The Raven (2010)

Naprostá neochota říct aspoň něco zajímavého zabalená do reklamního vzhledu. V tomhle sekáči já rozhodně nenakupuji.

96 hodin (2008)

Bum, bum, bum, bác. Politická korektnost a multikulturalismus dostává na solar s razancí nevídanou. Pak jednu mezi oči a mozek se potácí do země snů. Pác, bum, prásk. Takto vyhroceně šovinistický film vůči jednotlivým etnikům (ani Francouzi z toho nevyšli se ctí) jsem nepotkal už nějaký ten pátek. Co z toho, že Liam Neeson hraje Bournova dědečka? Kde nic není, ani albánská mafie nebere.

Dantovské peklo (2010) odpad!

Dante rotuje ve svém hrobě rychlostí světla a nejenže Dantovské peklo staví předlohu na hlavu, ale navíc je to opravdu únavným kolovrátkem řevu, patosu a krve. Umělecká licence zašla daleko za své hranice až do území nechtěné sebeparodie.

Absolvent (1967)

Inu, tedy bez obalu - Mike Nichols je umělec kubricovského formátu. Absolvent to není jen brilantní duo Hoffman - Bancroft, silně návykové popěvky Simona a Garfunkela a ani nestojí pouze na literární předloze. Ale byl to právě Nichols, který Absolventu vtisknul onen punc vyjímečnosti, kdy sebemenší detail není radno podceňovat. Nichols se z režisérskou bravurou zavrtal přímo do hlavy dospívajícího Bena a bez zbytečných keců podvrtal základy americké morálky. Drze, otevřeně a s filmařským citem, který jsem naposledy zažil snad jen u Malicka či Kubricka. Dokonalá symfonie filmu.

Mystery Team (2009)

Jejich zbraní je humor a nebojí se ho použít. Jsou to Mystery team! Ale odkud se vzali? Je to vcelku dlouhý příběh. Byli nebyli tři kamarádi, kteří si začali říkat Derrick Comedy. A byl to internet, který jim pomohl ke slávě. Jejich skeče se staly na Youtube natolik oblíbené, že postupně přešli do pod College humor a nakonec si jich všimli i profesionální producenti. Jejich skeče nepostrádaly nápad, pointu a ani filmařský talent. Přestože některé díly jsou lacině vulgární či sušší než Sahara, tak v internetovém humoru kopají extraligu (určitě doporučuji Girls are not trusted http://www.youtube.com/watch?v=Rcx4_CszaDI Self Defense http://www.youtube.com/watch?v=2REG3-Wb5gM nebo Celebrity http://www.youtube.com/watch?v=WIGrIfIj6aY ) Dnes je asi nejúspěšnější Donald Glover (ten černoch), který píše pro 30 Rock (zajisté poznáte, kdo hraje vyhazovače ze Strip klubu) a hraje v Community. Derrick Comedy byl tak odrazovým můstkem ke slávě. Mystery Team, jakožto jejich první celovečerák, v podstatě dokonale odráží celou jejich dosavadní kariéru. Všechny své přednosti, ale i nešvary vměstnali do své debutu. Přestože po celou dobu jim ani na chvíli nedojde svěží invence, a tak se člověk nemusí bát, že budou recyklovat nápady ze svých skečů, tak nemálokrát se nechají zlákat jednoduchým pubertálním humorem ala pointa s koláčem. Na to jsem už ale zvyklý, překvapivé je však to, že po technické stránce film kulhá na obě nohy. Dan Eckman - režisér všech jejich předešlých skečů - si vystačil se steadycamem, jehož použití se stalo otravným kolovrátkem. Filmu tak chybí chytřejší záběrová montáž a film vcelku působí dost divadelně, což překvapí o to víc, když při srovnání vycházejí jednotlivé skeče mnohem lépe, než samotný celovečerák. Avšak výtky ohledně dramaturgického rozštěpu, kdy některé scény jsou více méně samostatným skečem, než součástí celého filmu, můžeme odbýt s tím, že u takto střelených komedií to tak prostě chodí. Herecky na tom nejsou nijak zle a přehrávají přesně v duchu své předešlé tvorby, i když Glover to místy přehání, až to pěkné není. S jistým nadhledem můžu říct, že Mystery team ani jinak dopadnout nemohl. Trošku sice zamrzí, že se nestal druhým Napoleonëm Dynamitem, na to kiny prosvištěl bez jakékoliv pozornosti (pokud za ni nepovažujeme malou premiéru na Sundance), ale fanoušky i neznalé potěší nemálo. Bez soudnosti a s fanouškovským zápalem bych filmu rád nasolil pět hvězd, ale zdráhám se. Snad příště.

Oktapodi (2007)

Holky a kluci od Gobelinů (produkční společnost) prostě umí a nenucené vypointování jejich filmů málokdy zklame.

Chirurgové (2005) (seriál)

Lamentovat nad sestupnou kvalitou jednotlivých zápletek, ale i zábavností celého seriálu, je již takové klišé, že si ho rád odpustím. Přimhouřím obě oči a s krásnými vzpomínkami se vrátím do dob, kdy Chirurgové byly tím nejlépe vyprofilovaným seriálem, co kdy světlo světa spatřil. Srdcovka, obvzláště první tři sezóny.

Profesionálové (1977) (seriál)

Profesionálové nezastárli, nestárnou a nezestrárnou. Proč by. Bílá kupéčká budou v módě pořád, stejně jako Doylovské vlasové kreace nebo kožené bundy ve jménu Bodieho. Stylovější seriál, co diktuje styl i dalším generacím, by i CI5 jen stěží pohledala.

Ano, šéfe! (2009) (pořad)

... a zrodila se hvězda.