Počátek (2010)

Přiznám se, že tenhle film mě zatím jako jediný film Nolana nějak zásadně nenadchl. Ano, je to výborný film, skvěle promyšlený a vypočítaný, ale na můj vkus už tady chybí nějaká ta filmovost (sorry, nevím, jak to říct), je to pro mě prostě už jen vypočítaná matematická hříčka, kde člověk jen oceňuje, jak je to geniálně připravené, ale emoce to ve mně nevzbudilo žádné. Osudy postav mi byly úplně ukradené - a to je špatně! Původně jsem tady měl čtyři, nakonec měním na tři. Žádná nostalgie a snaha být hodný.

Temný rytíř (2008)

Vypiplaný Batman do posledního detailu. Ledger zahrál skvěle, i když přiznejme si - dostat roli šíleného Jokera je snad snem každého herce. Vzal ho úplně jinak než Nicholson, ale rozhodně ne hůř nebo líp - prostě zahrál šílence šíleného jiným šíleným způsobem. Děj je krásně zamotaný, přitom srozumitelný, postavy dávají smysl, člověk chápe proč co dělají, nepřipadají mu hloupé nebo naivní - to je velkým plusem tohoto filmu, což ho v žánru komiksových akčních adaptací staví úplně do jiných výšin než všechny ostatní ajronmeny, evendžry nebo supermany.

Batman začíná (2005)

Parádní začátek skvělé trilogie, která Batmana dostala zpátky tam, kam patří. Rozhodně nejsem schopen říct, který ze tří nolanovských Batmanů je lepší nebo horší - každý má svá plus a svá minus. Tady mě vždy velice těší přítomnost Liama Neesona.

Memento (2000)

Málokdo vstoupil do světové kinematografie tak impozantně jako právě Christopher Nolan (s bráchou) s Mementem. Dokonale vyladěný film, jak je u nich ostatně zvykem. Dosud nejlepší role Guye Pearce, který by si podle mě zasloužil větší využití, než v současné době má - je to více než šikovný chlapec. Carrie Ann Moss je pěkná svině a David Julyan hudební génius. Tenhle film by měl vidět podle mě úplně každý, protože nic podobného (hlavně kvalitou) zatím rozhodně nevzniklo.

Gran Torino (2008)

Možná trochu přehodnocený film, přesto nemám problém s plným hodnocením. Líbí se mi, že si tady Clint dal všechno, co má rád - politické narážky, drsnou školu, westernovou postavu, přímočarost děje bez zbytečných odboček a rušivých elementů. A je neskutečné, že i v těch letech dokáže nejen režisérsky, ale i herecky utáhnout film. Smekám.

Absolutní moc (1997)

Dnes už je to takový příjemný film na víkendový večer, kdy v televizi nic není a člověk nechce řešit nic moc zásadního, ale zároveň určitou kvalitu stále očekává - zkrátka a dobře jednoduchý, skvěle zahraný snímek, chvílemi trochu politicky naivní, chvílemi napínavý i vtipný, ale jak už jsem řekl - skvěle zahraný - však se podívejte na seznam herců a je jasné, že by jich prostě tolik dobrých do nějaké kraviny hrát nešlo.

Nesmiřitelní (1992)

Film, díky kterému ožil western. Sice pak trvalo ještě skoro 20 let než přišel další podobně kvalitní (3:10 do Yumy, Opravdová kuráž, Zabití Jesseho Jamese...), ale zhruba z rozmezí 1975 - 2005 je to prostě jediný pořádný western. A já dobré westerny mám rád. Líbí se mi tady rozmanitost postav, srozumitelnost děje i hlavního sdělení, mám rád cynický úsměv Gena Hackmana, medový hlas Morgana Freemana, aristokratičnost Richarda Harrise a jasnost herectví Clinta Eeastwooda.

Hannibal (2001)

Pro mnohé nejslabší článek hannibalské trilogie... možná ano... i když vlastně ne - ta trilogie nemá slabý film. Přesto má film dost nosných scén a skvěle napsaných postav - Gianini, Oldman aj. Samozřejmě tomu vévodí Hopkins, ale už to právě není jen souboj jeden na jednoho jako Mlčení jehňátek a to se mi třeba líbí.

Vetřelec (1979)

Tady snad ani není co komentovat. Výkvět britského herectví v těch nejlepších rukách Ridleyho Scotta. Jestli ne nejzákladnější, tak rozhodně jeden z nejzákladnějších (a pochopitelně nejlepších!) filmů celé filmové historie.

Jurský svět (2015)

Co se mi líbilo? Má to spád... Velociraptoři jako lovečtí psi... T Rex jako T 800... Občasné odkazy na původní film (budova, hudební motiv...) Co se mi nelíbilo? Bylo to hodně infantilní, jednoduché a očekávatelné... Howardka byla šíleně nesympatická... Chris Pratt naopak byl sympaťák, ale Samu Neillovi nesahá bohužel ani po kotníky (těžký soupeř)... Několik postav, u kterých bylo od začátku jasné, že prostě musí umřít... Celkově takový smířlivý tón - dětský (americký) mainstream narozdíl od Spielbergova mainstreamu pro dospělé.