• Western

Rytíři nebes (2006)

Rytieri nebies. Veľmi vydarený slovenský názov filmu. Vojnoví piloti bránia Francúzsko pred Nemeckom počas prvej svetovej vojny. Povzbudí nás aj obetavá láska, zmysel pre pravdu, spravodlivosť, či pristupovanie k zákonom nie podľa litery, ale podľa ducha. Umelecká stránka filmu sa môže pochváliť dokonalou hudbou a dokonalými leteckými scénami. Film je inšpirovaný skutočným príbehom.

Z lásky k tobě (2002) (TV film)

Učebnicový príklad zákernej manipulácie filmom, ktorý nasledujúci záver vykresľuje vo veselých farbách: Slobodný muž dá prednosť rozvedenej žene, pred milou, dobrou a peknou slobodnou ženou, dokonca už jeho snúbenicou. Človeku sa chce plakať spolu s opustenou snúbenicou, a nie smiať sa z ďalšieho prehlbovania rozbíjania pôvodnej rodiny...

Nesmiřitelní (1992)

Veľmi zaujímavý, originálny a hlboký western, v ktorom máme možnosť vidieť aj do vnútoného sveta postáv, ktorý je vo filme podaný prirodzene, spontánne, nie nejako umelo. Film nám môže poslúžiť pri vlastnej sebareflexii. Je povzbudením, že každý sa môže zmeniť, byť lepším, len to sám musí chcieť. Citlivo, no pritom precízne rozoberá problematiku zabíjania a prostitúcie. Taktne poukazuje na ľudskú dôstojnosť, ztrápňuje pýchu. Zaslúžene získal 4 oscary.

Poklad Aztéků (1965)

Mexiko bojuje za svoju nezávislosť proti okupácii Francúzskom. Hneď na začiatku filmu je nám dopriané vidieť tajnú jaskyňu s priam rozprávkovým, no nevyužitým pokladom Aztékov. Lex Barker v postave charakterného doktora pomáha, kde treba. Sú tu aj ďalší, ktorí bojujú za pravdu a spravodlivosť. Všetci títo si navzájom dôverujú a vytvárajú pekné priateľstvá. Naopak, problémy a nešťastie prinášajú tí, ktorí majú pokrivený charakter - napríklad vojenský kapitán obťažujúci ženy, či syn počestného boháča bažiaci po hazardných hrách. Po umeleckej stránke môžeme filmu vytknúť snáď len niekoľko nepresvedčivo zahraných úderov.

Iná láska (1985) odpad!

Obyčajný obraz neobyčajne skazenej dediny, do ktorej prišiel o čosi menej skazený medik.

Polární expres (2004)

Veľmi pekný animovaný film a bol by ešte krajší, keby namiesto Santa Clausa (Santa Claus má svojho reálneho otca, ktorým je maliar Haddon Sundblom, dátumom jeho narodenia je rok 1931. Podoba bielovlasého a spokojného Santa Clausa v červenom kabáte vznikla na objednávku spoločnosti The Coca-Cola Company.) tu bol Svätý Mikuláš, či malý Ježiš. Tí sú totiž realitou, a nie výmyslom. No napriek tomu je to milý, oddychový film s krásnymi myšlienkami, napríklad: KTO VERÍ, VIDÍ A POČUJE VIAC... Po umeleckej, či technickej stránke by bolo dielo dokonalé, keby oči postáv vyzerali živšie.

Krátký film o lásce (1988)

Krásny príklad na to, ako sa dá citlivo, veľmi zaujímavo a na vysokej umeleckej úrovni spracovať aj taká chúlostivá téma, akou je 6. prikázanie z Dekalógu. Vo filme sa skrýva posolstvo, že toto prikázanie nás neochudobňuje, ale naopak - obohacuje. Chráni nás totiž pred egoizmom a pred zužovaním lásky len na fyzikálne procesy v človeku. Učí nás, že láska je oveľa viac, že láska je byť oporou pre toho druhého, spolucítiť s ním a v žiadnom prípade mu neubližovať, ani slovami, ktoré môžu narobiť veľa zla.

Den po zítřku (2004) (TV film) odpad!

Je naozaj ťažké uveriť, že ľudia, ktorí prežili "zamrznutie" Európy, by boli objavení až za 3 roky. Pritom sa nachádzali v kľúčovej vedeckej oblasti. Okrem toho ich podzemné tunely neboli vôbec hlboko.

Charlotte Gray (2001)

Veľmi pekný film z obdobia druhej svetovej vojny o pozitívnych, ale aj negatívnych prístupoch človeka k človeku, muža k žene, ženy k mužovi. Hlavná hrdinka nám nie je sympatická len pre jej zovňajšok, ale aj pre jej spolucítenie s trpiacimi a obetavú pomoc. Vo filme sa skrýva aj veľmi závažné posolstvo, aby sa slobodní neunáhlili pri výbere svojho životného partnera - manžela, manželky. Celý príbeh pôsobí presvedčivo, reálne.

Poslední zůstává (1996) odpad!

Vykradnutý western "Pre hrsť dolárov". Obraz skazenosti - aj hlavného hrdinu. Pár svetlých chvíľ v jeho živote (napríklad oslobodenie väznenej ženy) nezachraňuje formačnú stránku filmu. V závere hlavný hrdina zo všetkého šťastlivo vyviazne a zdá sa, že je spokojný so svojím životom, napriek všetkým špinavostiam, ktoré spáchal. Takmer celý film pôsobí dojmom "majstra sveta". Pritom by sa dal charakterizovat ako človek posadnutý peniazmi, ktorý sa sem - tam nad niekým zľutuje a pomôže mu. To, že napriek mučeniu neprezradí, kde utiekla žena, ktorú oslobodil, je síce pekné, ale je ťažké uveriť, že by to spomínaný "hrdina" dokázal.