• Pohádka

Strach má velké oči (1980) (TV film)

,,Poléfky... Polévky.... F nebo V? A F je heščí!"; ,,A já si dám zabíjačkovou!"; Zales!!!něnku jsem tě nepovažovala..." To je jedna hláška za druhou, prostě klasika. Nejlepší studiová pohádka, co se u nás natočila.

Decibely lásky (2016) odpad!

Vypadá to, že náš největší chyťmejkr Májkl Dejvid potřeboval vypucovat šuplík s uloženými nepoužitými HITY a bylo mu to líto jen tak hodit do hajzlu. Tak zapřemýšlel, jak tohoto materiálu využít a případně ho ještě i zpeněžit, no a nepřišel na nic blbějšího, než z toho udělat muzikál. Když to vycházelo dříve, proč ne teď, že? Bohužel, pan Pergner už mu scénář, který by měl aspoň trochu hlavu a patu, napsat nemohl, tak to celé nechal na kolegovi Halíkovi. Jenže když není scénář, není o čem hrát. Já už půl hodiny čumím na něco, z čeho nejsem ani trochu moudrý, protože jsem zatím nepřišel na to, o čem to je. Teda ne, že by staré Diskopříběhy byly Bůhví jak skvělá dramatická veledíla, ale ve srovnání s Decibely lásky se v jedničce i dvojce od začátku něco dělo a mělo to spád. Asi fakt stárnu, páč tohle asi fakt nedokoukám. Abych zjisti, o čem to je, musel jsem si přečíst popis děje na ČSFD (né, že by mi to ten děj nějakým zásadním způsobem osvětlilo...) a po pravdě nevidím důvod se dívat do konce.

Adéla ještě nevečeřela (2010) (divadelní záznam)

No, já nevím. Na divadle to určitě vypadalo jinak, v televizi to spíš nudilo. Z geniální a svižné filmové komedie zbylo velice málo, písničky děj spíš zpomalovaly a po pravdě, nějaké chytlavá a zapamatovatelná melodie tam chyběla úplně. Myslím, že kdybych teď, cca půl hoďky po shlédnutí záznamu slyšel některou z písniček v rádiu, asi bych ani nepoznal, že je to z Adély. Už teď se mi nevybavuje ani jedna. Ale jak říkám, v divadle to bylo asi jiné.

Americká kletba (2005)

Klasická americká duchařina, prý podle skutečných událostí. No, když se kouknu na to, že v Americe je možné cokoliv, tak proč ne? Vždyť i Akta X a V zajetí démonů byly natočeny na motivy skutečných událostí, tak proč ne tohle? Ale to je jedno, natočeno je to celkem hezky, Sutherland je správně ujetý a malá Wendy z Petra Pana povyrostla a střihla si hlavní roli v "bubákově". Jako odpočinkové koukání dobré.

Ivanka a Marijka (1976) (TV film)

Roztomilá vzpomínka na dětství. Okamžitě jsem si vybavil starou medvědici, hodnou Marijku i ztřeštěně ,,rozmazlenou" Tatianu Medveckou a hlavně Marijčinu větu: ,,Komu patří, toho nepálí."  Kulisy a dekorace se pak použily i v dalších TV pohádkách, kde paní Medvecká excelovala (Krása, Vo Brikitě, Ježčí kůže ...)

Ohnivá řeka (2008) (TV film) odpad!

Tak tohle byl rekord. Tohle se jen tak nevidí: Katastrofický film o ,,ZKÁZE SVĚTA" s celkovým počtem zúčastněných ,,herců" 5. Slovy: PĚT!!! Teda pardon. Ještě tam jsou dva záběry na dvě mrtvolky. A děj? Nebudu tvrdit, že už nic blbějšího být nemůže, protože američtí a kanadští filmaři nás dokáží překvapovat každým dalším takovým počinem. Takže se už teď těšíme, jaký skvost na nás vyskočí příště. Není lepší zábava, než se chlámat u takto vážně myšlených filmů. Kam se hrabou romantické komedie...

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Jednička super, dvojka ještě lepší. Sice nejsem zastáncem dvojek, trojek a pod. ale tahle dvojka se moc povedla. Spojler: Murien zahla kramle. Bude trojka? Pokud bude stejně dobrá, jako tohle, jsem pro. Nehledě na to, že hlavní představitelé: Amélie, Ellena, Jan, Muriel , Archivald i oba zbrojnoši jsou fajn a rád je uvidím zase spolu.

Sen čarovné noci (2019) (divadelní záznam)

Divné, divné, divné. Nejsem proti moderním úpravám klasických her, ale tohle je fakt moc. Na Shakesperovských slavnostech jsem viděl úpravu, která byla taky těžká moderna s prvky rapu, ale dalo se to skouknout. Tohle bylo už moc přes čáru. Proč byli všichni v dámských svatebních šatech? A vůbec všechny kostýmy byly jeden velký průser. Výprava prostě bizardní, ale bez vysvětlení. Prostě: "Budeme ZAJÍMAVÍ za každou cenu" Moderní překlad beru, ale to provedení... Divné, divné, divné!!! Nechci vypadat jako staromilec, ale někdy bych si opravdu rád zašel do divadla na klasické zpracování starých mistrů. To jsem ale blázen, ze?

Cesta za králem trollů (2017)

V celku povedená pohádka o putování za princeznou, likvidaci trolla a bojem s nadutostí a pýchou.  Krásný příběh, zasazený do nádherných scenérií, sympatičtí hlavní hrdinové a hezky zpracované triky. Myslím, že se u toho pobaví malí i velcí diváci. Co bych měl vytknout? V podstatě skoro nic. Je fakt, že občas tvůrci trochu nevychytali velikost Trolla. Zub, který sluha přinesl na ukázku králi byl větší, než jeho prsty. Naopak když pak bojovali na vrcholku hor, byl troll v některých záběrech mnohem menší. Ale to jsou jen detaily pro hnidopichy, na kouzlu příběhu to neubralo a vlastně si toho většinou nikdo ani nevšimne.

Docent - Lesní vražda (2023) (epizoda)

Minisérie pana Stracha mám docela rád, jsou celkem dobře napsané, svižné a napínavé. Tentokrát se ale něco pokazilo. První díl jsme dokoukali s přemáháním, byla to nuda a Vetchého neustálé řvaní a povyšování se nad ostatní bylo nesnesitelné. V mládí patřil mezi mé oblíbené herce, ale roztomilý čertík se nějak vytratil a zůstal tu namyšlený arogantní a nesympatický nadutec. (A nějak mám čím dál větší podezření, že to nemusí ani moc předstírat, ale to netvrdím stoprocentně. V civilu se moc neprezentuje.) Ale nejde jen o Vetchého. Jestli jsem to správně pochopil, Tereza Ramba má být ta chudinka šikanovaná inteligentní mladá žena, která na konci všem ukáže, jak je skvělá. No, možná jo. V prvním díle ale působila spíš dojmem nevychovaného a rozmazleného spratka, ignorujícího jakékoliv autority. Navíc dost nesympatická. Vyloženě na facku. No a Trojanův docent. Sebestředné nemehlo, ani se nedivím, že se po něm ostatní vozí. V podstatě jsem nepřišel na to, proč bych měl někomu z hlavních postav fandit. Skupinu veskrze nesympatických postav trochu (ale fakt jen trošičku) narušují "dvojčata", ale na atraktivitě to prvnímu dílu moc nepřidalo. Nevím, jestli se mi vůbec bude chtít dokoukat to do konce. Navíc, opraváři konvektomatů byli tak nenápadní, že už mě rozuzlení vlastně ani moc nezajímá.