Rebel bez příčiny (1955)

Jim (James Dean) je asi takový rebel jako každý druhý puberťák. Nerebeluje ani proti establishmentu ani proti společenským konvencím, ale pouze proti svým rodičům. Lituje svého otce a zároveň jím pohrdá pro jeho neschopnost a zbabělost. Rebel bez příčiny je ve své podstatě vcelku obyčejný film o dospívání. Jimův kamarád Plato je tragičtější postavou, ale z mého pohledu lehce nepovedený konec nenechá jeho příběh dostatečně emocionálně vyznít. Auru výjimečnosti tak filmu propůjčuje pouze legendární James Dean, jehož brzká tragická smrt z něj udělala nestárnoucí idol vzpurného mládí.

V nitru Llewyna Davise (2013)

Další vynikající snímek od mého oblíbeného režiserského dua, který hraje na smutnější notu, než u Coenů bývá zvykem. Příběh loosera, kterému v životě nic nevychází a kterého potkává jedno neštěstí za druhým. Jeho snaha o uměleckou integritu a nezávislost v kombinaci s neprůbojností a absencí jakékoliv ambice mu brání v tom, aby se stal "úspěšným", aby "prorazil". Protlouká se životem, spí na gaučích svých známých, a když se rozhodne vše vzdát a vrátit se zpět do ubíjející práce námořníka, tak ani nemá peníze aby si zaplatil obnovu licence. Coeni nám však servírují tento smutný příběh s jejich typickým černým humorem, kdy se nesmějeme samotnému tragickému Llewynovi (kterého nám je spíše líto), ale absurditě toho, co mu háže život pod nohy. Oscar Isaac je v hlavní roli výborný, z plejády vedlejších epizodních postav je nezapomenutelná kreace mizantropa Johna Goodmana. Ani po technické stránce jsem nenašel nic, co bych mohl filmu vytknout a folkový soundtrack mi na první poslech učaroval (a to folk normálně neposlouchám).