Padlé umění (2004)

Zvhrlé, brutální a přesto tolik nádherné.

Den nezávislosti (1996)

Pokud Emmerich prodchnutý americkým patriotismem, tak je jasná volba na Godzillu, u které jsem se bavil nepoměrně víc. Celý film je sice pěkný, možná i blbý, ale koukat se na to se zdravým rozumem dá. Některé pasáže dojmou, některé zase vysloveně iritují svojí americkostí. Zejména postavu prezidenta bych si s klidem odpustil. Ale to už k tomu prostě patří. Ber nebo neber, solidní Sci-fi velkofilm s k-sežrání Goldblumem.

Pretty Woman (1990)

Tady nejde o emoce nebo city, tohle je jenom byznys. I tohle by se dalo vztáhnout na tento film. Působil na mě stejně chladně jako celé prostředí těch finančních žraloků. Ale bude to tou mou romantickou duší, že stejně nakonec, který se držel všech otřepaných schémat a klišé, jsem se dokázal dojmout. Příjemná podivaná to určitě byla, ale trhák na mou bránici nebo moji dušičku rozhodně ne-e.

Teorie létání (1998)

Příběh, jenž není sám o sobě ničím novým. To až tvůrci mu dali tak trošku jiný směr, a to se u mě moc nevyplatilo. Celý ten příběh jednoho netradičního páru mi nějak nesedl, bylo to spíš takové křečovité než přirozené. Vše zachraňoval báječný Kenneth Branagh, jenž svým homelesáckým charismatem vytáhl každou scénu ve film, ve které se objevil. Ostatní byli taky dobří, zejména představitelka hlavní role. FIilmy, jenž mají za téma vzpření se společnosti, svobodu či lásku (at až klasickou nebo podivnou) mě vždycky přitahovaly, ovšem tento snímek mé srdce nijak zvlášť nerozbušil, i když scéna s Bankou je opravdu skvostná. Greengrasův masterpiece hledejte v jeho pozdější tvorbě.

Říše slunce (1987)

Spielberg umí, o tom nemá cenu diskutovat, ale proč ve výsledném efektu "pouhé" čtyři? Tady se možná shodnu s těmi, kteří prohlásili, že ten fracek je jim ukradený. I mě bohužel byl. Citový vztah k němu jsem si po celou dobu filmu nedokázal vytvořit, což ani v nejmenším nesnižuje kvalitu hereckého výkonu malého Balea, který zde byl naprosto famózní. Atmosféra skvělá, příběh taky na jedničku, režisérské finesky taky moc pěkné, ale bylo toho moc. Ve filmu bylo vše a někdy až trošku přehnané. Někdy je méně více, i když i tak to stačí na opravdu solidní a dobrý divácký zážitek.

Slepičí úlet (2000)

Nepříliš vtipná, ale originální rozprávka, která mě uzemnila svým grandioznim finále, které tolik připomínalo Parkovi Nesprávné Kalhoty. Z tohoto námětu se dalo vytěžit víc, ale jako první krůček na pole celovečerního snímku, víc než vydařené.

Všichni do jednoho (2007)

Opravdu dobrá záležitost, která přestože pochází z českých luhů a hájů, tak si nic nezadá se zahraničními produkcemi. Na tomhle se Žalud vážně vytáhl. Kousek je to vskutku originální a ona mysteriozní atmosféra je velice zručně budována. Postavy jsou jednak dobře zahrané, ale i napsané. Režie je taky velice zdařilá a Karel Žalud točit jednoduše umí, dovolí si i několik opravdu dobrých režisérských finesek. Všichni do jednoho si prošlapává svoji cestičku originality a já jen doufám, že je to pouze jedna z prvních vlaštovek. Víc takových Žaludů v české kinematografii. PS: Jednu hvězdičku nakonec ubírám po ranním vystřízlivěním. Ale jinak mohu doporučit všem.

Duch (1990)

Když už tak minimálně za Unchained Melody a scénu s hrnčířským kruhem. Romantická limonáda jako řemen, které jsem schopen odpustit téměř cokoliv.

Souboj u El Diablo (1966)

Nesmlouvavá vybíjená ala Alamo. Klasických chlapáků je tu stejně plno jako indiánů. Opravdu brilantní western se skvěle propracovanými charaktery.

Potíže s Arizonou (1987)

Začátek navnadil, zbytek v podstatě zklamal. Taková pouštní verze Farga, kde se ovšem Coenovi jakoby báli přitvrdit na pilu. Cage je moc příjemný, zejména jeho nevinný kukuč, a ani ostatní herci za nim vyloženě nepokulhávají. Zamotané je to sice pěkně, ale tak trošku tomu chybí nějaká pevná ruka. Jakoby si to oba bratři domýšleli až na place. Zůstali na půli cesty, což je velká škoda vzhledem k tak \"cool\" postavě jakou byl právě motorkářský lovec lidí. Tenhle zkušební náčrt zůstává pouhou předzvěstí jejich největšího díla, Farga, a to je jenom jedno.