• Krátkometrážní

Hon na myš (1997)

Nikdy jsem u amerických komedií nepochopil, co je tak strašně srandovního na demolici všech věcí kolem, navíc celkem předvídatelným způsobem. Co horšího, v tomhle případě se bez skrupulí (z)ničilo cenné umělecké dílo. Jediné, co mě pobavilo, byl ten konec... jak si tvůrci mysleli, předtím jsme všechno zlikvidovali, no a co, továrna na sýr to nahradí.

Zahrada slov (2013)

Grafická stránka filmu výborná, jako ostatně bývá u anime pravidlem, záplava nádherných obrázků přírody z parku kontrastovala s obrázky velkoměsta. S příběhem to bylo kapku horší, vykonstruovanost z něj stříkala na všechny strany. Zejména ona mladíkova záliba šít ručně boty do sucha i do vodičky mi přišla vysoce nepravděpodobná, té by uvěřil tak maximálně starý Baťa, a to jen ještě možná.

Medvěd, žena a lovec (2000)

Trošku nedopracovaný, mi tam scházela spousta dalších kombinací, namátkou: dveře načapané s medvědem/paní/pánem v posteli; medvěd/paní/pán/postel fungující místo dveří, které se válejí buď v posteli nebo na zemi; medvěd/paní/pán/dveře válející se na zemi, zatímco postel se snaží předstírat rohožku; to samé, ale postel si prohodí místo se dveřma. Možno zhlédnout například zde.

Legenda o Mulan (1998)

Po návštěvě malých neteří, u kterých se to jen hemžilo všelijakými růžovými jednorožci, růžovými koňmi, růžovými koňmi s křídly a růžovými koňmi bez křídel, zato barevně blikajícími (zajímavý, v Brehmovi žádný takový ani vzdáleně podobný tvor není) musím zvolat pánbů nastokrát zaplať každému filmu, který dá holčičkám trochu aktivnější hrdinku, která se jen neválí a jen pasivně nečeká, kdy si pro ni přijde nějaký ten princ. A že Mulan byla aktivní pořádně. Závěrečný souboj na mě působil nerealisticky, nadbytečně... protože každého správného Huna by klepla pepka už v okamžiku, kdy by zjistil, že jeho armádu porazila žena.

Dopis pro Momo (2011)

Velmi zajímavý příspěvek do diskuze, jak vlastně ve skutečnosti vypadá ona proslavená trojice boží. No přátelé, přiznejme si to, krásy moc nepobrali. Už se ani nedivím, že je podle Starého zákona zakázáno vyobrazovat boží tvář, bůh v tomto požadavku prokázal vzácnou sebekritiku a taky pragmatismus, s takovým ksiftíkem by moc oveček nesehnal, i kdyby jeho učení bylo sebehezčí (jakože není). Zároveň jsem si znovu ověřil, jak bible kecá, prej že bůh stvořil člověka k obrazu svému... no nevím, nerad bych vypadal jako narcis, ale já jsem daleko hezčí než všichni ti tři bohové dohromady (no, trochu nesmyslná věta pravda, ošklivost sčítáním určitě neklesá). Takže suma sumárum, já se do nebe rozhodně nepohrnu, protože tam na člověka nic hezkého určitě nečeká.

Balada pro banditu (1978)

Stejně jako Šebánek jen velmi těžko mohl hrát maratónce, taky mírně tloustnoucí zcela necharismatický Donutil působí v roli nespoutaného loupežníka dost legračně. Zvláště ve chvílích, kdy se snaží o tzv. tvrďácký pohled. Takhle úloha usedlého fotříka od dvou děcek, ta by se na něj hodila zcela perfektně. Tam by nevadila ani ta jeho nezřetelná výslovnost, i když oproti takovému Pavlu Novému pořád mluví jak Cicero. Když k tomu přidám formát mnou velice neoblíbených muzikálů, sám sobě se divím, že jsem nedal odpad.

Lotrando a Zubejda (1996)

Lotrando byl hubený až z něho šel Strach a pro Zubejdu se naštěstí hodilo spíš označení očajda. První český product placement se tedy moc nepovedl, jablonecká bižu tahala poněkud za uši. No a nevím nevím, jestli je dobrý nápad vykácet v oáze těch pár stromů, jestli by ono nebylo lepší odvézt Očajdu za sluníčkem někam do pouště.

Jízdní hlídka (1936)

I přes patetické, přehnané projevy některých postav (zejména Vojta v tomto ohledu exceloval) mě příběh doopravdy dojal, kdybych nebyl tvrdý muž, tak bych řekl, že i nějaká ta slza se v oku objevila. Navíc má film i nemalé výchovné hodnoty, učí vojáky, že v nepřátelské palbě se nemají pronášet proslovy, jinak to pěkně odskáčou. Aspoň v tomhle snímku se to stalo asi tak třikrát. Jakmile začal někdo zdlouhavě cancat, lup a už ji měl. Zajímavý je hudební podkres filmu, kde zazní písně Kdož sú boží bojovníci a Kde domov můj v poněkud zprzněné podobě.

O myšce a medvědovi (2012)

I kdyby by místní uživatelé napsali dalších tisíc komentářů opěvující antirasismus, antixenofóbii a co já vím ještě, stejně nezakryjí, že vztah myšky a medvěda je nenormální a nezdravý. Však si povíme něco o předsudcích, až komentátorům jejich ratolesti představí nějakého vola, krávu, nebo přinesou slepici a řeknou: tatínku a maminko, tohle je můj životní partner, jen on a nikdo jiný!

Karel a já (1942)

Chápu, že nacisti měli rádi, když se opěvovala práce, neb český průmysl vyzbrojoval německé armády, ale přeci jenom, Cikán to nemusel tak přehánět. To bych musel být pěkný pytlík, abych věřil, že postarší bohatá dáma v obrovské vile požaduje po svém budoucím zeti, aby měl na ruce mozoly od tvrdé práce, když samozřejmě pro její sociální vrstvu byly a vždy budou nejdůležitější hodnotou peníze, získané jakkoli. Nehledě na to, že nejtěžší prací, kterou ona ve svém životě udělala, bylo tak maximálně vyluštění křížovky v neděli po obědě. Ve filmu je také tradičně protektorátně otupováno ostří mezi proletariátem a továrníky, Vojta se tváří, že teprve včera svlékl montérky a Marvan naopak vyznává krédo, že ztrhat se pro svého zaměstnavatele je tou nejvyšší dělnickou hodnotou. Plachta ztvárnil pěknou postavu, i když v určitých okamžicích dost přehnanou. Ale jeho "on je hodnej, ty jsi taky trdlo, tak se k sobě báječně hodíte", je geniální. A tu jeho lásku ke koním chápu... Jak nemít rád tvora, který člověku pomáhá, pracuje za něj, teplou kobližku k snídani mu pravidelně nadělí a jednorázově poskytne i vlastní salám? I když pravda, tenhle kůň zase tak dobrý nebyl, ani se neoptal na páníčkův stav, když Plachta onemocněl.