelky a kabáty a...) je slast! Ale já mám tenhle film ráda z víc důvodů - baví mě obsazení i ty role samotné. Stanley Tucci je úžasný sympaťák na všechny strany, Anne Hathaway jako asistentka září, Emily Blunt zase hrozně žeru tu její ambicióznost a baví mě i její britský přízvuk, který ten módní New York docela fajn oživuje. No a samozřejmě Meryl. Kdo jiný by dokázal tuhle prazvláštně všelijakou módní bohyni zahrát tak dokonale? Devil wears Prada má bohužel pár vážně otravně zdlouhavých nesmyslných scén, ale když se přes ně přenesete, můžete si v pohodě užít tuhle jinak výbornou módní zábavu. That's all.