Gran Torino (2008)

Moje první filmové setkání s Eastwoodem bylo poprvé s tímhle filmem. Podle ukázky sem nečekal nějaký 90 % zázrak. To co, ale následovalo ve filmu bylo pro mě vcelku dost překvapivé. První půlhodina mě vysloveně štvala svou patriozicací a odkazování na Vietnam. Pak, ale přišel zlom, který už jenom gradoval. Příběh nabíral spád a dramatizaci. Líbí se mi, že Eastwood má ve svých filmech tolik rolí kolik je jen potřeba a každá tu má svoje místo a důležitost.

Musíme si pomáhat (2000)

Film člověka zaujme svou atmosférou a dobou 2. světové války. Celkově se mi film vcelku líbil, ale že bych ho musel vidět ještě jednou ? Možná někdy. Bolek Polívka tady hraje vcelku dobrou roli a já nevím, ale mě to tak nenadchlo jak sem si myslel, že nadchne. Nebylo to špatné,ale místy mi to přišlo moc utahané. Celkově je film hodně dobrý, člověk se občas i zasměje, ale hraje to spíš na tu vážnější notu. Herecké výkony byly hodně dobré, hlavně co se Polívky a Šiškové týče. Děj je taky hodně zajímavý, jak už sem psal, se zajímavým závěrem, který hodně hraje divákovi na city.

Obchodník se smrtí (2005)

„Ve světovém oběhu je víc jak miliónů zbraní, to znamená jedna zbraň na každého 12 člověka. Jedinou otázkou je, jak vyzbrojit ostatní.“ Tohle divák slyší v úvodu filmu od hlavního protagonisty filmu, obchodníka se zbraněmi Yuriho Orlovova. Samotný film dává divákovi velice otevřený pohled na obchod se zbraněmi a uchvátí ho svou drsností a právě jeho otevřeností. Nicolas Cage ztvárnil po dlouhé době roli, která je mu psaná na tělo a zapsal se mi do paměti jako Yuri Orlov a stejně jako Ethan Hawke, v roli neúnavného agenta CIA, se svých rolí zhostili s vervou a zodpovědností k filmu, aby jejich vyjádřili přesně to co po nich režisér chtěl. „Datum jeho narození odhalilo to, co později vláda nazvala katalogem masakru.“ Morální stránka filmu vypovídá o tom, že mu nezáleží na tom, jak zbraně jeho zákazníci použijí. Jde jen čistě o obchod a o nic víc. „To co s tím potom majitel dělá je mimo obchod, takže nás to nemusí zajímat. Je to jejich válka, né naše.“ Tohle říká Yuri svému mladšímu bratrovi (Jared Leto), kterého do obchodu se zbraněmi vtáhl taky. V jedné části filmu je však Yuri sám proti vlastnímu svědomí v pekle Afriky ve státě Liberie. Ve filmu jde Orlovovi po krku agent z CIA Jack Valentine, který zosobňuje právo ve všech směrech. Cení si zákona víc, než čehokoliv jiného a proto mu Orlov uniká i díky tomu, že si dokáže zařídit to, aby byl zákon na jeho straně. Celkově je film hodně dobře zpracovaný a místy kvůli němu mám mrazení v zádech. Asi je to kvůli jeho otevřenosti, která z něj čpí. Obchodník se smrtí se setkává s těmi nejhoršími diktátory a vůdci z celého světa. Pokud potřebují zbraně on je vždy po ruce. Nejhroznější diktátor z filmu je André Baptist, diktátor africké Libérie. Pokaždé když se ve filmu objevil jsem měl takový nepříjemný pocit. Jeho zjev a nebezpečně klidné, vražedné chování mě znervózňovalo. Co se mi ve filmu nejvíc líbilo, tak byla závěrečná část filmu, kde SPOILER byl Orlov s Valentinem v cele a Orlov mu řekl co se v následujících 5 minutách stane KONEC SPOILERU V závěrečných titulcích mě nejvíc zaujal výpis největších dodavatelů se zbraněmi v čele se Spojenými státy, Velkou Británií, Francií a Čínou. “Nazývejte mě zlem, ale bohužel pro vás, jsem nutné zlo.“

Tmavomodrý svět (2001)

Parádní český válečný film, který má podobný děj jak Pearl Harbor (2 piloti, jedna žena, 2 světová válka) a skvělé zpracování. Když jsem to viděl poprvé nevěřil jsem vlastním očím. Jan Svěrák stvořil hodně dobré české, válečné drama a pro mě vyzdvihl český film z jeho hlubin. Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek zahráli svoje role přesvědčivě a děj člověka nenechá klidným. Pro mě je to jeden z nejkvalitnějších český filmů s hodně dobrým zpracováním leteckých soubojů.

Rudý baron (2008)

Příběh o mladém šlechtici Manfredu von Richthofenovi a jeho vzestupu na bojištích 1. světové války, kde si vybojoval přezdívku Rudý baron díky svému trojplošníku natřenému na červeno a víc jak 80 sestřelených nepřátelských letadel. Zajímavý film, který sice není tak akční jak Rytíři nebes, ale je víc zaměřený na postavu ml. Richthofena a jeho prožiky během války. Solidní válečné drama.

Rytíři nebes (2006)

Skvělé zpracování letadel, bojišť a celkového prostředí 1. světové války. Skvěle zpracované letecké souboje, kterým kraluje část se vzducholodí a bombardéry. Sympatičtí herci v čele s Jamesem Francem a Martinem Hendersonem. Nádherná, opravdu nádherná představitelka francouzské dívky do které se zamiluje hrdina příběhu. Podařený děj a efekty dodávají filmu na jeho kvalitě. Tenhle film je třešnička na dortu, kterou si budete vychutnávat celou jeho délku.

Nebojsa (1988)

Hororová pohádka s děsivým černokněžníkem, ponurou atmosférou a dost dobrým zpracováním. Společně s pohádkou O statečném kováři je to moje nejoblíbenější česká pohádka.

O statečném kováři (1983)

Moje nejoblíbenější česká pohádka o statečném kováři, který jde zachránit princeznu ze spárů Černého krále. Když jsem byl malý, tak jsem se pohádky bál. Teď je to moje nejoblíbenější pohádka i s hororovým Nebojsou. Škoda, že už se takové pohádky už netočí.

Dorian Gray (2009)

Podle námětu nebo spíš podle toho co všechno jsem o Dorianu Greyovi věděl, jsem byl na film zvědaví. Bohužel přišlo velké zklamání, takže tenhle koment je varováním pro všechny, aby si připravili nervy, protože tohle není normální film. První půlka filmu je sex (stupňující v nechutné orgie, střídající jak lesbické scény, tak to občas vystřídá i harašení u mužů ve filmu), nějaké "rady" do života od Colina Firtha ml. Benu Barnesovi, zase sex a .... zase sex. Kdybych to měl shrnout tak první půlka filmu je kdyby se sestříhala jak porno. Druhá půlka filmu je však tak strašně rozdílná, že takový převrat bych v ději nečekal. Sex vymění trošku pochmurnější atmosféra, větší zapadnutí do příběhu a větší stupňování dá se říct rozdvojené osobnosti ml. Graye, která vyústí v závěr, který vcelku spraví divákovi chuť po první půlce filmu. Film už podruhé vidět nepotřebuju a abych pravdu řekl, tak ani nemám chuť číst knihu, pokud je podobná jako tahle patlanina. Ben Barnes tímhle filmem u mě nadobro skončil a podepsal si u mě navěky svůj obrázek jménem Dorian Grey.

Krvavý sport (1988)

Podhodnocený, skvělý bojový film o začátcích bojovníka Franka Duxe, kterého skvěle ztvárnil Jean-Claud Van Damme. Po čertech drsné a parádní bojové scény a celkově děj je dost dobrý. Potom je tu záporák v podobě Bolo Yeunga, který je děsivý a v bojových scénách pěkně krutý. Film je to víc jak vydařený a pro mě je to nadprůměrný film s tady opravdu hodně dobrým Van Dammem. Moc ho nemusím, ale tady a taky v Univerzálním vojákovi se mi hodně líbil.