Figarova svatba (2012) (divadelní záznam)

"Coitus dekády." Zapletal by zasloužil Oscara! /Viděno 2x v divadle a jednou v TV/

Ninočka (1939)

Výborná zábava a skvělí Greta Garbo jako sovětská komisařka i Melvyn Douglase v roli zamilovaného buržoazního šlechtice. Wilderovi evidentně sedí téma souboje kapitalismus vs. komunismus, jak dokázal i o dvacet let později s filmem Raz, dva, tři. Zatímco zde rovným dílem dělí zábavu romantikou, ve druhém případě se jedná téměř o čistokrevnou komedii. V obou případech je však během studené války pěkně horko a o zábavu není nouze :)

Rozruch ve městě (1942)

Ačkoliv je jméno Cary Granta v titulcích první, jeho role spíše odpovídá filmu Topper (1937), kdy dvě zbylé hlavní role mají na plátně mnohem více prostoru než on. Sice se děj kolem něj neustále točí a všechny postavy jednají tak, jak jednají kvůli němu, on sám ale zůstává pasivní a v pozadí. Naštěstí je tu ale Jean Arthur, která se svým talentem pro komedii udrží film v koukatelné a místy i zábavné rovině a Caryho více něž obstojně zastoupí. To ale nemění nic na faktu, že se jedná o velmi průměrnou komedii (drama), kterou jsem si odškrtl ze 70% kvůli Carymu a ze 30% kvůli Jean.

Remember the Night (1940)

Netradiční a otevřený konec mi ze začátku hodně vadil. Nakonec ale musím uznat, že právě ten činí film zajímavým, a tím spíše si ho zapamatujete. Rád bych se dočkal toho, že místo Prince a Večernice, či Anděla na horách uvidím v TV Remember the Night, Bishop´s Wife, nebo třeba Christmas in Connecticut. (PS: Toto je mé již 1111 hodnocení)

Brubaker (1980)

Silný filmový zážitek a rozhodně nejlepší role Roberta Redforda v celé jeho kariéře.

Harold a Maude (1971)

If you want to sing out, sing out. And if you want to be free, be free. 'Cause there's a million things to be! Je to film o životě, který není vždy jednoduchý. Je to film o lásce, která není vždy jednoduchá. A je to skvělý film o volnosti ducha, ze kterého si odnesu, když ne nic jiného tak to, že za velké věci se dá bojovat i malými činy.

Televizní společnost (1976)

I am as mad as hell and I am not going to stand it anymore! Showbusiness je tvrdá branže, kde procenta sledovanosti mají větší cenu, než život sám, kde jde lidskost stranou, nahrazena dravostí. Jde o místo, kde člověk člověku je vlkem. Tak, to se nám snaží Sidney Lumet říci svým počinem Network a já mu věřím. Věřím i skvělému výkonu Petera Finche. Jen mě to nijak hlouběji neoslovilo a obávám se, že až na onu slavnou řeč Howarda Beala si z filmu zapamatuji jen pramálo. 70%

Být či nebýt (1942)

Tak už vím, kde Tarantino sbíral inspiraci na Hanebný Pancharty :) Ale, když tohle ponechám stranou, tak To Be or Not To Be je jedna z nejlepších válečných komedií, jaké jsem viděl a velký podíl na tom má Jozef Tura, velký polský herec, bez něhož by byl film poloviční! Co na tom, že o něm nikdo neslyšel...

Gangsterská nevěsta (1941)

Howard Hawks zase válí a dokazuje, jak univerzální režisér byl. Každopádně tento film by si zasloužil větší pozornost než 71 hodnocení, z nichž jedno je moje...

Lev v zimě (1968)

Aniž bych nějak rozpitvával děj, který mě nijak hluboce nezasáhl, musím se zeptat na jednu věc. Jak sakra mohl získat Oscara v roce 1969 Cliff Robertson a ne Peter O´Toole?? Vážně, tohle prostě nepochopím. Jeden z největších oscarových omylů v téměř 90ti leté historii této ceny.