Sedmá pečeť (1957)

Mistrovské Bergmanovo dílo plné nejrůznějších symbolů, na jejichž úplné uchopení prostě nemám. Existuje Bůh, jaký je smysl našeho života, takové otázky nám Bergman servíruje skrz své živoucí hrdiny na pozadí temného středověku. Dílo je prošpikováno mrazivou atmosférou, kterou jen podtrhuje majestátní hudba, je to dílo, které nám ukazuje veškerou bídu lidského charakteru, viz scéna v hospodě. Tyto scény jsou ale v kontrastu s nesmírně lidským párem komediantů, kteří tvoří protipól všudypřítomné smrti a přinášejí naději a lásku do budoucna. Nic není černobílé, ani tento film, ani jeho postavy.Je to příklad živoucího díla, které k nám promlouvá, ale nenaléhá. Každý si utvoří závěr sám a tak to má být. Po Lesních jahodách další skvělý Bergmanův film, to jsem zvědavý co na mě tenhle režisér připraví příště. Už se těším.

Nadměrné maličkosti - Hypnóza (2005) (epizoda)

Zajímavá hříčka, která člověka neurazí a po náročném dni dokonce i pobaví. Jako večerní relaxace u televize ideální.

Království nebeské (2005)

Abych se přiznal na Království nebeské jsem se poměrně těšil, a proto jsem ve výsledku trochu zklamán. Království nebeské totiž nevybočuje z řady výpravných velkofilmů, jak jsem ve skrytu duše doufal, které se nás v posledních letech hrnou, ale musíme si přiznat, že se těžko vyrovnávají klasickým eposům ze 60.let jakými jsou např. Lawrence z Arábie, Spartakus či Ben Hur (1959). Správný velkofilm by měl mít hlavně charismatickou ústřední postavu, s níž divák soucítí a která ho nějakým způsobem inspiruje a to Království nebeské nemá. Nic proti Orlandovi, který se snaží, ale jeho postava mi byla ve výsledku úplně ukradená. Velký podíl na tom má naprosto neuvěřitelný(ve smyslu já tomu nevěřím) vývoj jeho charakteru, když se z obyčejného kováře během chvilky stane neporazitelný rytýř bez bázně a hany, který všechny poráží, zatímco ostřílení křižáčtí rytýři umírají, jako by se nechumelilo. A navíc umí latinsky,což ve středověku uměli jen vzdělanci a ne kováři, a dokáže během chvilky vybudovat malou oázu na místě, kde jeho otec za pár desítek let vyšlechtil jen kameny a písek. A že se stane úžasným válečným stratégem, to nepřekvapí. Vskutku renesanční člověk. A i ostatní postavy z toho nevycházejí moc dobře, buď jsou ušlechtilé a pro náboženský smír a nebo bojechtivé a naprosto charakterově prožrané, nic mezi tím. A to, že johanitský rytýř je skoro-ateista a ostatní postavy jsou také s Bohem na štíru, to vypadá v hlubokém středověku přinejmenším podivně. Ale jen abych jen nehanil, Království nebeské je vizuálně krásné, herecké výkony kvalitní ( hlavně E. Norton, který ztvárnil krále postiženého leprou) a má některé mimořádně silné scény, ať už je to královo "měl jsem sen" a nebo bitva před Krakem. Hudba je také mimořádně povedená. Co ve výsledku říct? Ridley Scott se snaží o mír mezi muslimy a křesťany, ale podkopávají mu nohy špatně vykreslené postavy a navíc to celé působí prvoplánově a těžko uvěřitelně. Slabé 3 hvězdy...

L. A. - Přísně tajné (1997)

Výborné krimi s okouzlující retro atmosférou, které odpovídá i dobová hudba. Rozhodně zde najdeme velmi kvalitní herecké výkony, ať už se jedná o Kevina Spacey nebo Guy Pearce, který je opravdu přesvědčivý jako nováček přicházející do losangelské policie, jejíž vyšetřovací metody nejsou rozhodně obvyklé, alespoň v to doufám. O vtipné momenty se postará Dany deVito jako šéfredaktor bulvárního plátku a trošku té krásy přinese oscarová Kim Basinger, která je až překvapivě herecky velmi dobrá. Ale rozhodně největším plusem filmu je propracovaný scénář, který udrží diváka až do konce filmu v napětí a v očekávání, jak to celé dopadne.Na druhou stranu je ale příběh trochu složitý, takže mě dalo občas se zorientovat v té záplavě jmen, která se valila z obrazovky. Ve výsledku originální film, jechž je zoufale málo.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Při dalších shlédnutích je to stejně skvělé jako při prvním. Miluji tenhle film a naplňuje mě radostí, že se zrovna Hvězdné války dočkaly takovéhleho vyvrcholení. Neboť tahle sága formovala moji lásku k filmům. Skvělé herecké výkony, úžasné triky a neskutečné emoce to nám nabízí Lucas v tomhle filmu tak úhledně zabalené, že se tomu nedá pomalu věřit. Tleskám a odpouštím Jirkovi Epizodu 1, která mě málem zničila. P.S. Vyžaduji Oscara Iana McDiarmida, jehož Palpatine se nedá slovy popsat, to se musí vidět a nominaci pro Ewana, kerý je tak sympatický a navíc dokázal tak dokonale napodobit Aleca Guinnesse, že fakt musím smeknout. A alespoň nominace za nejlepší film je také namístě. Kruh se uzavřel a nám nezbývá než čekat, než někdo další přijde s něčím podobným jako Lucas před předlouhými 28 lety..... Ještě přidávám. Je to úplně nejlepší epizoda.

Dracula (1931)

Naprosto magické zpracování Stokerova Draculy, které sice není moc podle knížky, ale přesto uchvátí a to kvůli několika nezapomenutelným obrazům (obě scény na schodišti) a skvělému Lugosimu, který je zároveň aristokratický a nebezpečný.Po prvním shlédnutí jen za čtyři, ale druhé se mi líbilo víc, takže hvězdu přidávám. Možná jsem propadl kouzlu temného gotického hradu plného pavučin. Ale už vidím hraběte, jak schází po točitých schodech se svícnem v ruce.... I bid you welcome.

Star Wars: Epizoda II - Klony útočí (2002)

Tak jsem si zopákl Dvojku, než pojdu na trojku a musím říct, že druhý díl Lucasovy vesmírné ságy je rozhodně stokrát lepší než jednička. Sice i tady jsou takové béčkové dialogy, ale asi to k tomu už patří. Akce je slušná, ale taková sterilní a až okatě počítačová,bez života a nedokáže dojmout.Ale dobře se na to dívá. Spíš než akční část příběhu( i když závěrečné souboje na meče jsou úžasné,ale pořád jim něco chybí do nasazení a syrovosti soubojů Luka a Vadera v E5 a v E6) mě zaujala psychologická linie filmu,pokud se to tak dá nazvat, a hlavně vztah Anakina a jeho mistra, který je i přes občasné neshody super a bude zajímavé zjistit, kde se to podělá. Ale to už Episoda 3.Jo a Natalii to sluší, hlavně to odhalené bříško a ten škrábanec na zádech. Ve výsledku slabší čtyři hvězdy.

Most přes řeku Kwai (1957)

Skvělý Leanův film, který nadchne úžasnými hereckými výkony a perfektně vygradovaným finálem. Fakt smekám klobouk, neboť tohle je naprostá filmová špička.

Pánská jízda (2004)

Já bych to zas tak hrozně neviděl. Ve srovnání s debilními Troškovými Kameňáky a tragickým Olmerovým Waterloo po Česku je to celkem příjemný a chvílemi dokonce i vtipný film, který se nesnaží diváky "pobavit" nechutnostmi, ale takovým zvláštním sitcomovým homorem, který opravdu dokáže člověka rozesmát.Jen je škoda, že autorům, tak během první půlky již tak dosti krátkého filmu,dochází dech a druhá půlka není nic moc.O hereckých výkonech se nedá moc mluvit, ale Vetchý i Dejdar jsou v pohodě. Jen mě iritovali ty děti s tím zubením a zvednutým palcem. V rámci toho co vysílá Nova, to není žádná tragédie a rozhodně bych viděl radši 10 Pánských jízd než jednu Bubílkovou.