Monty Pythonův smysl života (1983)

Smysl života je můj nejoblíbenější film od Monty Pythonů a film při jehož projekci jsem se snad nejvíc smál. Břicho mě bolí ještě teď. Neuvěřitelně drsné a vtipné gagy, které se vám nesmazatelně vryjí do paměti a nemají ji šanci opustit. Mašinka, která dělá ping, hodina sexuální výchovy, blicí scéna, Chmurný žnář jsou jedním slovem rulez! A i Gilliamův předfilm o úřednících, kterří vzali věci do svých rukou, je naprosto cool. And don´t forget-Every sperm is sacred.

Ryanova dcera (1970)

To Johny_MH- Není to poslední Leanův film, tím je Cesta do Indie z roku 1984.

Pád Třetí říše (2004)

Působivý film o posledních dnech Adolfa Hitlera a jeho nejbližších. Výborný výkon Bruna Ganze a některé dechberoucí scény (např. vražda Goebelsových dětí jejich matkou). Jen je to místy rozvláčné a konec filmu mohl přijít o něco dřív. Ale všem rozhodně doporučuji.

Lawrence z Arábie (1962)

Lawrence z Arábie je filmová dokonalost sama. David Lean natočil film bez použití jakýchkoliv digitálních triků, a přesto zastiňuje všechny starší i novější filmová díla podobného ražení. Nezapomenutelné záběry pouštních scenérií, které jsou jedním slovem nádherné, tančící Peter O´Toole na střeše vlaku, dobytí Akaby, masakr tureckých vojáků,scéna na četnické stanici- to jsou momenty a mohl bych jmenovat další, které se vám nesmazatelně vryjí do paměti a neopustí ji. A k tomu ty herecké výkony- Peter O´Toole je jako Lawrence nádhernou i děsivou postavou zároveň a výkony Omara Sharifa, Anthony Quinna a Aleca Guinnessa jsou mu naprostu vyrovnané. Zkrátka filmový klenot.

Doktor Živago (1965)

David Lean natočil další mistrovský film po Mostu přes řeku Kwai a Lawrenci z Arábie. Živago má všechy ingredience, které by měl správný velkofilm mít, a to vrchovatě- skvělé herecké výkony všech zúčastněných( jen Klaus Kinski a jeho výlevy ve vlaku mi moc neseděly) ,velkorysá výprava, nádherná kamera a nezapomenutelná hudba Maurice Jarreho, jehož ústřední melodie se stala jednou z nejslavnějších filmových skladeb historie. Ale nejvíc mně potěšil scénář- vyhmátl to nejdůležitěší z románové předlohy a doplnil ho o některé nové momenty a situace, atmosféra doby je skvěle vykreslena, ale nijak se nepodbízí a skvěle doplňuje hlavní romantickou linii. Holt film, který nenahlodal ani zub času a jeden z nejlepších filmů, které jsem měl čest vidět.

Rebelové (2001)

Velmi slušný retro muzikál, který nám s jemným humorem přibližuje pohodovou rozevlátou atmosféru konce 60.let. Ve srovnání s předchozí "pohodou " působí konec snímku smutně a velmi dojemně. Ale největším plusem snímku nejsou staré dobré vypalovašky ale Zuzana Norisová, neboť vypadá ve všech scénách naprosto úžasně a za celý film vystřídá několik zajímavých šatů, které jen zvýrazňují její krásu. Ve srovnání s ní vypadá prkený Révai trapně a slabošsky.

Zpívání v dešti (1952)

Podle mého názoru nejlepší muzikál a jeden z mých nejoblíbenějších filmů všech dob. To co předvádí pánové Gene Kelly a Donald O´Connor je něco neuvěřitelného.A navíc ten úžasný humor a nadsázka. Ale vždycky jsme si říkali: Dignity,always dignity.

Jako zabít ptáčka (1962)

Skvělé drama podle knížky Harper Leeové odehrávající se v Alabamě ve 30.letech 20.století. Právník Atticus Finch (skvělý Gregory Peck, který za tuto roli obdržel svého jediného Oscara a porazil dokonce i Petera O´Toola nominovaného za Lawrence z Arábie) se rozhodl přijmout obhajobu mladého černocha, který je obviněn ze znásilnění bílé dívky. Jeho nevinu prokázat v¨rasistickém Maycombu nebude snadné, jestli ne zhola nemožné. Jeho rozhodnutí přijmou případ ovlivní nejen jeho život, ale i život jeho dětí. V tomto filmu sedí všechno sedí perfektně - skvělé herecké výkony - již zmiňovaný Peck pojal svoji postavu naprosto civilně, a proto působí za všech situací naprosto přesvědčivě- ať už jako starostlivý otec se smyslem pro suchý humor, nebo jako neohrožený právník, který si zachovává důstojnost v každém okamžiku.Holt hrdina každým coulem, jakým bych chtěl určitě být. Nejen Peck je skvělý- překvapivě i dětští herci zvládají své role na výbornou (hlavně představitelka Scout-Mary Badham). K tomu krásná černobílá kamera a skvělá hudba Bernsteina, která se naplno uplatní při nezapomenutelných závěrečných minutách, které vrhnou slzy do očí i kovaným cynikům.