Přísaha (2001)

Pouštěl jsem si film s očekáváním napínávého krimi thrilleru, v tomto ohledu jsem byl však zklamán, naopak velmi překvapen klidným dramatem, s melancholickým podtónem a skvělým výkonem Jacka Nicholsna, který dokazuje, že je opravdu herecká třída. To, co však tenhle snímek vyzdvihne do čtyř hvězdiček a nenechá ho ve třech, odpočívat s ostatními filmy, jež jsou sice dobře natočené a neurážejí, avšak nepřínáší nic extra, je fakt, že u konce Přísahy jsem byl překvapen netradičním rozuzlením. Doufám že tenhle ne zrovna známý film shlédne více lidí, protože je škoda že zakotvil v modrém poli, aspoň dle mého názoru.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Technicky dokonalá válečná řežba, u které mne zatraceně mrzí, že jsem ji neviděl v kině s pořádným zvukem. Po prvotní půlhodině keců se dostáváte do ulic Magadiša kde to vážně vře, ze všech stran vybýhají povstalci, kulky jen sviští a dočkáte se, jak již název napovídá, sestřeleného vrtulníku. Ale, i přes to, že jsem byl pohlcen, je to pořád americký velkofilm. Štve mne, že amíci musí snad v každém válečném filmu mít nějakou scény, která se až moc snaží vás dojmout, spíše jsou však zbytečné. Aji tento snímek se o to místy snažil, to mu ubírá totální dokonalosti, jelikož než "dojemné" pasáže typu, stařec jde pohřbít dítě, mne vyděsí a dostave scéna vyloženě syrová a brutální, protože taková válka je. Ještě dodat, že Scott se srdceryvností ani moc pracovat neumí (jména padlých vojaků na konci filmu taky zrovna nemusím). Když však pominu, pro mne tenhle hrubý nedostatek, nelze nic vytknout.

Osvícení (1980)

Úžasný snímek, který ale není bezchybný, i tak však téměř dokonalý. Čím ale? Tím jak vám vleze do hlavy, jak si s vaší myslí hraje a donutí přilepit na obrazovku a horlivě očekávat, co přijde. Atmosféra je vytvořena vskutku skvěle, zasněžený Overlook v Skaliských horách působí velmi hrůzných dojmem, postupně magořící Nicholson je taky pěkná podívaná a třešničkou na dortu jsou dialogy vedené mezi Nicholsnem a hotelovými přízraky, jež jsem si opravdu vychutnal. Ale musím dodat, že knihou se Kubrick fakticky jen inspiroval a příběh si v mnoha místech dost upravil. I tak... jasných pět*.

Vetřelec (1979)

Vetřelec je jistě jeden z největších počinů v historii sci-fi, ale to neznamená, že musí oslovit veškeré publikum. Mě osobně tenhle snímek jako diváka opravdu nenadchl, jelikož herecké výkony byly průměrné, ničím výjimečné, efekty (ano vím, je to z roku 1979, ale i ve starších sci-fi, např. Star wars IV, jsou mnohem lepší) nic moc a všemi opěvovaná atmosféra, spíš to bylo zdlouhavé a nudné, než nervy drasájící, navíc některé scény se minuly účinkem (když se vetřelec objeví ve větrací šachte s roztáhnutými hnáty, působí spíš komicky než strašidelně) a opravdu si myslím, že tak vysoko patří jiné filmy, které skutečně zanechají stopu. Zabijte mne, tohle je můj názor, skoro nic mi to nedalo, vyšší hodnocení dávat nebudu, přestože to bylo ve své době úžasné a dechberoucí, ale filmy jdou dále, kvalita jde dále a i v sedmdesátých letech se objevily mnohem lépe propracované sci-fi. --- UPDATE--- Popravdě, podmínky shlédnutí udělá mnohé. O samotě, s vyčištěným obrazem, větší úhlopříčkou a vyšperkovaným audiem. Vetřelče, tady máš hvězdičku navíc, zasloužíš si ji.

Andaluský pes (1929)

Po delším uvažování měním z odpadu na jednu hvězdičku, protože ačkoli mi film kladného nic nedal a hnusil se mi, postrádal jakýkoliv smysl, dějovost, postavy a byl pouze o házení nesmyslných obrazů na plátno, musím uznat, že natočit snímek bez naprostého smyslu je kousek, který si nějaké to vyšší hodnocení zaslouží a navíc pro milovníky různých,jak já říkám, "alternativních" umění to je určitě delikátní jednohubka.

Scooby-Doo 2: Nespoutané příšery (2004) odpad!

Říkal jsem si, že přece zatraceně musím na tomhle filmu najít aspoň ždíbeček kladu, který by mohl vyzvednout hodnocení tak o hvězdičku, ale i po třetím shlédnutí musím odpad ponechat, protože taková slátatina ubohého děje, mizerných hereckých výkonů, trapných vtipů, předvídatelných situací, hrající si ještě na něco extra dobrého a cool, si opravdu ten odpad zaslouží.

Faunův labyrint (2006)

U tohohle filmu nejde nic pořádně vyhodit to výšin, ale rozhodně to naznamená, že by si nezasloužil vaši pozornost. Del Toro mi opět dokázal že je režisérem osobitého stylu a kreativního myšlení, schopný vyprodukovat osobité originální snímky. A to je právě to, čím vás tenhle snímek dostane, jakási "torovina", kdy budete vskutku překvapeni, co všechno se dá smíchat do pěkného výsledku. Tedy abyste z tohohle mého slovního blití něco měli, Faunův labyrint je povedená polívka mnoha stylů z aromatem Del Tora. Stačí?

Temný rytíř (2008)

Nikdy bych nečekal od superhrdinského filmu pocity které se dostaví u dramat, ani po velmi podařených X-menech. Temný rytíř rozhodně není nějaký sajrat ukazující běh nepřekonatelného hrdiny likvidující padouchy a... má blíž k dramatu než k ačnímu žánru, i když akčních scén zde bylo dost. Co chci tedy říct (napsat)... je to film z jednou z nejlepších atmosfér jakou jsem viděl, každá perfektně zahraná postava se zmítá ve své šedivosti, osudy se proplétají, napětí dosahuje vysokých mezích, všemu vevodící vyšinutý, nepředvídatelný a v jednom úhlu pohledu dokonalý Joker. Vše podtrhuje skvělá hudba. Nemám co vytknout...

Hra o trůny (2011) (seriál)

Po druhé řadě musím zásadně přehodnotit můj pohled na seriál, který si dalšími deseti díly přihodil mnoho bodů navíc, ale dost si jich ubral. Ale pěkně popořadě. Hra o trůny je fantasy zasazené do velmi propracovaného světa, který vás sice možná neohromí svými velkolepými hrady (LotR je stále nedostižný), ale dostane vás pojetím lidské špíny ve fantasy kulisách. Postavy jsou zlé, zkažené, odporné, zvrhlé, vlezlé, zrádné, zákeřné... mohl bych pokračovat dále a dále, a vy celou dobu uvažujete, komu vlastně fandit. Intrikaření a pletichy, které do politiky nejen dávnověku patří, jsou pojaty opravdu skvěle! Když se sem tam objeví postava, zachovávající si v téhle žumpě čest, musíte ji fandit a se zatajeným dechem pozorujete, jestli se dožije další epizody. Toto mi dala první série, a my stále chybělo větší fantasy pojetí, což v druhé, ve které nebyla ani nouze o bitvy, bylo naplněno bravurně, zvláště dokonalou 20. epizodou, která mne nalepila na obrazovku. Jednu podstatnou výtku ale mám. Vím že se HBO snaží ukázat ohavnosti intrikaření všemi možnými prostředky (brutalita, zvrhlost), ale občas mi to vážně připadá, že jsou tyto drsné scény vklíněny dost uměle a slouží k přilákání otupělejšího publika, než vykreslení úchylnosti většiny postav. Doufám tedy, že se seriál nezvrhne. Každopádně, druhá série mi ukázala, že se opravdu jedná o fantasy, dala postavám další prostor pro předvedení svého charakteru (některé miluji, jiné nenávidím, u některých vůbec nevím), tudíž zvedám o jednu hvězdičku, ale podmíněně. ---Po třetí sérii a kousku čtvrté:--- A jedeme. Města otrokářských zemí konkurují citadelám Gondoru, Matka draků přivádí na scénu velkolepé armády a všechno dostává větší spád... děj překvapuje, zvraty děsí... nenávist k některým postavám dorůstá obludných rozměrů, u jiných pozorujeme změnu, k lepšímu, což je dobře... holt tu špínu už nedokáží snášet... a dobré a čestné? Drasticky jich ubývá, ale o to víc držíte palce těm zbývajícím! Moje světlé vlaštovky, vy v té bažině přežijete a věřte mi, že váš boj budu pozorovat. Starkové!

Schindlerův seznam (1993)

Perfektní film má být složen z několika dílků (režie, scénář, střih, herci, kamera), které do seba zapadají jako puzzle a výsledný motiv ve vás něco zanechá. Čím víc dílků nepasuje, čím víc je motiv slabší, tím snímek klesá hloub a hloub. To ale o Schindlerovi neplatí, zde vše zapadne skvěle a ten výsledný motiv? Dechberoucí drama plné lidskosti i animální krutosti, syrovosti, upřímnosti (pro některé, existovali větší ziskuchtiví hajzli než Schindler), děsivosti. Zůstane ve vás pocit, že jste viděli něco skvělého (a viděli).